Traveler - en to ja translation catalogue (1217 entries)

en: Copy &copy; 2014 Shinetheme. All Rights Reserved
ja: コピ &copy; ー 2014 Shinetheme 。全著作権所有

en: Email sent
ja: メール送信された

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Activity
ja: 新しいアクティビティの予約を追加します。

en: New Activity
ja: 新しいアクティビティの予約を追加します。

en: Edit Activity
ja: アクティビティ

en: View Activity
ja: アクティビティ

en: All Activity
ja: アクティビティ

en: Search Activity
ja: アクティビティの予約

en: Parent Activity:
ja: 親のホテル：

en: No Activity found.
ja: アクティビティの予約

en: No Activity found in Trash.
ja: ゴミ箱には見つかりませんのホテル。

en: Activity Setting
ja: アクティビティの設定

en: Location
ja: 場所

en: Featured Image
ja: 注目の画像

en: Description
ja: 商品概要

en: General
ja: 一般設定

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Phone
ja: スマートフォン

en: Duration
ja: 継続期間

en: The total time to take each activity package
ja: 各アクティビティパッケージを取る合計時間

en: The departure time of an activity
ja: アクティビティの出発時間

en: Max number of people
ja: マックスの子供たち

en: The facilities that customer may experience during activities
ja: 顧客が活動中に発生する可能性があり施設

en: Price setting
ja: アクティビティの設定

en: Price
ja: 価格

en: Discount
ja: 値引き

en: Availability
ja: 予約可能

en: Activity Booking
ja: アクティビティの予約

en: Add new Activity Booking
ja: 新しいアクティビティの予約を追加します。

en: Delete item(s) success
ja: 項目（複数可）の成功を削除

en: Layout
ja: レイアウト

en: Default
ja: デフォルト

en: days
ja: 日数

en: Cars
ja: 自動車

en: Car
ja: カー

en: Add New Car
ja: 新しい車を追加

en: New Car
ja: 新車

en: Edit Car
ja: 編集カー

en: View Car
ja: ビューホテル

en: All Cars
ja: すべての部屋

en: Search Cars
ja: 検索部屋

en: Parent Cars:
ja: 親部屋：

en: No Cars found.
ja: ご用意できる部屋が見つかりません。

en: No Cars found in Trash.
ja: いいえ客室はゴミ箱に見つからない。

en: Pickup Features
ja: いいえピックアップの場所の種類はありません。

en: Search Pickup Features
ja: 検索ピックアップ機能

en: Popular Pickup Features
ja: ラベルのタイプ

en: All Pickup Features
ja: いいえピックアップの場所の種類はありません。

en: Edit Pickup Feature
ja: いいえピックアップの場所の種類はありません。

en: Update Pickup Feature
ja: いいえピックアップの場所の種類はありません。

en: Add New Pickup Feature
ja: 新しい車の予約を追加します。

en: New Pickup Feature Name
ja: 、属性名、スラグとタイプを提供してください。

en: Separate Pickup Features with commas
ja: カンマで区切り場所の種類

en: Add or remove Pickup Features
ja: 場所の種類を追加または削除

en: Choose from the most used Pickup Features
ja: 最も使用される場所の種類からお選びいただけます

en: No Pickup Features found.
ja: いいえピックアップの場所の種類はありません。

en: Cars Setting
ja: お知らせ

en: Address
ja: アドレス

en: Price per hour
ja: アクティビティの設定

en: Features
ja: ラベルのタイプ

en: Taxonomy
ja: 分類

en: Taxonomy Info
ja: お知らせ

en: About
ja: 本製品について

en: Email
ja: メール送信された

en: Normal
ja: ノーマル

en: Yes
ja: はい

en: Car Options
ja: 車のオプション

en: Car Booking
ja: 車の予約

en: Add new Car Booking
ja: 新しい車の予約を追加します。

en: Icon
ja: アイコン

en: Example: <br>Input "fa-desktop" for <a href="http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/" target="_blank" >Fontawesome</a>,<br>Input "im-pool" for <a href="https://icomoon.io/" target="_blank">Icomoon</a>
ja: 例： <br>のための入力」FA-デスクトップ」 <a href="http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/" target="_blank" >Fontawesome</a> 、 <br>のための入力」IM-プール&quot; <a href="https://icomoon.io/" target="_blank">Icomoon</a>

