Traveler - en to ar translation catalogue (1011 entries)

en: Copy &copy; 2014 Shinetheme. All Rights Reserved
ar: نسخة&copy; 2014 Shinetheme. جميع الحقوق محفوظة

en: Email sent
ar: البريد الإلكتروني المرسلة

en: Activity
ar: نشاط

en: Add New
ar: إضافة جديد

en: Add New Activity
ar: إضافة نشاط جديد

en: New Activity
ar: نشاط جديد

en: Activity Setting
ar: وضع آخر

en: Location
ar: موقع

en: Address
ar: عنوان

en: General
ar: عام

en: Set as Featured
ar: اجعلنا مميزة

en: Custom Layout
ar: العرف فافيكون

en: Detail Tour Layout
ar: تصميم

en: Gallery
ar: رواق

en: Video
ar: فيديو

en: Please use youtube or vimeo video
ar: الرجاء استخدام يوتيوب أو فيميو الفيديو

en: Website
ar: الموقع:

en: Phone
ar: هاتف

en: Fax Number
ar: عدد

en: Info setting
ar: معلومات الإعداد

en: Duration
ar: مدة

en: The total time to take each activity package
ar: إجمالي الوقت لاتخاذ كل حزمة النشاط

en: Activity Time
ar: آخر وقت

en: The departure time of an activity
ar: الوقت رحيل نشاطا

en: Max number of people
ar: ماكس الكبار

en: Venue Facilities
ar: المرافق عن المركز

en: The facilities that customer may experience during activities
ar: التسهيلات التي قد تواجه العملاء خلال الأنشطة

en: Price setting
ar: تحديد الأسعار

en: Discount
ar: خصم

en: Sale Schedule
ar: بيع جدول

en: Sale Price Date From
ar: للبيع السعر تاريخ النشر من

en: Sale Price Date To
ar: بيع السعر تاريخ ل

en: Best Price Guarantee
ar: ضمان أفضل الأسعار

en: Best Price Guarantee Text
ar: أفضل نص ضمان الأسعار

en: Availability
ar: توفر

en: Submit Request
ar: يقدم طلب

en: Booking Now
ar: حجز الآن

en: Please fill all required fields
ar: يرجى تعبئة جميع الحقول المطلوبة

en: Please accept our terms and conditions
ar: وتفضلوا بقبول البنود والشروط

en: Adult
ar: ماكس الكبار

en: Price
ar: السعر

en: Activity Booking
ar: النشاط الحجز

en: Add new Activity Booking
ar: إضافة جديد آخر الحجز

en: Delete item(s) success
ar: حذف البند (ق) النجاح

en: Order
ar: ترتيب

en: Date
ar: تاريخ

en: Layout
ar: تصميم

en: Default
ar: افتراضي

en: none
ar: لا شيء

en: hours
ar: ساعات

en: days
ar: مدة أيام

en: Cars
ar: سيارات

en: Car
ar: سيارة

en: Add New Car
ar: إضافة سيارة جديدة

en: New Car
ar: سيارات جديدة

en: Edit Car
ar: تحرير سيارة

en: View Car
ar: عرض السيارات

en: All Cars
ar: جميع سيارات

en: Search Cars
ar: بحث سيارات

en: Parent Cars:
ar: سيارات الأم:

en: No Cars found.
ar: لم يتم العثور على السيارات.

en: No Cars found in Trash.
ar: لم تجد سيارات في سلة المهملات.

en: Popular Pickup Features
ar: شعبية لاقط الميزات

en: All Pickup Features
ar: كل لاقط الميزات

en: Edit Pickup Feature
ar: تحرير بيك أب ميزة

en: Update Pickup Feature
ar: تحديث بيك أب ميزة

en: Add New Pickup Feature
ar: إضافة جديد لاقط ميزة

en: New Pickup Feature Name
ar: الجديد اسم لاقط ميزة

en: Separate Pickup Features with commas
ar: بيك أب منفصل ميزات بفواصل

en: Add or remove Pickup Features
ar: إضافة أو إزالة لاقط الميزات

en: Choose from the most used Pickup Features
ar: اختر من لاقط الميزات الأكثر استخداما

en: No Pickup Features found.
ar: لم يتم العثور على بيك أب الميزات.

en: Pickup Features
ar: بيك أب الميزات

en: Cars Setting
ar: السيارات ضبط

en: Equipment Price List
ar: المعدات قائمة الأسعار

en: Features
ar: الميزات

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Taxonomy Info
ar: التصنيف معلومات

en: Logo
ar: الشعار

en: About
ar: حول

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: E-mail Car Agent, this address will received email when have new booking
ar: البريد الإلكتروني وكيل السيارات، وسوف تلقى عنوان البريد الإلكتروني هذا عندما يكون الحجز الجديد

en: Price (%s)
ar: السعر (%s)

en: Number of car for Rent
ar: عدد من السيارات للإيجار

en: Car Booking
ar: الحجز السيارات

en: Add new Car Booking
ar: إضافة جديدة الحجز السيارات

en: Extra Information
ar: المعلومات الشخصية اضافية

en: Icon
ar: رمز

en: Example: <br>Input "fa-desktop" for <a href="http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/" target="_blank" >Fontawesome</a>,<br>Input "im-pool" for <a href="https://icomoon.io/" target="_blank">Icomoon</a>
ar: مثال: <br>مساهمة"fa-desktop" for <a href="http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/" target="_blank" >الخط ممتاز</a>,<br>مساهمة"im-pool" إلى <a href="https://icomoon.io/" target="_blank">Icomoon</a>

en: Hotels
ar: الفنادق

en: Hotel
ar: فندق

en: Add New Hotel
ar: إضافة فندق جديد

en: New Hotel
ar: فندق جديد

en: Edit Hotel
ar: تحرير فندق

en: View Hotel
ar: عرض فندق

en: All Hotels
ar: كل الفنادق

en: Search Hotels
ar: البحث عن فنادق

en: Parent Hotels:
ar: الفنادق الأم:

en: No hotels found.
ar: وجدت أي فندق.

en: No hotels found in Trash.
ar: لم تجد الفنادق في سلة المهملات.

en: Room
ar: غرفة

en: Add New Room
ar: إضافة غرفة جديدة

en: New Room
ar: غرفة جديدة

en: Edit Room
ar: غرفة جديدة

en: View Room
ar: عرض غرفة

en: All Rooms
ar: جميع الغرف

en: Search Rooms
ar: بحث الغرف

en: Parent Rooms:
ar: غرف الأم:

en: No rooms found.
ar: لم يتم العثور على الغرف.

en: No rooms found in Trash.
ar: لا الغرف العثور عليها في سلة المهملات.

en: Room Type
ar: نوع الغرفة

en: Search %s
ar: بحث %s

en: All %s
ar: جميع %s

en: Parent %s
ar: أصل %s

en: Edit %s
ar: تحرير %s

en: Update %s
ar: تحديث %s

en: New %s
ar: جديد %s

en: Hotel Information
ar: معلومات موضوع

en: Hotel Address
ar: فندق

en: Hotel Detail
ar: المقصورة التفاصيل

en: Hotel Logo
ar: الشعار

en: Card Accepted
ar: نحن تقبل بطاقات يوجد

en: Detail Hotel Layout
ar: تخطيط التفاصيل سيارات

en: Pick your own image for this hotel
ar: اختيار صورة خاصة بك لهذا الفندق

en: Hotel Video
ar: فندق فيديو

en: Star Rating
ar: تصنيف بالنجوم

en: Hotel Email
ar: لا فندق

en: Hotel Email Address, this address will received email when have new booking
ar: الفندق العنوان البريد الإلكتروني، وسوف تلقى عنوان البريد الإلكتروني هذا عندما يكون الحجز الجديد

en: Hotel Website
ar: اموقع الفندق على الويب

en: Hotel Website. Ex: <em>http://domain.com</em>
ar: موقع الفندق على الويبEx: <em>http://domain.com</em>