en: Hotels
ja: ホテル

en: Hotel
ja: ホテル

en: Add New Hotel
ja: 新しいアクティビティの予約を追加します。

en: New Hotel
ja: ニューホテル

en: Edit Hotel
ja: 編集ホテル

en: View Hotel
ja: ビューホテル

en: All Hotels
ja: すべてのホテル

en: Search Hotels
ja: ホテルを検索する

en: Parent Hotels:
ja: 親のホテル：

en: No hotels found.
ja: 該当するホテルが見つかりませんでした。

en: No hotels found in Trash.
ja: ゴミ箱には見つかりませんのホテル。

en: Room
ja: 部屋

en: Add New Room
ja: 新規追加

en: New Room
ja: 新しい部屋

en: Edit Room
ja: 編集ルーム

en: View Room
ja: ビュールーム

en: All Rooms
ja: すべての部屋

en: Search Rooms
ja: 検索部屋

en: Parent Rooms:
ja: 親部屋：

en: No rooms found.
ja: ご用意できる部屋が見つかりません。

en: No rooms found in Trash.
ja: いいえ客室はゴミ箱に見つからない。

en: Room Type
ja: 部屋のタイプ

en: All %s
ja: %s すべて

en: Edit %s
ja: %s 編集

en: Update %s
ja: %s アップデート

en: Add new Hotel Booking
ja: 新しいアクティビティの予約を追加します。

en: Primary
ja: プライマリー

en: Success
ja: サクセス

en: Info
ja: お知らせ

en: Warning
ja: ウォーニング

en: Danger
ja: 危険

en: Label Type
ja: ラベルのタイプ

en: Review
ja: レビュー

en: Check In
ja: チェックイン

en: Check Out
ja: チェックアウト

en: Total Price
ja: 合計

en: Pick Up
ja: お渡し

en: Drop Off
ja: 返却

en: Rental
ja: レンタル

en: Tours
ja: トゥール

en: Order ID must be specify
ja: 注文IDを指定する必要があります

en: Order #%s
ja: 注文番号 #%s

en: Order Items
ja: オーダー

en: day
ja: 日

en: Traveler Booking
ja: トラベラー予約

en: Add Rental
ja: 新しいアクティビティの予約を追加します。

en: Add New Rental
ja: 新しいアクティビティの予約を追加します。

en: New Rental
ja: 新しいアクティビティの予約を追加します。

en: Edit Rental
ja: アクティビティの予約

en: View Rental
ja: レンタル

en: All Rental
ja: アクティビティの予約

en: Search Rental
ja: レンタル

en: Parent Rental:
ja: 親のホテル：

en: No Rental found.
ja: アクティビティの予約

en: No Rental found in Trash.
ja: ゴミ箱には見つかりませんのホテル。

en: Check in
ja: チェックインする

en: Check out
ja: チェックアウト

en: Adult
ja: 大人

en: Children
ja: 児童

en: Numbers
ja: 数

en: Number of rental available for booking
ja: 予約可能レンタル数

en: Max children
ja: マックスの子供たち

en: Rental Booking
ja: アクティビティの予約

en: Add new Rental Booking
ja: 新しいアクティビティの予約を追加します。

en: Rental Name
ja: アクティビティの予約

en: Room Setting
ja: ルーム設定

en: Search for a Hotel
ja: ホテルを検索する

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Room Facility
ja: ルーム施設

en: Number of Beds in room
ja: 部屋の中で大人数が必要です！

en: Room footage (square feet)
ja: ルームフッテージ（平方フィート）

en: Tour
ja: 新しい車の予約を追加します。

en: Add New Tour
ja: 新しいツアーの追加

en: New Tour
ja: 新ツアー

en: Edit Tour
ja: 編集ツアー

en: View Tour
ja: ビューツアー

en: All Tour
ja: すべてのツアー

en: Search Tour
ja: 検索ツアー

en: Parent Tour:
ja: 親ツアー：

en: No Tours found.
ja: いいえツアーが見つかりませんでした。

en: No Tours found in Trash.
ja: いいえ客室はゴミ箱に見つからない。

en: New Tour Type Name
ja: 、属性名、スラグとタイプを提供してください。

en: Tour Setting
ja: お知らせ

en: Discount Amount
ja: 割引額

en: Information
ja: エキストラ情報サポート

en: Tour Booking
ja: 車の予約

en: Add new Tour Booking
ja: 新しい車の予約を追加します。

en: Tour Type
ja: ツアータイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Please, provide an attribute name, slug and type.
ja: 、属性名、スラグとタイプを提供してください。

en: Slug “%s” is too long (28 characters max). Shorten it, please.
ja: スラッグ &quot;％s&quot;は長すぎる（28文字最大）。それを短くし、してください。

en: Slug “%s” is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
ja: それは予約語であるため、スラッグ &quot;％s&quot;は許可されていません。 、それをしてください変更してください。

en: Slug “%s” is already in use. Change it, please.
ja: スラッグ"％sは「既に使用されています。 、それをしてください変更してください。

en: Address Line 1
ja: 住所1

en: Show under your reviews
ja: あなたのレビューの下でショー

en: Address Line 2
ja: 住所2

en: Fax Number
ja: ファックス番号

en: Airport
ja: 空港

en: City
ja: 市区町村

en: State/Province/Region
ja: 州/県/区

en: ZIP code/Postal code
ja: 郵便番号/郵便番号

en: Country
ja: 国

en: Incomplete
ja: 未完了

en: Delete
ja: 項目（複数可）の成功を削除

en: Click to toggle
ja: 切り替えるをクリックします

en: Max people
ja: マックスの人々

en: Departure date
ja: 日付

en: Total
ja: 合計

en: Special Requirements
ja: 特別な要件

en: Status
ja: メンテナンスモードの状況

en: Pending
ja: 申請中

en: Complete
ja: 完了

en: Canceled
ja: キャンセル済み

en: Save
ja: 保存

en: Filter by Date from
ja: から日付によるフィルタ

en: Filter by Date to
ja: 日付によるフィルタ

en: Filter
ja: フィルタ

en: Select bulk action
ja: 操作の選択

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Delete Permanently
ja: 完全に削除する

en: Apply
ja: 適用

en: Select All
ja: すべて選択

en: Customer
ja: 单位名称

en: Created Date
ja: 日付

en: Payment Method
ja: 支払方法

en: Edit
ja: 編集

en: Resend Email
ja: メール送信された

en: Edit Attribute
ja: 属性の編集

en: Name
ja: 名前

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
ja: （フロントエンドに表示される）属性の名前。

en: Slug
ja: ナメクジ

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
ja: 属性 の一意のスラグ/参照。 28文字より短くする必要があります。

en: Hierarchy
ja: 层次结构

en: No
ja: いいえ

en: Determines how you select attributes for products. Under admin panel -> products -> product data -> attributes -> values, <strong>Text</strong> allows manual entry whereas <strong>select</strong> allows pre-configured terms in a drop-down list.
ja: あなたが製品の属性を選択する方法を決定します。管理者パネルの下- &gt;製品の展示- &gt;製品データ- &gt;属性- <strong>選択して、</strong>ドロップダウンリストで事前に構成条件を可能にするのに対し、&gt;値は、 <strong>テキストが</strong>手動で入力することができます。

en: Post Types
ja: 投稿タイプ

en: Update
ja: 更新

en: Attributes
ja: 属性

en: Hierarchical
ja: ヒエラルキー

en: No attributes currently exist.
ja: いいえ属性は、現在存在しません。

en: Add New Attribute
ja: 新しい属性の追加

en: Attributes let you define unlimited extra infomation for Hotel, Car ..etc
ja: 属性は、ホテル、レンタカーのための無制限の余分な情報サポートを定義してみましょう..etc

en: Add Attribute
ja: 属性の追加

en: Edit Car Booking
ja: 編集カー予約

en: Customer ID
ja: 顧客ID

en: Check in time
ja: チェックイン時間

en: Check out time
ja: チェックアウト時間

en: Equipment Price List
ja: 機器の価格表

en: Tax
ja: 消費税

en: Date From
ja: から日付

en: Date To
ja: 日付へ

en: Edit Hotel Booking
ja: 編集ホテル予約

en: Number Room
ja: 数ルーム

en: Filter by customer name
ja: 顧客名によるフィルタ

en: Hotel - Room Name
ja: 名前

en: Install
ja: インストール

en: Edit Rental Booking
ja: アクティビティの予約

en: Edit Tour Booking
ja: 車の予約

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Extra profile information
ja: エキストラ情報サポート