en: Hotel Phone
ar: الهاتف العملاء

en: Hotel Phone Number
ar: رقم الهاتف

en: Hotel Fax Number
ar: فندق

en: Min Price
ar: السعر:

en: Check in time
ar: تحقق في الوقت المناسب

en: Check out time
ar: تحقق من الوقت

en: Add new Hotel Booking
ar: إضافة جديدة الحجز فندق

en: Primary
ar: ابتدائي

en: Success
ar: نجاح

en: Info
ar: معلومات

en: Warning
ar: تحذير

en: Danger
ar: خطر

en: Label Type
ar: نوع التسمية

en: Order ID must be specify
ar: يجب تحديد معرف ترتيب

en: Order #%s
ar: ترتيب #%s

en: Order Items
ar: لعناصر النظام

en: Traver permalink base
ar: ترافر قاعدة الرابط الثابت

en: Hotel Custom Base
ar: فندق مخصص قاعدة

en: Rental Custom Base
ar: تأجير قاعدة مخصص

en: Car Custom Base
ar: سيارة قاعدة مخصص

en: Tour Custom Base
ar: جولة قاعدة مخصص

en: Activity Custom Base
ar: آخر قاعدة مخصص

en: Rental
ar: تأجير

en: Check in
ar: تحقق في

en: Check out
ar: الدفع

en: Children
ar: ماكس الأطفال

en: Rental Information
ar: معلومات موضوع

en: Set this location is featured
ar: تعيين هي واردة هذا الموقع

en: Numbers
ar: أرقام

en: Number of rental available for booking
ar: عدد تأجير متاحة للحجز

en: Max Adults
ar: ماكس الكبار

en: Rental Gallery
ar: رواق

en: Youtube or Video url
ar: الرجاء استخدام يوتيوب أو فيميو الفيديو

en: Agent Email
ar: البريد الإلكتروني وكيل السيارات

en: Agent Website
ar: وكيل موقع

en: Agent Phone
ar: هاتف الوكيل

en: Rental Price
ar: سعر الإيجار

en: Regular Price
ar: سعر عادي

en: Discount Rate
ar: معدل الخصم

en: Discount Rate By %
ar: معدل الخصم بواسطة %

en: Rental Booking
ar: الحجز الإيجار

en: Add new Rental Booking
ar: إضافة الحجز تأجير جديد

en: Rental Name
ar: اسم الإيجار

en: Room Setting
ar: إعداد غرفة

en: Room Facility
ar: مرفق الغرفة

en: Number of Adults in room
ar: عدد البالغين في الغرفة

en: Number of Children in room
ar: عدد الأطفال في الغرفة

en: Number of Beds in room
ar: عدد الأسرة في الغرفة

en: Room footage (square feet)
ar: لقطات الغرفة (قدم مربع)

en: Description
ar: وصف

en: Search for a Hotel
ar: بحث عن فندق

en: Room Price
ar: الغرف السعر

en: Per night
ar: لليلة الواحدة

en: Discount by %
ar: الخصم٪

en: Tours
ar: جولات

en: Tour
ar: جولة

en: Add New Tour
ar: إضافة جولة جديدة

en: New Tour
ar: جولة جديدة

en: Edit Tour
ar: تحرير جولة

en: View Tour
ar: مشاهدة جولة

en: All Tour
ar: كل جولة

en: Search Tour
ar: البحث جولة

en: Parent Tour:
ar: جولة الأم:

en: No Tours found.
ar: لا توجد تورز.

en: No Tours found in Trash.
ar: لا للسياحة وجدت في سلة المهملات.

en: New Tour Type Name
ar: جولة جديدة النوع الاسم

en: Tour Setting
ar: إعداد جولة

en: Contact email addresses
ar: عناوين الاتصال البريد الإلكتروني

en: Phone Number
ar: رقم الهاتف

en: Sale Start Date
ar: تاريخ بدء بيع

en: Sale End Date
ar: تاريخ نهاية بيع

en: Information
ar: معلومات موضوع

en: Tour Type
ar: نوع جولة

en: day
ar: يوميا

en: Tour Booking
ar: جولة الحجز

en: Add new Tour Booking
ar: إضافة جديدة الحجز جولة

en: Please, provide an attribute name, slug and type.
ar: من فضلك، توفير اسم السمة، سبيكة والنوع.

en: Slug “%s” is too long (28 characters max). Shorten it, please.
ar: سبيكة“%s” طويل جدا (28 حرفا كحد أقصى). اختصارها، يرجى.

en: Slug “%s” is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
ar: سبيكة“%s” غير مسموح لأنه هو مصطلح محجوز. تغييره، يرجى.

en: Slug “%s” is already in use. Change it, please.
ar: سبيكة“%s”قيد الاستخدام. تغييره، يرجى.

en: Address Line 1
ar: العنوان سطر 1

en: Show under your reviews
ar: تظهر تحت الاستعراضات الخاصة

en: Address Line 2
ar: سطر العنوان 2

en: Airport
ar: مطار

en: City
ar: مدينة

en: State/Province/Region
ar: الدولة / الإقليم / المنطقة

en: ZIP code/Postal code
ar: الرمز البريدي / الرمز البريدي

en: Country
ar: بلد

en: Click to toggle
ar: انقر للتبديل

en: Order Information
ar: ترتيب المعلومات

en: Customer First Name
ar: العملاء الاسم الأول

en: Customer Last Name
ar: العملاء اسم العائلة

en: Customer Email
ar: العملاء البريد الإلكتروني

en: Customer Phone
ar: الهاتف العملاء

en: Customer Address line 1
ar: عنوان العميل خط 1

en: Customer Address line 2
ar: عنوان العملاء سطر 2

en: Customer City
ar: مدينة العملاء

en: Max people
ar: ماكس الكبار

en: Select
ar:  ختر

en: Departure date
ar: تاريخ المغادرة

en: Arrive date
ar: تاريخ وصول

en: Total
ar: مجموع

en: Special Requirements
ar: متطلبات خاصة

en: Status
ar: وضع

en: Pending
ar: ريثما

en: Complete
ar: كامل

en: Canceled
ar: ألغيت

en: Save
ar: حفظ

en: Filter by Date from
ar: تصفية حسب التاريخ من

en: Filter by Date to
ar: تصفية حسب التاريخ إلى

en: Filter
ar: فلتر

en: Select bulk action
ar: العمل بالجملة حدد

en: Bulk Actions
ar: تطبيقات السائبة

en: Delete Permanently
ar: حذف بشكل دائم

en: Apply
ar: تطبق

en: %s item
ar: %s بند

en: Select All
ar: حدد الكل

en: Customer
ar: زبون

en: Check In
ar: تحقق في

en: Check Out
ar: الدفع

en: Number
ar: عدد

en: Total Price
ar: المجموع:

en: Created Date
ar: تاريخ الانشاء

en: Payment Method
ar: طريقة الدفع

en: Edit
ar: تحرير

en: Resend Email
ar: إعادة إرسال البريد الإلكتروني

en: Delete
ar: حذف

en: Edit Attribute
ar: تحرير السمة

en: Name
ar: اسم

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
ar: اسم السمة (كما هو موضح على الواجهة الأمامية).

en: Slug
ar: سبيكة

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
ar: فريدة سبيكة / إشارة للسمة. يجب أن تكون أقصر من 28 حرفا.

en: Hierarchy
ar: سلم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Determines how you select attributes for products. Under admin panel -> products -> product data -> attributes -> values, <strong>Text</strong> allows manual entry whereas <strong>select</strong> allows pre-configured terms in a drop-down list.
ar: يحدد كيفية قمت بتحديد سمات المنتجات. تحت لوحة الادارة -> المنتجات -> بيانات المنتج -> سمات -> القيم، <strong>نص</strong> يسمح الإدخال اليدوي في حين<strong>اختار </strong> يسمح حيث تم تكوينها مسبقا فيالقائمة المنسدلة .

en: Post Types
ar: أنواع المشاركة

en: Update
ar: تحديث

en: Attributes
ar: سمات

en: Hierarchical
ar: التسلسل الهرمي

en: No attributes currently exist.
ar: لا توجد سمات لعرضه.

en: Add New Attribute
ar: إضافة سمة جديدة

en: Attributes let you define unlimited extra infomation for Hotel, Car ..etc
ar: سمات ندعك تحديد معلومات إضافية غير محدودة للفندق، السيارات ... الخ

en: Add Attribute
ar: إضافة سمة

en: Are you sure you want to delete this attribute?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذه السمة؟

en: Edit Car Booking
ar: تحرير الحجز السيارات

en: Customer ID
ar: ID العملاء

en: Pick Up
ar: امسك

en: Drop Off
ar: غلبه النعاس

en: Tax
ar: ضريبة

en: Auto calculate
ar: حساب السيارات

en: Date From
ar: التاريخ من

en: Date To
ar: التاريخ إلى

en: Edit Hotel Booking
ar: تحرير حجز الفنادق

en: Number Room
ar: عدد الغرف

en: Incomplete
ar: غير كامل

en: Filter by customer name
ar: مرشح بالاسم العملاء

en: Hotel - Room Name
ar: فندق - اسم غرفة

en: Install
ar: تثبيت

en: Edit Rental Booking
ar: تعديل الحجز تأجير

en: Edit Tour Booking
ar: تحرير جولة الحجز

en: Extra profile information
ar: المعلومات الشخصية اضافية

en: Locations
ar: المواقع

en: Add New Location
ar: إضافة موقع جديد

en: New Location
ar: جديد الموقع

en: Edit Location
ar: تحرير الموقع

en: View Location
ar: مشاهدة الموقع

en: All Locations
ar: جميع المواقع

en: Search Locations
ar: بحث المواقع

en: Parent Locations:
ar: المواقع الأم:

en: No locations found.
ar: لم يتم العثور على المواقع.

en: No locations found in Trash.
ar: لم مواقع جدت في سلة المهملات.

en: Location Type
ar: نوع الموقع

en: Search Location Type
ar: بحث نوع الموقع

en: Popular Location Type
ar: شعبية اكتب الموقع

en: All Location Type
ar: كل نوع الموقع

en: Edit Location Type
ar: تحرير نوع الموقع

en: Update Location Type
ar: تحديث نوع الموقع

en: Add New Location Type
ar: إضافة موقع جديد نوع

en: New Location Type Name
ar: جديد الموقع النوع الاسم

en: Separate Location Type with commas
ar: منفصل نوع الموقع بفواصل

en: Add or remove Location Type
ar: إضافة أو إزالة نوع الموقع

en: Choose from the most used Location Type
ar: اختر من النوع الأكثر استخداما الموقع

en: No Pickup Location Type.
ar: لا نوع بيك أب الموقع.

en: Orders
ar: أوامر

en: Add New Order
ar: إضافة طلب جديد

en: New Order
ar: النظام الجديد

en: Edit Order
ar: تحرير ترتيب

en: View Order
ar: عرض ترتيب

en: All Orders
ar: جميع أوامر

en: Search Orders
ar: البحث أوامر

en: Parent Orders:
ar: أوامر الأم:

en: No Orders found.
ar: لم يتم العثور على أوامر.

en: No Orders found in Trash.
ar: لا أوامر العثور عليها في سلة المهملات.

en: Layouts
ar: تخطيطات

en: Layouts
ar: تخطيطات

en: Add New Layout
ar: إضافة تخطيط جديد

en: New Layout
ar: تخطيط جديد

en: Edit Layout
ar: تحرير تخطيط

en: View Layout
ar: عرض تخطيط

en: All Layouts
ar: جميع المخططات

en: Search Layout
ar: تخطيط البحث

en: Parent Layout:
ar: تخطيط الأصلي:

en: No Layouts found.
ar: لم يتم العثور على تخطيط.

en: No Layouts found in Trash.
ar: لا تخطيط العثور عليها في سلة المهملات.

en: New
ar: جديد

en: Price (low to high)
ar: السعر (منخفضة إلى عالية)

en: Activity Name (A-Z)
ar: اسم النشاط (ي-أ)

en: Activity Name (Z-A)
ar: اسم النشاط (ي-أ)

en: Review Title
ar: لقب

en: Review Text
ar: تأثير المنظر

en: activity
ar: نشاط

en: Activity Search Sidebar 1
ar: نشاط البحث في الشريط الجانبي 1

en: Widgets in this area will be shown on Activity
ar: سيظهر الحاجيات في هذا المجال على النشاط

en: Activity Search Sidebar 2
ar: نشاط البحث في الشريط الجانبي 2

en:  activities
ar: أنْشطة

en:  activity
ar: النشاط:

en:  on
ar: فيفي

en:  for %s adults
ar: %s الكبار

en:  for %s adult
ar: %s بالغ

en: Cabin Detail
ar: المقصورة التفاصيل

en: Cruise
ar: رحلة بحرية

en: Select cruise that cabin belong to
ar: حدد كروز التي تنتمي إلى المقصورة

en: Max adult
ar: ماكس الكبار

en: Max children
ar: ماكس الأطفال

en: Beb size
ar: حجم السرير

en: Cabin Size
ar: المقصورة الحجم

en: Rental's Feature
ar: ميزة تأجير ل

en: Number of feature
ar: عدد من ميزة

en: Feature's icon
ar: عدد من ميزة

en: Price Information
ar: معلومات موضوع

en: Car Name (A-Z)
ar: اسم السيارة (Z-A)

en: Car Name (Z-A)
ar: اسم السيارة (Z-A)

en: car
ar: سيارة

en: Cars Search Sidebar 1
ar: سيارات إبحث في الشريط الجانبي 1

en: Widgets in this area will be shown on Cars
ar: سيظهر الحاجيات في هذا المجال على السيارات

en: Cars Search Sidebar 2
ar: سيارات إبحث في الشريط الجانبي 2

en:  cars
ar: السيارات

en:  car
ar: سيارة

en: Pick-up Date
ar: البيك اب تاريخ

en: Drop-off Time
ar: غلبه النعاس الوقت

en: Drop-off Date
ar: غلبه النعاس، تاريخ

en: Pick-up Time
ar: البيك اب الوقت

en: Pick-up Date Time
ar: البيك اب التاريخ الوقت

en: Drop-off Date Time
ar: غلبه النعاس، التاريخ الوقت

en: Day
ar: يوم

en: Hour
ar: ساعة

en: Thank you. Your order is confirmed
ar: شكرا. يتم تأكيد طلبك

en: Your order is confirmed already.
ar: تأكيد طلبك بالفعل.

en: Sorry. We cannot recognize your order code!
ar: آسف. لا نستطيع التعرف كود طلبك!

en: Booking Confirm -
ar: تأكيد الحجز -

en: Your booking at %s
ar: الحجز ل  %s

en: Your booking at %s: %s - %s
ar: الحجز في  %s: %s - %s

en: New Booking at %s
ar: الحجز ل  %s

en: New Booking at %s: %s - %s
ar: الحجز في  %s: %s - %s

en: Confirmation needed
ar: تأكيد الحاجة

en: Your cart is currently empty.
ar: عربة التسوق فارغة حاليا.

en: You dose not enter the captcha
ar: لم تقم بإدخال كلمة التحقق

en: Captcha is not correct
ar: كلمة التحقق غير صحيح

en: Can not save order.
ar: لا يمكن حفظ النظام.

en: Coupon is not correct
ar: القسيمة غير صحيح

en: Coupon Detail
ar: قسيمة التفاصيل

en: Discount Type
ar: نوع الخصم

en: Select Discount Type
ar: حدد نوع الخصم

en: Cart Discount
ar: سلة الخصم

en: Cart % Discount
ar: عربة٪ خصم

en: Discount Amount
ar: مقدار الخصم

en: Expiry Date
ar: تاريخ انتهاء الصلاحية

en: Left empty for unlimited
ar: تركت فارغة لغير محدود

en: Restriction
ar: تقييد

en: Minimum spend
ar: الحد الأدنى الإنفاق

en: Maximum spend
ar: الحد الأقصى للإنفاق

en: Products
ar: المنتجات

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
ar: المنتجات التي تحتاج إلى أن تكون في العربة لاستخدام هذه القسيمة، أو ل  خصومات المنتج، والذي يتم خصم المنتجات.