en: Image
ja: 画像

en: Load More
ja: さらに読み込む

en: Locations
ja: 住所

en: Add New Location
ja: 新しい場所を追加

en: New Location
ja: 新しい場所

en: Edit Location
ja: 場所の編集

en: View Location
ja: ビュー位置

en: All Locations
ja: すべての場所

en: Search Locations
ja: 検索場所

en: Parent Locations:
ja: 親のホテル：

en: No locations found.
ja: 該当するホテルが見つかりませんでした。

en: No locations found in Trash.
ja: ゴミ箱には見つかりませんのホテル。

en: Location Type
ja: ラベルのタイプ

en: Search Location Type
ja: ホテルを検索する

en: Popular Location Type
ja: ラベルのタイプ

en: All Location Type
ja: すべてのホテル

en: Edit Location Type
ja: ラベルのタイプ

en: Update Location Type
ja: ラベルのタイプ

en: Add New Location Type
ja: 新しいアクティビティの予約を追加します。

en: New Location Type Name
ja: 、属性名、スラグとタイプを提供してください。

en: Separate Location Type with commas
ja: カンマで区切り場所の種類

en: Add or remove Location Type
ja: 場所の種類を追加または削除

en: Choose from the most used Location Type
ja: 最も使用される場所の種類からお選びいただけます

en: No Pickup Location Type.
ja: いいえピックアップの場所の種類はありません。

en: Order
ja: オーダー

en: Orders
ja: 注文

en: Add New Order
ja: ニュー·オーダーの追加

en: New Order
ja: ニュー・オーダー

en: Edit Order
ja: 注文の編集

en: View Order
ja: 注文を見る

en: All Orders
ja: すべてのホテル

en: Search Orders
ja: ホテルを検索する

en: Parent Orders:
ja: 親のホテル：

en: No Orders found.
ja: 該当するホテルが見つかりませんでした。

en: No Orders found in Trash.
ja: ゴミ箱には見つかりませんのホテル。

en: Layouts
ja: レイアウト

en: Layouts
ja: レイアウト

en: Add New Layout
ja: 新しいレイアウトを追加

en: New Layout
ja: 新規レイアウト

en: Edit Layout
ja: レイアウトの編集

en: View Layout
ja: ビューのレイアウト

en: All Layouts
ja: すべてのホテル

en: Search Layout
ja: 検索レイアウト

en: Parent Layout:
ja: 親レイアウト：

en: No Layouts found.
ja: 該当するホテルが見つかりませんでした。

en: No Layouts found in Trash.
ja: ゴミ箱には見つかりませんのホテル。

en: Coupon Code
ja: 郵便番号/郵便番号

en: Coupon
ja: クーポン

en: Add Coupon Code
ja: クーポンコードを追加します。

en: Add New Coupon Code
ja: 新しいクーポンコードを追加します。

en: New Coupon Code
ja: 新しいクーポンコード

en: Edit Coupon Code
ja: 編集クーポンコード

en: View Coupon Code
ja: ビュークーポンコード

en: All Coupon Code
ja: すべてのクーポンコード

en: Search Coupon Code
ja: 検索クーポンコード

en: Parent Coupon Code:
ja: 親クーポンコード：

en: No Coupon Code found.
ja: 郵便番号/郵便番号

en: No Coupon Code found in Trash.
ja: 郵便番号/郵便番号

en: New
ja: 新車

en: Name (A-Z)
ja: アルファベット順（A-Z)

en: Name (Z-A)
ja: アクティビティ (Z-A)

en: Review Title
ja: レビュータイトル

en: Review Text
ja: レビューの内容

en: activity
ja: 活気

en: People
ja: 人々

en: Activity Search Sidebar 1
ja: アクティビティの予約

en: Widgets in this area will be shown on Activity
ja: この分野でのウィジェットは、活動に表示されます

en: Activity Search Sidebar 2
ja: アクティビティ検索サイドバー2

en:  activities
ja: 活動

en:  activity
ja: 活気

en:  on
ja: オン

en:  for %s adults
ja: ％sの大人のための

en:  for %s adult
ja: のために ％ s アダルト

en: From
ja: 開始

en: Passengers
ja: 旅客

en:  cars
ja: 自動車

en:  car
ja: カー

en: car
ja: カー

en: Cars Search Sidebar 1
ja: アクティビティの予約

en: Widgets in this area will be shown on Cars
ja: この分野でのウィジェットは、活動に表示されます

en: Cars Search Sidebar 2
ja: アクティビティ検索サイドバー2

en: Pick-up Date
ja: ピックアップ

en: Drop-off Time
ja: ドロップオフタイム

en: Drop-off Date
ja: ドロップオフ日

en: Pick-up Time
ja: ピックアップ

en: Pick-up Date Time
ja: ピックアップ日付時刻

en: Drop-off Date Time
ja: ドロップオフ日付時刻

en: Day
ja: 日

en: Hour
ja: 時間

en: Thank you. Your order is confirmed
ja: ありがとう。ご注文が確認される

en: Your order is confirmed already.
ja: ご注文はすでに確認されている。

en: Sorry. We cannot recognize your order code!
ja: ごめんなさい。ご注文コードを認識することはできません！

en: Booking Confirm -
ja: 予約の確認 -

en: Your booking at %s
ja: ％sのあなたの予約

en: Your booking at %s: %s - %s
ja: - ％S％S：％sのあなたの予約

en: Confirmation needed
ja: 確認に必要な

en: Your cart is currently empty.
ja: カートは現在空です。

en: Captcha is not correct
ja: CAPTCHAが正しくありません

en: Please accept our terms and conditions
ja: 私たちの条件に同意してください

en: Can not save order.
ja: 順序を保存できません。

en: Coupon is not correct
ja: クーポンが正しくありません

en: Coupon Detail
ja: クーポンの詳細

en: Select Discount Type
ja: ディスカウントタイプを選択

en: Restriction
ja: 制限

en: Minimum spend
ja: 最小支出

en: Maximum spend
ja: 最大の支出

en: Coupon Not Found
ja: クーポンが見つかりません

en: This coupon is expired
ja: クーポン

en: This coupon is only applicable for bills spent over %s
ja: このクーポンは％s以上費やした法案にのみ適用されます

en: This coupon is only applicable for bills spent less than %s
ja: このクーポンは、請求書にのみ適用されます％sより少ないを費やし

en: This coupon is required %s in the cart
ja: このクーポンはカートでの％sを要求され​​る

en: This coupon is required %s NOT in the cart
ja: このクーポンはカートで必要な％sのではありません

en: This coupon is reach the limit of usage
ja: このクーポンは、使用量の限界に達している

en: This coupon is reach the limit of usage per user
ja: このクーポンは、ユーザーごとの使用量の限界に達している