en: Exclude Products
ar: استبعاد المنتجات

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
ar: المنتجات التي يجب أن لا يكون في عربة لاستخدام هذه القسيمة، أو ل خصومات المنتج ، والذي لا يتم خصم المنتجات.

en: Limit per coupon
ar: حد لكل قسيمة

en: How many time this coupon can be used. Left empty for unlimited
ar: كم مرة يمكن أن تستخدم هذه القسيمة. تركت فارغة لغير محدود

en: Limit per User
ar: حد لكل مستخدم

en: Coupon Not Found
ar: قسيمة لم يتم العثور على

en: This coupon is expired
ar: انتهت مدة صلاحية هذه القسيمة

en: This coupon is only applicable for bills spent over %s
ar: هذه القسيمة ينطبق هذا فقط على فواتير أمضى أكثر %s

en: This coupon is only applicable for bills spent less than %s
ar: هذه القسيمة ينطبق هذا فقط على فواتير أمضى أقل من %s

en: This coupon is required %s in the cart
ar: مطلوب هذه القسيمة %sفي العربة

en: This coupon is required %s NOT in the cart
ar: هذه القسيمة هو % s مطلوب ليس في العربة

en: This coupon is reach the limit of usage
ar: هذه القسيمة تصل إلى الحد من الاستخدام

en: This coupon is reach the limit of usage per user
ar: هذه القسيمة تصل إلى الحد من الاستخدام لكل مستخدم

en: Cruise Sidebar
ar: رحلة بحرية

en: Widgets in this area will be shown on Cruise
ar: سيظهر الحاجيات في هذا المجال على النشاط

en: %s vacation rental
ar: البحث عن عطلة الايجارات%s

en: No rental found
ar: تأجير

en: Cruise Detail
ar: رحلة بحرية

en: Cruise Information
ar: معلومات موضوع

en: Set as Featured Cruise
ar: اجعلنا مميزة

en: Number of children stay free
ar: يبقى عدد الأطفال مجانا

en: Price per person?
ar: السعر لليلة

en: Location Information
ar: معلومات إضافية

en: Type location name to search
ar: بحث نوع الموقع

en: Cruise's address
ar: عنوان

en: Latitude
ar: خط العرض

en: Latitude <a href="http://www.latlong.net/" target="_blank">Get here</a>
ar: خط العرض<a href="http://www.latlong.net/" target="_blank">إلى هنا</a>

en: Longitude
ar: خط الطول

en: Map Zoom
ar: خريطة تكبير

en: Contact Infomaiton
ar: تفاصيل الاتصال

en: Cruise Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Cruise Email Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني *

en: Cruise Website
ar: الموقع:

en: Cruise Website. Ex: <em>http://domain.com</em>
ar: موقع الفندق على الويبEx: <em>http://domain.com</em>

en: Cruise Phone
ar: الهاتف:

en: Cruise Phone Number
ar: رقم الهاتف

en: Cruise Fax Number
ar: لا كروز

en: Featured
ar: تعيين هي واردة هذا الموقع

en: Name (A-Z)
ar: اسم السيارة (Z-A)

en: Name (Z-A)
ar: اسم السيارة (Z-A)

en: hotel
ar: فندق

en: Room infomation is required
ar: معلومات الغرفة

en: Adult number in room is required!
ar: عدد الغرف:

en: Room Host Name is required!
ar: اسم المضيف

en: Ages of Children is required!
ar: الأعمار من الأطفال

en: Please select adult number
ar: الأعمار من الأطفال

en: Please select children number
ar: الأعمار من الأطفال

en: Please select Adult and  Children number
ar: الأعمار من الأطفال

en: Please select the ages of children
ar: الأعمار من الأطفال

en: Please select Check-in and Check-out date
ar: يرجى تحديد موعد تسجيل إجراءات الوصول وتاريخ المغادرة تاريخ

en: Please provide Host Name(s)
ar: من فضلك، توفير اسم السمة، سبيكة والنوع.

en: Hotel Search Sidebar 1
ar: سيارات إبحث في الشريط الجانبي 1

en: Widgets in this area will be shown on Hotel
ar: سيظهر الحاجيات في هذا المجال على السيارات

en: Hotel Search Sidebar 2
ar: سيارات إبحث في الشريط الجانبي 2

en: %s hotel
ar: %s فندق

en: No hotel found
ar: آسف !. لم يتم العثور على فندق

en: Make sure your check-out date is at least 1 day after check-in.
ar: تأكد من تاريخ المغادرة الخاص بك هو على الأقل 1 بعد يوم من تسجيل الدخول.

en:  ago
ar: منذ

en: Location Setting
ar: موقع

en: logo
ar: الشعار

en: Zip Code
ar: الرمز البريدي / الرمز البريدي

en: Zip code of this location
ar: الرمز البريدي / الرمز البريدي

en: Gallery style
ar: رواق

en: --- Select ---
ar: - اختر -

en: Right
ar: حق

en: Left
ar: اليسار

en: Type
ar: نوع

en: Order Setting
ar: ترتيب

en: Request Booking
ar: النشاط الحجز

en: Paypal
ar: باي بال

en: Submit Form
ar: إرسال نموذج

en: %s Options
ar: %s خيارات

en: Enable %s
ar: تمكين %s

en: <i class="fa fa-money"></i> Payment Options
ar: <i class="fa fa-money"></i> خيارات الدفع

en: Your cart is currently empty
ar: عربة التسوق فارغة حاليا.

en: Travel Order
ar: بلدي صور السفر

en: Traveler Booking
ar: الاشتراك في المسافر

en: Order Code is not exists
ar: ترتيب مدونة ليس موجودا

en: Price (hight to low)
ar: السعر (هايت إلى منخفضة)

en: rental
ar: تأجير

en: Rental doese not exists
ar: تأجير لا موجود

en: Rental Search Sidebar 1
ar: نشاط البحث في الشريط الجانبي 1

en: Widgets in this area will be shown on Rental
ar: سيظهر الحاجيات في هذا المجال على النشاط

en: Rental Search Sidebar 2
ar: نشاط البحث في الشريط الجانبي 2

en: %s vacation rental
ar: البحث عن عطلة الايجارات%s

en: You like this
ar: يعجبك هذا

en: Review does not exists
ar: مراجعة لا موجود

en: Tours Name (A-Z)
ar: جولات اسم (A-Z)

en: Tours Name (Z-A)
ar: جولات اسم (Z-A)

en: Tours Search Sidebar 1
ar: الجولات البحث الشريط الجانبي 1

en: Widgets in this area will be shown on Tours
ar: سيظهر الحاجيات في هذا المجال على جولات

en: Tour Single Sidebar
ar: جولة واحدة الشريط الجانبي

en: Widgets in this area will be shown on all tour.
ar: سيتم عرض الحاجيات في هذا المجال على جميع الجولات.