en: Featured
ja: 場所

en: No hotel found
ja: アクティビティの予約

en: hotel
ja: リゾートホテル

en: Room infomation is required
ja: 館内情報サポートが必要です

en: Adult number in room is required!
ja: 部屋の中で大人数が必要です！

en: Room Host Name is required!
ja: 部屋のホスト名が必要です！

en: Ages of Children is required!
ja: お子様の年齢が必要です！

en: Please select adult number
ja: 大人の数を選択してください。

en: Please select children number
ja: 子供の数を選択してください

en: Please select Adult and  Children number
ja: 大人と子供の数を選択してください

en: Please select the ages of children
ja: お子様の年齢を選択してください

en: Please select Check-in and Check-out date
ja: チェックインとチェックアウト日を選択してください

en: Please provide Host Name(s)
ja: ホスト名（複数可）を提供してください

en: Hotel Search Sidebar 1
ja: ホテル検索のサイドバー1

en: Widgets in this area will be shown on Hotel
ja: この分野でのウィジェットは、ホテルに表示されます

en: Hotel Search Sidebar 2
ja: ホテル検索のサイドバー2

en: %s hotel
ja: %s ホテル

en: Make sure your check-out date is at least 1 day after check-in.
ja: あなたのチェックアウト日はチェックインの後、少なくとも1日であることを確認してください。

en:  ago
ja: 以前

en: Title
ja: タイトル

en: Message
ja: メッセージ

en: Location Setting
ja: 場所の設定

en: Gallery style
ja: ギャラリースタイル

en: --- Select ---
ja: 選択

en: Top
ja: 上

en: Right
ja: 右

en: Left
ja: 左

en: Type
ja: タイプ

en: Order Setting
ja: 順序設定

en: Request Booking
ja: アクティビティの予約

en: Paypal
ja: ペイパル

en: Submit Form
ja: フォームを送信

en: Your cart is currently empty
ja: カートは現在空です。

en: Travel Order
ja: 旅行注文

en: Order Code is not exists
ja: 注文コードではありませんが存在する

en: No rental found
ja: アクティビティの予約

en: rental
ja: 賃貸借

en: Rental doese not exists
ja: レンタルdoeseが存在しません

en: Rental Search Sidebar 1
ja: レンタル検索サイドバー1

en: Widgets in this area will be shown on Rental
ja: この分野でのウィジェットは、レンタルに表示されます

en: Rental Search Sidebar 2
ja: レンタル検索サイドバー2

en: %s vacation rental
ja: ％sのバケーションレンタル

en: You like this
ja: あなたはこれを好き

en: Review does not exists
ja: レビューは存在しません

en: Tours Search Sidebar 1
ja: ツアー検索サイドバー1

en: Widgets in this area will be shown on Tours
ja: この分野でのウィジェットは、ツアーに表示されます

en: Tour Single Sidebar
ja: ツアーシングルサイドバー

en: Widgets in this area will be shown on all tour.
ja: この分野でのウィジェットは、すべてのツアーで表示されます。

en:  tours
ja: トゥール

en:  tour
ja: 車の予約

en: Less
ja: より小さい

en: More
ja: もっと

en: Password length must be greater than 6
ja: パスワードの長さは6よりも大きくなければなりません

en: Email is not valid
ja: メールが有効ではありません

en: Create successfully !
ja: 成功して作成しよう！

en: Content
ja: 表示内容

en: Zoom
ja: ズーム

en: Card Accepted
ja: カード承認

en: Video
ja: 動画

en: Star Rating
ja: ホテルランク

en: Number of Room
ja: 部屋の中で大人数が必要です！

en: Discount Rate
ja: 値引き

en: Adults Number
ja: 大人番号

en: Children Number
ja: 大人と子供の数を選択してください

en: Beds Number
ja: 株式数

en: Best Price Guarantee Text
ja: 最低価格保証テキスト

en: Number
ja: 株式数

en: Enable Tax
ja: 税を有効にする

en: cruise
ja: クルーズ

en: Wishlist
ja: お気に入りリスト

en: My Hotel
ja: 私のホテル

en: My Room
ja: 私の部屋

en: My Rental
ja: 私のレンタル

en: My Tour
ja: マイツアー

en: My Activities
ja: 私の活動

en: Version %s
ja: バージョン％sの

en: Close
ja: 閉じる

en: Dismiss this notice
ja: この通知を非表示

en: Allow you to enable sandbox mod for testing
ja: あなたはテスト用のサンドボックスのmodを有効にすることを許可する

en: Can not get Paypal Authorize URL.
ja: ペイパル認可URLを取得できません。

en: Paypal Email
ja: PayPal Eメール

en: Your Payal Email Account
ja: あなたのパヤルのメールアカウント

en: Paypal Enable Sandbox
ja: ペイパルは、サンドボックスを有効にする

en: Paypal API Username
ja: PaypalのAPIユーザー名

en: Your Paypal API Username
ja: あなたのPayPal APIユーザー名

en: Paypal API Password
ja: PaypalのAPIパスワード

en: Your Paypal API Password
ja: あなたのPayPal APIパスワード

en: Paypal API Signature
ja: PaypalのAPI署名

en: Your Paypal API Signature
ja: あなたのPayPal API署名

en: Free
ja: フリー

en: %s minutes ago
ja: %s 分前

en: Your captcha is not correct
ja: キャプチャが正しくありません。

en: Can not verify reCAPTCHA
ja: 順序を保存できません。

en: All Categories
ja: 全てのカテゴリー

en: None
ja: なし

en: ID
ja: 予約ID

en: Author
ja: 作者

en: Modified
ja: 変更

en: Parent
ja: 親

en: Rand
ja: ランド

en: Comment Count
ja: コメント数

en: &larr; Previous
ja: &larr;前

en: Next &rarr;
ja: 次&rarr;