en:  tours
ar: رحلات سياحية

en:  tour
ar: جولة سياحية

en: hour
ar: ساعة

en: Review
ar: مراجعة

en: Less
ar: أقل

en: More
ar: أكثر

en: Password length must be greater than 6
ar: يجب أن يكون طول كلمة السر أكبر من 6

en: Email is not valid
ar: البريد الإلكتروني غير صالح

en: Email Already in use
ar: البريد الاليكتروني قيد الاستخدام

en: Title
ar: لقب

en: Number of Room
ar: عدد الغرف

en: Adults Number
ar: عدد البالغين

en: Children Number
ar: عدد الأطفال

en: Beds Number
ar: عدد الأسرة

en: cruise
ar: رحلة بحرية

en: Wishlist
ar: مفضلة

en: My Hotel
ar: بلدي فندق

en: My Room
ar: بلدي غرفة

en: My Rental
ar: تأجير بلدي

en: My Tour
ar: بلدي جولة

en: My Activities
ar: نشاطاتي

en: Traveler Settings
ar: إعدادات المسافر

en: Version %s
ar: نسخة %s

en: Close
ar: قريب

en: Dismiss this notice
ar: إقالة هذا الإشعار

en: Allow you to enable sandbox mod for testing
ar: تسمح لك لتمكين وضع الحماية للاختبار

en: Can not get Paypal Authorize URL.
ar: لا يمكن الحصول على باي بال تخويل URL.

en: Paypal Email
ar: باي بال البريد الإلكتروني

en: Your Payal Email Account
ar: باي بال حساب البريد الإلكتروني الخاص بك

en: Paypal Enable Sandbox
ar: باي بال تمكين رمل

en: Paypal API Username
ar: باي بال API اسم المستخدم

en: Your Paypal API Username
ar: API الخاص بك باي بال اسم المستخدم

en: Paypal API Password
ar: باي بال API كلمة المرور

en: Your Paypal API Password
ar: الخاص بك باي بال API كلمة المرور

en: Paypal API Signature
ar: باي بال API التوقيع

en: Your Paypal API Signature
ar: الخاص بك باي بال API التوقيع

en: %s minutes ago
ar: %s منذ دقيقة

en: Your captcha is not correct
ar: CAPTCHA الخاص بك هو غير صحيح

en: Can not verify reCAPTCHA
ar: لا يمكن التحقق من اختبار reCAPTCHA

en: All Categories
ar: جميع الفئات

en: None
ar: لا شيء

en: Author
ar: مؤلف

en: Modified
ar: تعديل

en: Parent
ar: أصل

en: Rand
ar: راند

en: Comment Count
ar: تعليق عدد

en: &larr; Previous
ar: &larr; سابق

en: Next &rarr;
ar: التالى&rarr;

en: Archive:
ar: الأرشيف:

en: Author's archive:
ar: أرشيف المؤلف:

en: Blog Archive:
ar: أرشيف المدونة:

en: From
ar: من

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
ar: لم يقم خادم يماغيماغيك أو GD المثبتة و / أو تمكين! أي من هذه المكتبات المطلوبة لورد لتكون قادرة على تغيير حجم الصور. يرجى الاتصال بمسؤول الملقم لتمكين هذا قبل المتابعة.

en: Image rotate failed.
ar: فشل تدوير الصورة.

en: Image opacity change failed.
ar: فشل تغيير صورة التعتيم.

en: Image color change failed.
ar: فشل الصورة تغيير اللون.

en: Image grayscale failed.
ar: فشل صورة تدرج الرمادي.

en: Image negate failed.
ar: فشل صورة ينفي.

en: Install Required Plugins
ar: تثبيت الإضافات المطلوبة

en: Install Plugins
ar: تثبيت الإضافات

en: Installing Plugin: %s
ar: تثبيت البرنامج المساعد: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
ar: ذهب شيء خاطئ مع API المساعد.

en: Return to Required Plugins Installer
ar: العودة إلى مطلوب الإضافات المثبت

en: Return to the dashboard
ar: العودة إلى لوحة القيادة

en: Plugin activated successfully.
ar: المساعد تفعيلها بنجاح.

en: The following plugin was activated successfully:
ar: تم تفعيل البرنامج المساعد التالية بنجاح:

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
ar: جميع الإضافات المثبتة وتفعيلها بنجاح.  %1$s

en: Required
ar: مطلوب

en: Recommended
ar: موصى به

en: WordPress Repository
ar: وورد مستودع

en: Pre-Packaged
ar: وتعبئتها مسبقا

en: Not Installed
ar: لا المثبتة

en: Installed But Not Activated
ar: تثبيت لكن ليس المنشط

en: Plugin
ar: المساعد

en: Source
ar: مصدر

en: Activate
ar: نشط

en: Plugin activation failed.
ar: فشل تفعيل البرنامج المساعد.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ar: حدث خطأ أثناء تثبيت %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation of %1$s failed.
ar: تركيب  %1$s فشل.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ar: عملية التثبيت وتفعيل بدأت. قد تستغرق هذه العملية فترة من الوقت على بعض المضيفين، لذا يرجى التحلي بالصبر.

en: %1$s installed and activated successfully.
ar: %1$s تثبيت وتنشيط بنجاح.

en: All installations and activations have been completed.
ar: وقد تم الانتهاء من كل تركيب والتنشيط.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ar: تثبيت وتفعيل البرنامج المساعد %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ar: عملية التثبيت هو بداية. قد تستغرق هذه العملية فترة من الوقت على بعض المضيفين، لذا يرجى التحلي بالصبر.

en: All installations have been completed.
ar: تم الانتهاء من جميع المنشآت.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ar: تثبيت البرنامج المساعد %1$s (%2$d/%3$d)

en: Post Select Ajax
ar: آخر حدد اياكس

en: Search for a Item
ar: إزالة هذا البند

en: Product Select Ajax
ar: آخر حدد اياكس

en: Search for a Product
ar: بحث عن المنتجات

en: Type:
ar: نوع

en: Product:
ar: نتاج

en: User Select Ajax
ar: اختر العضو اياكس

en: Search for a User
ar: كلمة المرور الجديدة

en: Write a review
ar: لكتابة مراجعة

en: Booking Information
ar: معلومات الحجز

en: Item
ar: بند

en: Customer Infomation
ar: معلومات العملاء

en: Grid
ar: شبكة

en: Primary Navigation
ar: الإنتقال الابتدائية

en: Blog Sidebar
ar: بلوق الشريط الجانبي

en: Widgets in this area will be shown on all posts and pages.
ar: سيتم عرض الحاجيات في هذا المجال على جميع الجولات.

en: Page Sidebar
ar: الشريط الجانبي

en: Widgets in this area will be shown on all  pages.
ar: سيتم عرض الحاجيات في هذا المجال على جميع الجولات.

en: Page %s
ar: صفحة %s

en: Search for
ar: البحث عن فنادق

en: Free
ar: مطلق الحرية

en: Demo Meta Box
ar: عرض ميتا بوكس

en: This is a Gallery option type
ar: هذا هو Gallery نوع الخيار

en: Media(Video URL or Audio URL)
ar: وسائل الإعلام (URL الفيديو أو الصوت URL)

en: This field for Audio and Video Post Format
ar: هذا المجال لصوت وفيديو تنسيق المشاركة

en: Link
ar: حلقة الوصل

en: This is a Link option type
ar: هذا هو نوع الخيار لينك

en: Post Sidebar Setting
ar: ضبط آخر الشريط الجانبي

en: Sidebar Position
ar: الوظيفة الشريط الجانبي

en: You can choose No sidebar, Left Sidebar and Rigt Sidebar
ar: يمكنك اختيار لا الشريط الجانبي، يسار واليمين الشريط الجانبي الشريط الجانبي

en: ---Select---
ar: - اختر -

en: Select Sidebar
ar: اختر الشريط الجانبي

en: Page Setting
ar: إعداد الصفحة

en: Data date countdown
ar: تاريخ البيانات العد التنازلي

en: Input
ar: مساهمة

en: Footer Social
ar: تذييل الاجتماعية

en: Input html social
ar: المدخلات أتش تي أم أل الاجتماعي

en: Sign up for Traveler
ar: الاشتراك في المسافر

en: Page Options
ar: خيارات الصفحة

en: Footer Template
ar: تذييل قالب

en: Layout Options
ar: خيارات تخطيط

en: Type Layout Options
ar: اكتب خيارات التخطيط

en: All plugins installed and activated successfully. %s
ar: جميع الإضافات المثبتة وتفعيلها بنجاح. %s

en: <i class="fa fa-tachometer"></i> General Options
ar: <i class="fa fa-money"></i> خيارات الدفع

en: <i class="fa fa-paint-brush"></i> Styling Options
ar: <i class="fa fa-paint-brush"></i> خيارات التصميم

en: <i class="fa fa-flag-checkered"></i> Featured Options
ar: <i class="fa fa-flag-checkered"></i> خيارات مميزة

en: <i class="fa fa-bold"></i> Blog Options
ar: <i class="fa fa-bold"></i> خيارات بلوق

en: <i class="fa fa-file-text"></i> Page Options
ar: <i class="fa fa-file-text"></i>خيارات الصفحة

en: <i class="fa fa-book"></i> Booking Options
ar: <i class="fa fa-book"></i> خيارات الحجز

en: <i class="fa fa-exchange"></i> Tax Options
ar: <i class="fa fa-exchange"></i> خيارات الضرائب

en: <i class="fa fa-comments-o"></i> Review Options
ar: <i class="fa fa-comments-o"></i> خيارات مراجعة

en: <i class="fa fa-building"></i> Hotel Options
ar: <i class="fa fa-building"></i> خيارات فندق

en: <i class="fa fa-home"></i> Rental Options
ar: <i class="fa fa-home"></i> خيارات الإيجار

en: <i class="fa fa-car"></i> Car Options
ar: <i class="fa fa-car"></i> خيارات السيارات

en: <i class="fa fa-suitcase"></i> Tour Options
ar: <i class="fa fa-suitcase"></i> خيارات جولة

en: <i class="fa fa-ticket"></i> Activity Options
ar: <i class="fa fa-ticket"></i> خيارات النشاط

en: <i class="fa fa-users"></i> Partner Options
ar: <i class="fa fa-users"></i> خيارات الشريك

en: <i class="fa fa-search"></i> Search Options
ar: <i class="fa fa-search"></i>خيارات أكثر للبحث

en: <i class="fa fa-envelope"></i> Email Options
ar: <i class="fa fa-envelope"></i> خيارات البريد الإلكتروني

en: <i class="fa fa-facebook-official"></i> Social Options
ar: <i class="fa fa-facebook-official"></i> خيارات الاجتماعية

en: <i class="fa fa-exclamation-triangle"></i> 404 Options
ar: <i class="fa fa-exclamation-triangle"></i> 404 خيارات

en: <i class="fa fa-cogs"></i> Advance Options
ar: <i class="fa fa-money"></i> خيارات الدفع

en: Text Featured
ar: ملامح النص

en: Text Color
ar: لون الخط

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Enable Nice Scroll
ar: تمكين نيس انتقل

en: This allows you to turn on or off <em>Nice Scroll Effect</em>
ar: هذا يسمح لك لتشغيل أو إيقاف تشغيله<em>Nice Scroll Effect</em>

en: Hotel Reviews
ar: مراجعات الفندق

en: Adults
ar: الكبار

en: First Name
ar: الاسم الأول

en: Last Name
ar: اسم العائلة

en: Upload
ar: تحميل

en: Previous Page
ar: الصفحة السابقة

en: Next Page
ar: الصفحة التالية

en: Rentals
ar: البحث عن عطلة الايجارات

en: -- Select --
ar: - اختر -

en: Rate
ar: معدل الخصم

en: Last Minute Deal
ar: اتفاق في اللحظة الأخيرة

en: Search
ar: بحث

en: Find Your Perfect Trip
ar: البحث عن رحلة كاملة ديك

en: Filter By:
ar: النتائج حسب:

en: Search for Activity
ar: البحث عن آخر

en: Filter By
ar: تصفية حسب

en: Sort
ar: نوع

en: Showing
ar: عرض

en: Not what you're looking for?
ar: ليس ما كنت تبحث عنه؟

en: Try your search again
ar: محاولة البحث مرة أخرى

en: Sorry!. Activity Not Found
ar: آسف !. لم يتم العثور على فندق

en: Event
ar: حدث

en: Guests
ar: الضيوف

en: Clean
ar: نظيف

en: Good
ar: حالة جيدة

en: Very good
ar: جيده جدا

en: Superior
ar: متفوق

en: Exceptional
ar: استثنائي

en: of guests recommend
ar: من الضيوف يوصي

en: Traveler rating
ar: تصنيف المسافر

en: Excellent
ar: ممتاز جدا

en: Average
ar: متوسط

en: Poor
ar: فقير

en: Terrible
ar: سيئ جدا

en: Write a Review
ar: عبر عن رأيك

en: Summary
ar: ملخص

en: Activity Near
ar: النشاط الأدنى

en: Activities Near
ar: أنشطة الأدنى

en: Book Now
ar: كتاب الان

en: Activity or U.S. Zip Code
ar: النشاط أو الرمز البريدي الولايات المتحدة

en: 1 review
ar: 1 مراجعة

en: reviews
ar: استعراض

en: from
ar: من طرف

en: of
ar: من

en: Owner Website
ar: صاحب الموقع

en: Not set default layout !
ar: لم يتم تعيين التخطيط الافتراضي!

en: Search for Cars
ar: البحث عن سيارات

en: Change for Cars
ar: تغيير للسيارات

en: Change Location &amp; Date
ar: تغيير الموقع وتاريخ

en: Search Pickup Features
ar: البحث بيك أب الميزات

en: Car for
ar: سيارة ل

en: Due at pick-up
ar: بسبب في البيك اب

en: Passengers
ar: الركاب

en: Passenger
ar: راكب

en: Equipment
ar: معدات

en: Price Per
ar: السعر لكل

en: Rental Total
ar: إجمالي الإيجار

en: City, Airport or U.S. Zip Code
ar: المدينة، مطار أو الرمز البريدي الولايات المتحدة

en: E-mail Car Agent
ar: البريد الإلكتروني وكيل السيارات

en: Driver’s Age
ar: العمر السائق

en: Driver’s Name
ar: اسم السائق

en: Driver info
ar: معلومات

en: Adults Occupancy
ar: الكبار الإشغال

en: Childs
ar: تشايلدز

en: Beds
ar: الأسرة

en: Informtion
ar: معلومات

en: Sub Total
ar: حاصل الجمع

en: You added an email address to your account
ar: لقد قمت بإضافة عنوان بريد إلكتروني إلى حسابك

en: Confirm
ar: أكد

en: Can't see the button? Try this link:
ar: لا يمكن رؤية الزر؟ حاول هذا الرابط:

en: your payment was successful!
ar: كان دفعك ناجحة!

en: Login/Register on Traveler
ar: تسجيل الدخول / تسجيل على المسافر

en: Login
ar: تسجيل دخول

en: New To Traveler?
ar: جديدة لمسافر؟

en: Booking Submission
ar: حجز التقديم

en: And we will contact you back
ar: وسوف نتصل بك إلى الوراء

en: Create Traveler account
ar: أنشئ حسابا المسافر

en: I have read and accept the
ar: لقد قرأت وقبول

en: terms and conditions
ar: وتفضلوا بقبول البنود والشروط

en: Submit Booking
ar: ترسل

en: Important: You will be redirected to PayPal's website to securely complete your payment.
ar: هام: سيتم نقلك إلى موقع باي بال لإتمام الدفع الخاص بك بشكل آمن.

en: Payment via Paypal
ar: الدفع عن طريق باي بال

en: Sub Total:
ar: المجموع الفرعي:

en: Tax:
ar: الضرائب:

en: Total Amount:
ar: المبلغ الإجمالي:

en: Tag Archives
ar: الوسم المحفوظات

en: Search ...
ar: بحث ...

en: Blog
ar: بلوق

en: Read More
ar: اقرأ المزيد

en: Post Discussion
ar: آخر مناقشة

en: Comment navigation
ar: تعليق الملاحة

en: &larr; Older Comments
ar: &larr; أقدم تعليقات

en: Newer Comments &rarr;
ar: أحدث تعليقات &rarr;

en: Comments are closed.
ar: التعليقات مغلقة.