en: Archive:
ja: アーカイブ

en: Author's archive:
ja: 著者のアーカイブ：

en: Blog Archive:
ja: ブログアーカイブ：

en: hour
ja: 時

en: Remove
ja: 削除

en: Booking Submission
ja: 予約の提出

en: Style
ja: スタイル

en: Slide
ja: スライド

en: Grid
ja: グリッド

en: Property
ja: 財産権

en: No data
ja: データなし

en: First Name
ja: （名）

en: Last Name
ja: （姓）

en: Password
ja: パスワード

en: Your Phone
ja: あなたの電話番号

en: Your City
ja: 市区

en: Book Now
ja: 今すぐ予約

en: Book
ja: 本

en: nights
ja: ナイツ

en: night
ja: 夜

en: price from
ja: ユーロからの価格

en: Layout 1 size
ja: レイアウト1サイズ

en: column 1
ja: コラム1

en: column 2
ja: コラム2

en: column 3
ja: コラム3

en: column 4
ja: コラム4

en: column 5
ja: コラム5

en: column 6
ja: コラム6

en: column 7
ja: コラム7

en: column 8
ja: コラム8

en: column 9
ja: コラム9

en: column 10
ja: コラム10

en: column 11
ja: コラム11

en: column 12
ja: コラム12

en: Layout 2 Size
ja: レイアウト2サイズ

en: Passenger
ja: 旅客

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
ja: サーバーは、ImageMagickのか、GDがインストールされている、および/または有効になっていません！プレスは、画像のサイズを変更できるようにするために、これらのライブラリのいずれかが必要である。続行する前にこれを有効にするには、サーバー管理者に連絡してください。

en: Image rotate failed.
ja: 画像が回転に失敗しました。

en: Image opacity change failed.
ja: 画像の不透明度の変更に失敗しました。

en: Image color change failed.
ja: 画像の色の変更に失敗しました。

en: Image grayscale failed.
ja: 画像のグレースケールに失敗しました。

en: Image negate failed.
ja: 画像の否定に失敗しました。

en: Install Required Plugins
ja: 必須プラグインをインストール

en: Install Plugins
ja: プラグインをインストール

en: Installing Plugin: %s
ja: プラグインをインストールしています： %s

en: Something went wrong with the plugin API.
ja: プラグインAPIの何かが間違っています。

en: Return to Required Plugins Installer
ja: 必須プラグインインストーラに戻る

en: Return to the Dashboard
ja: ダッシュボードへ戻る

en: Plugin activated successfully.
ja: プラグインの有効化が完了しました。

en: The following plugin was activated successfully:
ja: 以下のプラグインが正常に有効化されました: %s.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
ja: すべてのプラグインのインストールと有効化が完了しました。%1$s

en: Required
ja: 必須項目

en: Recommended
ja: 推奨する

en: WordPress Repository
ja: WordPressリポジトリ

en: Pre-Packaged
ja: プリパッケージ

en: Not Installed
ja: 未インストール

en: Installed But Not Activated
ja: インストールされていますが、有効化されていません

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Source
ja: ソース

en: Activate
ja: アクティベート

en: Plugin activation failed.
ja: プラグインの有効化に失敗しました。

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ja: %1$sのインストール中にエラーが発生しました：<strong>%2$s</strong>

en: The installation of %1$s failed.
ja: %1$sのインストールに失敗しました。

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja: インストールとアクティベーションプロセスが開始されます。このプロセスは、ホストによってはしばらく時間がかかるので、しばらくお待ちください。

en: %1$s installed and activated successfully.
ja: %1$sのインストールと有効化が完了しました。

en: All installations and activations have been completed.
ja: すべてのインストールと有効化が完了しました。

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja: %1$sプラグインのインストールと有効化を行っています（%2$d/%3$d）

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja: インストールプロセスが開始されます。このプロセスは、ホストによってはしばらく時間がかかるので、しばらくお待ちください。

en: All installations have been completed.
ja: すべてのインストールが完了しました。

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja: %1$sプラグインをインストールしています  (%2$d/%3$d)

en: Post Select Ajax
ja: ポストの選択のAjax

en: Search for a Item
ja: アイテムを検索

en: Product Select Ajax
ja: 製品を選択アヤックス

en: Search for a Product
ja: 製品を検索する

en: Type:
ja: タイプ:

en: Product:
ja: 名称：

en: User Select Ajax
ja: ユーザーは、Ajaxを選択

en: Search for a User
ja: ユーザーを検索

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Add
ja: 追加

en: Change search
ja: 条件を変更して再検索

en: none
ja: なし

en: Item
ja: アイテム

en: Write a review
ja: レビューを書く

en: Medium
ja: 中

en: Large
ja: 大きい

en: Style 1
ja: スタイル1

en: Style 2
ja: スタイル2

en: Primary Navigation
ja: 顶部导航

en: Blog Sidebar
ja: ブログのサイドバー

en: Widgets in this area will be shown on all posts and pages.
ja: この分野でのウィジェットは、すべての記事やページに表示されます。

en: Page Sidebar
ja: ページサイドバー

en: Widgets in this area will be shown on all  pages.
ja: この分野でのウィジェットは、すべてのページに表示されます。

en: Submit Request
ja: アクティビティの予約

en: Booking Now
ja: 今のインポート

en: Please fill all required fields
ja: すべての必須項目に入力してください

en: Demo Meta Box
ja: デモメタボックス

en: This field for Audio and Video Post Format
ja: オーディオとビデオポストフォーマットのために、このフィールド

en: Link
ja: リンク

en: ---Select---
ja: 選択

en: Page Setting
ja: ページ設定

en: Data date countdown
ja: データの日付のカウントダウン

en: Input
ja: 入力

en: Input html social
ja: 入力HTMLソーシャル

en: Page Options
ja: ページ オプション

en: All plugins installed and activated successfully. %s
ja: すべてのプラグインがインストールされアクティベートが完了しました。%s

en: General Options
ja: 基本設定

en: Top Right
ja: 右上

en: Top Left
ja: 左上

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Logo
ja: ロゴ

en: Note: You MUST re-name Logo Retina to logo-name@2x.ext-name. Example:<br>
                                        Logo is: <em>my-logo.jpg</em><br>Logo Retina must be: <em>my-logo@2x.jpg</em>
ja: 注：logo-name@2x.extnameするあなたがしなければならない再名ロゴ網膜。例：<ブランドロゴは、次のとおりです。<em>の私の-logo.jpg</網膜がでなければなりませんem>のロゴ<BR>：<em>のmy-logo@2x.jpg</ EM>

en: Favicon
ja: Favicon（ファビコン）

en: 404 Options
ja: 404オプション

en: Wide
ja: ワイド

en: Boxed
ja: 箱入りの

en: Google Fonts
ja: Googleのフォント

en: Body Background
ja: 全体の背景

en: Default Color Scheme
ja: 既定の配色

en: Main Color
ja: メインカラー

en: Login
ja: ログイン

en: Position
ja: 位置

en: You can choose from the list
ja: あなたはリストから選択することができます

en: User Login
ja: ユーザログイン

en: Terms and Conditions Page
ja: 利用規約

en: Before Body Content
ja: 本文の内容の前に

en: Do some magical
ja: いくつかの魔法のかを実行

en: Booking Options
ja: 予約オプション

en: Currency Name
ja: 通貨の名前

en: Currency Symbol
ja: 通貨記号:

en: Exchange rate
ja: 為替レート

en: Exchange rate vs Primary Currency
ja: 主要通貨対為替レート

en: Currency Position
ja: 通貨ポジション

en: This controls the position of the currency symbol.<br>Ex: $400 or 400 $
ja: これは通貨記号の位置を制御する。 <br>例：400ドルまたは400 $

en: Left (£99.99)
ja: 左（£99.99）

en: Right (99.99£)
ja: 右（99.99ポンド）

en: Left with space (£ 99.99)
ja: スペースで左（£99.99）

en: Right with space (99.99 £)
ja: 右のスペース（99.99ポンド）

en: Currency decimal
ja: 通貨進

en: Sets the number of decimal points.
ja: 小数点以下の数を設定します。

en: Primary Currency
ja: 主要通貨

en: Tax Options
ja: 税のオプション

en: Tax percentage
ja: 税の割合

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Min Price
ja: アクティビティの設定

en: Hotel Reviews
ja: ホテルレビュー

en: Enable Review
ja: レビューを有効にする

en: Stat Name
ja: インスタット社名

en: Sidebar Area
ja: サイドバーエリア

en: Layout 1 Size
ja: レイアウト1サイズ

en: Select
ja: 選択する

en: Field
ja: フィールド

en: Hotel Nearby Range
ja: ホテル近くの範囲

en: Rental Single Layout
ja: レンタルつのレイアウト

en: Rental Search Layout
ja: レンタル検索レイアウト

en: Rental Search Fields
ja: レンタル検索フィールド

en: Large-box column size
ja: 大箱の列サイズ

en: Small-box column size
ja: 小箱の列サイズ

en: Adults
ja: 成人

en: Cars Single Layout
ja: 車つのレイアウト

en: Cars Search Layout
ja: 車検索レイアウト

en: Car Search Fields
ja: フィールドを検索

en: Field Atrribute
ja: フィールドAtrribute

en: Layout Normal size
ja: レイアウトノーマルサイズ

en: Layout Box size
ja: レイアウトボックスサイズ

en: Logo in Email
ja: メールで送信ロゴ

en: Tour Search Fields
ja: ツアー検索フィールド

en: Activity Layout
ja: アクティビティレイアウト

en: Activity Search Layout
ja: アクティビティ検索レイアウト

en: Sidebar Position
ja: サイドバーの位置

en: Enable Partner Feature
ja: パートナー機能を有効にする

en: List view or Grid view
ja: リストビューまたはグリッドビュー

en: List view
ja: 一覧表示

en: Grid view
ja: グリッド表示

en: Search Tabs on home page
ja: ホームページ上の検索タブ

en: Show tab
ja: 表示タブ

en: This allows you to change icon next to the title
ja: これは、タイトルの横にあるアイコンを変更することができます

en: Form Title
ja: フォームタイトル

en: This allows you to change the text above the form
ja: これは、フォーム上のテキストを変更することができます

en: Choose Tab
ja: タブを選択します

en: Activities
ja: 活動

en: DESC
ja: お得！

en: Facebook Login
ja: Facebookログイン

en: Google Login
ja: Googleのログイン

en: Twitter Login
ja: Twitterにログイン

en: Enable Nice Scroll
ja: ニーススクロールを有効にする

en: This allows you to turn on or off <em>Nice Scroll Effect</em>
ja: これは、 <em>ニーススクロールエフェクト</em>オンまたはオフにすることができます

en: Slider
ja: スライダー

en: Full Width
ja: 最大幅

en: Parallax
ja: 視差

en: You can choose yes to display Parallax Effect
ja: あなたは、視差効果を表示するには、[はい]を選択することができます

en: Background Video
ja: 背景動画

en: Media video
ja: メディアビデオ

en: Input ID element
ja: 入力されたID要素

en: Row ID
ja: 行ID

en: Upload
ja: アップロード

en: Tab Icon
ja: タブアイコン

en: Icon next to the tab title
ja: タブタイトルの横のアイコン

en: Previous Page
ja: ページを見る

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Showing
ja: ショー

en: ST About Icon
ja: アイコンについてST

en: Position Icon
ja: 位置アイコン

en: Size Icon
ja: サイズ(アイコン)

en: Small
ja: ちいさい

en: Big
ja: ビッグ

en: Text Align
ja: テキストの位置

en: Center
ja: センター

en: Animation
ja: アニメーション(一部IE非対応)

en: ST Accordion
ja: STアコーディオン

en: ST Accordion item
ja: STアコーディオンアイテム

en: Select Taxonomy
ja: 分類を選択

en: Item Size
ja: アイテムのサイズ

en: ST Alert
ja: STアラート

en: Content Alert
ja: コンテンツの警告

en: Type Alert
ja: タイプアラート

en: ST Search with background gallery
ja: 背景ギャラリーとST検索

en: Images in
ja: 内の画像

en: Images not in
ja: イメージではないで

en: Effect Speed
ja: エフェクトスピード

en: Columns
ja: カラム

en: Rows
ja: 行数

en: ST Blog
ja: STブログ

en: Style one
ja: スタイル1

en: Style two
ja: スタイル2

en: Post number
ja: ポスト番号

en: Number post of row
ja: 行の数ポスト

en: Four
ja: 四

en: Three
ja: 三

en: Two
ja: 二つ

en: Category
ja: カテゴリー

en: Asc
ja: 昇順(~E)