en: Add a comment
ar: إضافة تعليق

en: Be the first to comment
ar: كن أول من يعلق

en: Post Comment
ar: آخر تعليق

en: Message
ar: رسالة

en: Your email address *
ar: عنوان بريدك الإلكتروني *

en: Name *
ar: الاسم *

en: Leave a Reply to %s
ar: ترك رد على  %s

en: Leave a Review
ar: ترك التعليق

en: All posts by %s
ar: عن المشاركات التي كتبها  %s

en: Daily Archives : %s
ar: الأرشيف اليومي : %s

en: Monthly Archives : %s
ar: الأرشيف الشهري: %s

en: Yearly Archives : %s
ar: المحفوظات السنوية: %s

en: Archives
ar: أرشيف

en: to Homepage
ar: إلى الصفحة الرئيسية

en: Sign In
ar: تسجيل الدخول

en: Connect with :
ar: التواصل مع:

en: Username or email
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: Password
ar: كلمة المرور

en: my secret password
ar: كلمة المرور السرية

en: Full Name
ar: الاسم الكامل

en: Booking Number :
ar: رقم الحجز:

en: Booking Date :
ar: تاريخ الحجز:

en: Address :
ar: العنوان:

en: Email :
ar: البريد الإلكتروني:

en: Phone :
ar: الهاتف:

en: Room :
ar: غرفة واحدة:

en: Room Number :
ar: عدد الغرف:

en: Payment Method :
ar: طريقة الدفع:

en: Amount :
ar: المبلغ:

en: Price :
ar: السعر:

en: Check In :
ar: تحقق في:

en: Check Out :
ar: الدفع:

en: Website :
ar: الموقع:

en: Activity :
ar: النشاط:

en: Car :
ar: سيارة:

en: Tour :
ar: الجولة:

en: 0 Review
ar: 0 مراجعة

en: 1 Review
ar: 1 مراجعة

en: Reviews
ar: استعراض

en: Your comment is awaiting moderation.
ar: تعليقك ينتظر الموافقة عليه.

en: Was this review helpful?
ar: هل كانت هذه المشاركة مفيدة؟

en: Want to write a review?
ar: تريد أن تكتب رأيا؟

en: Only verified guests can leave a review. After check-out, you"ll  receive an invitation to review your stay
ar: يمكن للضيوف التحقق الحقيقيون الاستعراض. بعد إنهاء إجراءات المغادرة، وانت &quot;ليرة لبنانية تتلقى دعوة لمراجعة إقامتك

en: on this
ar: على هذا

en: to
ar: إلى

en: Review are closed
ar: مغلقة مراجعة

en: Your Rating
ar: تقييمك

en: Review Content
ar: محتوى المشاركات النقدية

en: Reviewing are not available
ar: مراجعة لا تتوفر

en: You have been post a review for this
ar: لقد كانت آخر مراجعة لهذا

en: You must
ar: يجب عليك أن

en: to write review
ar: لكتابة مراجعة

en: added on
ar: وأضاف على

en: remove
ar: نزع

en: Add to Wishlist
ar: اضف الى قائمة الامنيات

en: Account Settings
ar: إعدادات الحساب

en: No Wishlist
ar: لا قائمة الامنيات

en: Load More
ar: تحميل أكثر

en: Remove to wishlist
ar: إزالة لمفضلة

en: Add to wishlist
ar: اضف الى قائمة الامنيات

en: Home
ar: منزل

en: Search results :
ar: نتائج البحث:

en: Was this review helpful?
ar: هل كانت هذه المشاركة مفيدة؟

en: Your Booking
ar: الحجز الخاص بك

en: Coupon: %s
ar: كوبون: %s

en: Sorry! Your cart is currently empty.
ar: آسف! عربة التسوق فارغة حاليا.

en: Very Good
ar: جيد جدا

en: night
ar: 1 ليال

en: price from
ar: السعر من

en: it will take a couple of seconds
ar: سوف يستغرق بضع ثوان

en: Looking for %s
ar: أبحث عن  %s

en: Booking Management
ar: إدارة الحجز

en: Search Blog
ar: مدونة البحث

en: Tags:
ar: الكلمات:

en: Ready to publish your first post? <a href=#>Get started here</a>.
ar: على استعداد لنشر أول وظيفة? <a href=#>تبدأ هنا</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ar: آسف، ولكن لا شيء يقابل شروط البحث الخاصة بك. يرجى المحاولة مرة أخرى مع بعض كلمات مختلفة.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ar: يبدو أننا لا يمكن أن تجد ما تبحث عنه. البحث ربما يمكن أن تساعد.

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
ar: يعتقد واحد على &ldquo;%2$s&rdquo;

en: %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ar: %1$s الأفكار حول &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Category Archives: %s
ar: فئة المحفوظات:%s

en: Sign Out
ar: تسجيل الخروج

en: We Accepted There Cards
ar: نحن تقبل بطاقات يوجد

en: Book
ar: كتاب

en: Sorry! No available rooms found
ar: آسف! لا الغرف المتاحة جدت

en: Hotels Near
ar: فنادق الأدنى

en: Pleasant
ar: لطيف

en: Wonderful
ar: رائع

en: of 5 <small class="text-smaller">guest rating</small>
ar: من 5 <small class="text-smaller">تصنيف الضيوف</small>

en: no review
ar: 0 مراجعة

en: based on 1 review
ar: 1 مراجعة

en: based on % reviews
ar:  % استعراض

en: Clear
ar: واضح

en: Host Name
ar: اسم المضيف

en: Ages of Children
ar: الأعمار من الأطفال

en: Not what you're looking for?
ar: ليس ما كنت تبحث عنه؟

en: Your Phone
ar: الهاتف الخاص بك

en: Your Address Line 1
ar: لديك سطر العنوان 1

en: Your Address Line 2
ar: لديك سطر العنوان 2

en: Your City
ar: مدينة الخاص بك

en: I have read and accept the %s
ar: لقد قرأت وقبول %s

en: Sorry!. Hotel Not Found
ar: آسف !. لم يتم العثور على فندق

en: Booking for 1 night
ar: حجز ليلة 1

en: %d Nights
ar: إلى %d

en: 1 Night
ar: 1 ليال

en: per night
ar: في الليلة

en: of 5
ar: من 5

en: %d reviews
ar:  إلى %d

en: %d star
ar:  إلى %d

en: Lastest booking
ar: أحدث هذه الحجز

en: Book now
ar: حجز الآن

en: avg/night
ar: في الليلة

en: Search for Hotels
ar: البحث عن فنادق

en: Advanced Search
ar: بحث متقدم

en: Share
ar: حصة

en: Available Rooms
ar: غرف المتاحة

en: About Hotel
ar: معلومات عن فندق

en: Hotel E-mail
ar: بريد إلكتروني إلى الفندق

en: ( Age 18+ )
ar: (العمر 18+)

en: City Name or Zip Code
ar: الرمز البريدي المدينة اسم أو

en: Room Information
ar: معلومات موضوع

en: Room %d
ar:  إلى %d

en: Search for rental
ar: البحث عن تأجير

en: Property Description
ar: خاصية الوصف

en: Property Review
ar: مراجعة الملكية

en: Search for Vacation Rentals
ar: البحث عن عطلة الايجارات

en:  %d reviews
ar: إلى %d

en: Booking for %d
ar:  إلى %d

en: nights
ar: ليال

en: Property
ar: ممتلكات

en: %d adult
ar: إلى %d

en: %d adults
ar: إلى %d

en: %d child
ar: إلى %d

en: %d children
ar: إلى %d

en: per day
ar: يوميا

en: Properties Near %s
ar: فنادق الأدنى %s

en: Agent E-mail
ar: وكيل البريد الإلكتروني

en: Check-in and Check-out are required
ar: الاختيار في والمغادرة مطلوبة

en: %d nights
ar: إلى %d

en: 1 night
ar: 1 ليال

en: Search for Tour
ar: البحث جولة

en: Sorry!. Tour Not Found
ar: آسف !. لم يتم العثور على فندق

en: Tours information
ar: معلومات موضوع

en: Duration Days
ar: مدة أيام

en: SIMILAR TOUR
ar: بجولة مماثلة

en: SIMILAR TOUR(S)
ar: بجولة مماثلة (جولات)

en: peoples
ar: الشعوب

en: people
ar: الناس

en: Tours or U.S. Zip Code
ar: جولات أو الرمز البريدي الولايات المتحدة

en: Tour E-mail
ar: بريد إلكتروني إلى الفندق

en: Tour Website
ar: جولة الموقع

en: You are booking for %s
ar: كنت الحجز ل %s

en: LAST MINUTE DEALS!
ar: عروض اللحظة الأخيرة!