en: Desc
ja: お得！

en: Order By
ja: 順序

en: ST Button
ja: STボタン

en: Text Button
ja: テキストボタン

en: Link Buttons
ja: リンクボタン

en: Type Button
ja: タイプのボタン

en: Extra small
ja: エクストラ小

en: ST Cars Attribute
ja: ST車属性

en: ST Cars Price
ja: ST車の価格

en: Style 1 column
ja: スタイル1列

en: Style 2 column
ja: スタイル2列

en: ST Cruise Photo
ja: STクルーズフォト

en: ST Flickr
ja: STボタン

en: User
ja: ユーザー

en: ST Gallery
ja: STギャラリー

en: Zoom out
ja: ズーム

en: Zoom in
ja: ズームイン

en: Fade
ja: フェード

en: Move horizontal
ja: 水平移動

en: Move from top
ja: 上から移動します

en: Newspaper
ja: 新聞

en: 3D unfold
ja: 展開する3D

en: Icon hover
ja: アイコンホバー

en: List Image
ja: リスト画像

en: ST Gird
ja: ST身構える

en: Color
ja: カラー

en: Size
ja: サイズ

en: col-1
ja: コラム - 1

en: col-2
ja: コラム - 2

en: col-3
ja: コラム - 3

en: col-4
ja: コラム - 4

en: col-5
ja: コラム - 5

en: col-6
ja: コラム - 6

en: col-7
ja: コラム - 7

en: col-8
ja: コラム - 8

en: col-9
ja: コラム - 9

en: col-10
ja: コラム - 10

en: col-11
ja: コラム - 11

en: col-12
ja: コラム - 12

en: ST Hotel Detail Attribute
ja: STホテルの詳細属性

en: ST Icon
ja: STアイコン

en: Position Tooltip
ja: ポジションツールチップ

en: Bottom
ja: ボトム

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: Huge
ja: 巨大な

en: Round Icon
ja: ラウンドアイコン

en: Dashed
ja: 破線の

en: ST Image Effect
ja: STのイメージエフェクト

en: image
ja: 像

en: Type Hover
ja: ホバーを入力

en: Simple Hover
ja: シンプルなホバー

en: Icon Group
ja: アイコン群

en: Inner Full
ja: フルインナー

en: Inner Block
ja: 内側ブロック

en: Position Layout
ja: ポジションレイアウト

en: Center Top
ja: センタートップ

en: Center Bottom
ja: センターボトム

en: Hover Hold
ja: ホールドホバー

en: Url
ja: リンク:

en: Class Icon
ja: クラスのアイコン

en: ST Lightbox
ja: STライトボックス

en: Type Lightbox
ja: タイプライトボックス

en: Iframe
ja: HTML要素

en: HTML
ja: ＨＴＭＬ

en: Link Iframe
ja: リンクのIframe

en: Content html
ja: HTMLコンテンツ

en: -- Select --
ja: -- 選択 --

en: Rate
ja: レート

en: Only in Featured Location
ja: 唯一の注目の場所で

en: Number cars
ja: ナンバーの車

en: Sale
ja: セール

en: Items per row
ja: ページ毎の記事

en: Off
ja: オフ

en: Number hotel
ja: ナンバーホテル

en: Style hotel
ja: スタイルのホテル

en: Hot Deals
ja: 特価セール

en: Grid Style 2
ja: グリッドスタイル2

en: Number Location
ja: 番号の位置

en: Style location
ja: スタイル

en: Curved
ja: 湾曲した

en: Show Logo
ja: ショーのロゴ

en: Logo Position
ja: ロゴの位置

en: Number tour
ja: 数値ツアー

en: Style 3
ja: スタイル3

en: Style 4
ja: スタイル4

en: ST List Tour
ja: STリストツアー

en: ST Google Map
ja: ST Googleマップ

en: Use Address
ja: アドレスを使用してください

en: User Latitude and Longitude
ja: ユーザーの緯度と経度

en: Address or using Latitude and Longitude
ja: 住所または使用して緯度と経度

en: Latitude, you can get it from  <a target='_blank' href='http://www.latlong.net/convert-address-to-lat-long.html'>here</a>
ja: 緯度、あなたからそれを得ることができ<a target='_blank' href='http://www.latlong.net/convert-address-to-lat-long.html'>、ここで</a>

en: Lightness
ja: 軽さ

en: (a floating point value between -100 and 100) indicates the percentage change in brightness of the element.
ja: （-100から100の間の浮動小数点値）素子の輝度の変化率を示している。

en: Saturation
ja: 飽和度

en: Gamma
ja: ガンマ

en: Custom Marker Icon
ja: カスタムマーカーアイコン

en: ST Promotion
ja: ST推進

en: Icon
ja: アイコン

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Background Color
ja: 背景色

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Opacity : 0-100
ja: 不透明度：0-100

en: Sub
ja: サブ

en: Good
ja: グッド

en: ST Rental Attribute
ja: STレンタル属性

en: ST Rental Photo
ja: STレンタルフォト

en: Dark
ja: 暗い

en: Light
ja: 明るい

en: ST Search
ja: ST検索

en: Show box shadow
ja: [表示]ボックスの影

en: ST Simple Location
ja: ST単純ロケーション

en: Select Location
ja: 場所を選択

en: ST Single Search
ja: STシングル検索

en: Title form search
ja: タイトルフォーム検索

en: Select form search
ja: 選択フォーム検索

en: Form's direction
ja: フォームの方向

en: Vertical form
ja: 垂直形状

en: Horizontal form
ja: 水平フォーム

en: Field Size
ja: ショット

en: ST Slide Location
ja: STスライド場所

en: Style show
ja: スタイルショー

en: Text info center
ja: テキスト情報センター

en: Weather show
ja: 天気ショー

en: Height
ja: 高さ

en: Full height
ja: フルハイト

en: Half height
ja: 半分の高さ

en: Find Your Perfect Trip
ja: あなたの完璧な旅を探す

en: Speed
ja: スピード

en: Ex : 500ms
ja: 例：500ミリ秒

en: Auto Play Time
ja: オートプレイ時間

en: Set 0 to turn off autoplay
ja: 自動再生をオフにするには0を設定します

en: Background
ja: 背景

en: Testimonial Item
ja: 推薦状アイテム

en: Avatar
ja: アバター

en: ST Tab
ja: STタブ

en: ST Tab item
ja: STタブ項目

en: ST Team
ja: STチーム

en: Social Effect
ja: 社会的影響

en: Hover
ja: ホバー

en: Hold
ja: ホールド

en: Position Social
ja: ポジションソーシャル

en: Facebook
ja: フェイスブック

en: Twitter
ja: ツイート

en: Google Plus
ja: Googleプラス

en: Other Social Link
ja: その他の社会的リンク

en: ST Testimonial
ja: STお客様の声

en: Text Color
ja: 文字颜色

en: Testimonial color
ja: お客様の声色

en: ST Text Slide
ja: STテキストスライド

en: HTML Code
ja: HTMLコード

en: ST Twitter
ja: STツイッター

en: User Twitter
ja: ユーザーのTwitter

en: Color text
ja: カラーテキスト

en: Title:
ja: 役職：

en: Add a custom menu to your sidebar.
ja: あなたのサイドバーにカスタムメニューを追加します。

en: ST Custom Menu
ja: STカスタムメニュー

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
ja: いいえメニューはまだ作成されていません。 <a href="%s">いくつかを作成します</a> 。