en: %d review
ar: إلى %d

en: %d to %d
ar: %d إلى %d

en: Name*
ar: الاسم *

en: Pingback:
ar: التنبيهات:

en: 1 comment
ar: 1 تعليق

en: no comment
ar: التعليق على

en: Photos
ar: صور

en: On the Map
ar: على خريطة

en: Owner description
ar: مالك وصف

en: Activity Reviews
ar: آخر التعليقات

en: to
ar: إلى

en: Most recent booking for this %s was %s
ar: معظم الحجوزات لهذا %s كان %s

en: No reviews
ar: لم يتم تقديم تعليقات

en: Duration Days
ar: مدة أيام

en: average
ar: متوسط

en: Add to Trip
ar: البحث عن رحلة كاملة ديك

en: Order Date
ar: تاريخ الطلب

en: Cost
ar: كلفة

en: No Booking History
ar: لا الحجز التاريخ

en: Member Since
ar: عضو منذ

en: Settings
ar: الإعدادات

en: My Travel Photos
ar: بلدي صور السفر

en: Booking History
ar: حجز التاريخ

en: Create Cruise
ar: خلق كروز

en: Create Cruise Cabin
ar: خلق كروز المقصورة

en: My Car
ar: سيارتي

en: My Cruise
ar: بلدي كروز

en: My Cruise Cabin
ar: بلدي كروز المقصورة

en: User Info
ar: معلومات المستخدم

en: Personal Information
ar: معلومات شخصية

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Home Airport
ar: مطار المنزل

en: Change Password
ar: تغيير كلمة المرور

en: Current Password
ar: كلمة المرور الحالية

en: New Password
ar: كلمة المرور الجديدة

en: New Password Again
ar: كلمة المرور الجديدة مرة أخرى

en: Update successfully
ar: تحديث بنجاح

en: Action
ar: عمل

en: Write Review
ar: اكتب رأيك

en: Write Review For: %s
ar: اكتب رأيك عن: %s

en: Total Traveled
ar: إجمالي سافر

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: No Activity
ar: لا آخر

en: No Cars
ar: لا سيارات

en: No Cruise
ar: لا كروز

en: No Cruise Cabin
ar: لا المقصورة كروز

en: No Hotel
ar: لا فندق

en: No Rental
ar: لا تأجير

en: No Room
ar: لا غرفة

en: No Tours
ar: لا تورز

en: My Cars
ar: بلدي سيارات

en: My Tours
ar: بلدي سياحة

en: Featured Image
ar: صورة مميزة

en: Slider
ar: المتزلج

en: Location search
ar: البحث عن موقع

en: Start date
ar: تاريخ البدء

en: End date
ar: تاريخ انتهاء

en: On-Off
ar: على معطلة

en: SUBMIT
ar: ترسل

en: Add Equipment
ar: إضافة معدات

en: Add Features
ar: إضافة ميزات

en: Car Contact
ar: سيارة الاتصال

en: Del
ar: ديل

en: Attributes Info
ar: سمات معلومات

en: No data
ar: لا توجد بيانات

en: cruise Detail
ar: كروز التفاصيل

en: Add Program
ar: إضافة برنامج

en: Cruise Cabin Detail
ar: كروز المقصورة التفاصيل

en: Cabin Type
ar: نوع المقصورة

en: Cabin size
ar: حجم المقصورة

en: Rental Email
ar: الإيجار البريد الإلكتروني

en: Rental Website
ar: تأجير موقع

en: Rental Phone
ar: تأجير الهاتف

en: Price Per night
ar: السعر لليلة

en: Duration (days)
ar: المدة (بالأيام)

en: Tours program
ar: برنامج الجولات

en: The %s field is required.
ar: مطلوب هذه القسيمة %sفي العربة

en: The %s field must have a value.
ar: ال%sيجب أن يكون الحقل قيمة.

en: The %s field must contain a valid email address.
ar: ال %s يجب أن يحتوي على حقل URL صالح

en: The %s field must contain a valid IP.
ar:  ال%sيجب أن يحتوي على حقل IP صالح.

en: The %s field must be at least %s characters in length.
ar:  ال%s يجب أن يكون حقل على الأقل  %s حرفا.

en: The %s field can not exceed %s characters in length.
ar:  ال%s لا يمكن أن يتجاوز الحقل %s حرفا.

en: The %s field must be exactly %s characters in length.
ar:  ال%s يجب أن يكون حقل بالضبط %s حرفا.

en: The %s field may only contain alphabetical characters.
ar:  ال%s الحقل قد يحتوي فقط على أحرف أبجدية.

en: The %s field may only contain alpha-numeric characters.
ar: ال%sالحقل قد تحتوي فقط على أحرف أبجدية رقمية.

en: The %s field may only contain alpha-numeric characters, underscores, and dashes.
ar:  ال %s الحقل قد تحتوي فقط على أحرف أبجدية رقمية، يؤكد، وشرطات.

en: The %s field must contain only numbers.
ar: ال %sيجب أن يحتوي الحقل على أرقام فقط.

en: The %s field must contain only numeric characters.
ar:  ال %s يجب أن يحتوي الحقل أحرف رقمية فقط.

en: The %s field must contain an integer.
ar:  ال %sيجب أن يحتوي الحقل عدد صحيح.

en: The %s field is not in the correct format.
ar:  ال %s الحقل ليس في التنسيق الصحيح.

en: The %s field does not match the %s field.
ar:  ال %s لا الحقل لا تطابق %s حقل.

en: The %s field must contain a unique value.
ar:  ال %sيجب أن يحتوي الحقل على قيمة فريدة .

en: The %s field must contain only positive numbers.
ar:  ال %sيجب أن يحتوي الحقل الأرقام الموجبة فقط .

en: The %s field must contain a number greater than zero.
ar:  ال %s يجب أن يحتوي الحقل على عدد أكبر من الصفر .

en: The %s field must contain a decimal number.
ar:  ال %s يجب أن يحتوي الحقل رقم عشري.

en: The %s field must contain a number less than %s.
ar:  ال %s يجب أن يحتوي الحقل على عدد أقل من %s.

en: The %s field must contain a number greater than %s.
ar: ال %s يجب أن يحتوي الحقل على عدد أكبر من %s.

en: Explore
ar: بحث

en: Hotels from
ar: فنادق من

en: Rentals from
ar: الإيجارات من

en: Cars from
ar: سيارات

en: Tours from
ar: جولات من

en: Activities this Week
ar: أنشطة هذا الأسبوع

en: Apply Coupon
ar: تطبيق القسيمة

en: Booking details has been sent to:
ar: تم إرسال تفاصيل الحجز إلى:

en: %d users booked
ar: %d المستخدمين حجز

en: %d user booked
ar: المستخدمين حجز %d

en: Name Activity
ar: اسم آخر

en: Hotel Booking
ar: حجز الفنادق

en: Rooms
ar: الغرف

en: Custom Fields
ar: العرف فافيكون

en: Contact Details
ar: تفاصيل الاتصال

en: Empty tab. Edit page to add content here.
ar: علامة التبويب فارغة. الصفحة تحرير لإضافة محتوى هنا.

en: Previous tab
ar: علامة التبويب السابقة

en: Next tab
ar: علامة التبويب المقبل