en: Select Menu:
ja: メニューを選択します。

en: &mdash; Select &mdash;
ja: - 選択 -

en: Your site&#8217;s list gallery.
ja: サイトのリストギャラリー。

en: ST List Gallery
ja: ST一覧ギャラリー

en: Recent Posts
ja: 最近の投稿

en: Number of Image to show:
ja: ショーへの画像の数：

en: Your site&#8217;s list posts.
ja: サイトのリストの投稿。

en: ST List Posts
ja: STリスト投稿

en: Number of posts to show:
ja: 表示数:

en: Display post date?
ja: 表示掲載日？

en: Views Count
ja: ビューカウント

en: ST Recent Comments
ja: ST最近のコメント

en: Recent Comments
ja: 最近のコメント

en: Number of comments to show:
ja: 表示するコメント数：

en: Activity Filter Box
ja: アクティビティフィルタボックス

en: ST Activity Filter Box
ja: STアクティビティフィルターボックス

en: Filter By:
ja: によるフィルタ：

en: Style:
ja: 種類:

en: Save List
ja: 保存リスト

en: Cars Filter Box
ja: 車のフィルターボックス

en: ST Cars Filter Box
ja: ST車フィルターボックス

en: Hotel Filter Box
ja: ホテルのフィルタボックス

en: ST Hotel Filter Box
ja: STホテルのフィルターボックス

en: Review Score
ja: レビュー評価

en: rental Filter Box
ja: レンタルフィルターボックス

en: ST Rental Filter Box
ja: STレンタルフィルターボックス

en: Tour Filter Box
ja: ツアーフィルターボックス

en: ST Tour Filter Box
ja: STツアーフィルターボックス

en: Search for Activity
ja: アクティビティの予約

en: Filter By
ja: するフィルター

en: Sort
ja: 並び替え

en: Not what you're looking for?
ja: あなたが探しているではないでしょうか？

en: Try your search again
ja: 再度検索してみてください

en: Sorry!. Activity Not Found
ja: ごめんなさい!.アクティビティが見つかりません

en: Event
ja: イベント

en: Guests
ja: ゲスト

en: Clean
ja: クリーン

en: Very good
ja: とても良い

en: Superior
ja: 上部

en: Exceptional
ja: 格別 [かくべつ]

en: of guests recommend
ja: 名のゲストが推奨

en: Traveler rating
ja: トラベラー評価

en: Average
ja: 平均

en: Poor
ja: 貧しい

en: Terrible
ja: テリブル

en: Write a Review
ja: レビューを書く

en: Summary
ja: 要約

en: Activity Time
ja: チェックイン時間

en: Venue Facilities
ja: 会場施設

en: Best Price Guarantee
ja: ベスト価格保証

en: Activity or U.S. Zip Code
ja: 活動や米国の郵便番号

en: 1 review
ja: 1レビュー

en: reviews
ja: レビュー

en: from
ja: 差出人

en: Owner Website
ja: 所有者ウェブサイト

en: Not set default layout !
ja: デフォルトのレイアウトを設定しないで！

en: Search for Cars
ja: 車を検索する

en: Change for Cars
ja: 車のための変更

en: Change Location &amp; Date
ja: 場所の変更と日付

en: Car for
ja: のための車

en: Due at pick-up
ja: ピックアップに起因する

en: Equipment
ja: 器具

en: Price Per
ja: あたりの価格

en: Rental Price
ja: レンタル価格

en: Rental Total
ja: レンタル合計

en: City, Airport or U.S. Zip Code
ja: 市、空港や米国の郵便番号

en: E-mail Car Agent
ja: メールカーエージェント

en: Driver’s Age
ja: ドライバーの年齢

en: Driver’s Name
ja: 名前

en: Driver info
ja: ドライバ情報

en: Cruise
ja: クルーズ

en: Adults Occupancy
ja: 大人の占有

en: Childs
ja: チャイルズ

en: Sub Total
ja: 合計

en: You added an email address to your account
ja: あなたは、あなたのアカウントにメールアドレスを追加

en: Click "confirm" to import the bookings you've made with that address
ja: あなたがそのアドレスを使用して作ったの予約をインポートするには、"確認"をクリックしてください

en: Confirm
ja: 決定

en: Can't see the button? Try this link:
ja: ボタンを見ることができないか。このリンクをお試しください：

en: your payment was successful!
ja: お支払いは成功しました！

en: Login/Register on Traveler
ja: トラベラー上のログイン/登録

en: New To Traveler?
ja: 旅行は初めてですか？

en: And we will contact you back
ja: そして、我々は戻ってご連絡させていただきます

en: Create Traveler account
ja: 旅行者アカウントを作成します。

en: I have read and accept the
ja: 私は読み、同意します

en: terms and conditions
ja: 規約と条件

en: Submit Booking
ja: 予約を提出

en: OR
ja: オレゴン州

en: Important: You will be redirected to PayPal's website to securely complete your payment.
ja: 重要：あなたは安全にお支払いを完了するためにPayPalのWebサイトにリダイレクトされます。

en: Payment via Paypal
ja: PayPal経由支払い

en: Sub Total:
ja: サブ合計：

en: Tax:
ja: 消費税

en: Total Amount:
ja: 合計金額：

en: Tag Archives
ja: タグのアーカイブ

en: Search ...
ja: 検索...

en: Edit this page.
ja: このページを編集します。

en: Edit this post.
ja: この投稿を編集する

en: Blog
ja: ブログ

en: Read More
ja: 詳細を表示

en: Post Discussion
ja: ポストディスカッション

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

en: &larr; Older Comments
ja: &larr; 過去のコメント

en: Newer Comments &rarr;
ja: 新しいコメント &rarr;

en: Comments are closed.
ja: コメントは受け付けていません

en: Add a comment
ja: コメントを追加

en: Be the first to comment
ja: コメントを最初に

en: Post Comment
ja: 投稿へのコメント

en: Your email address *
ja: Eメールアドレス

en: Name *
ja: 名前

en: Leave a Reply to %s
ja: %s に返信する

en: Leave a Review
ja: レビューを書く

en: All posts by %s
ja: ％sによって全ての投稿

en: Daily Archives : %s
ja: 日別アーカイブ: %s

en: Monthly Archives : %s
ja: 月別アーカイブ: %s

en: Yearly Archives : %s
ja: カテゴリーアーカイブ：％s

en: Archives
ja: アーカイブ

en: to Homepage
ja: ホームページへ

en: Sign In
ja: ログイン

en: Connect with :
ja: で接続します。

en: Username or email
ja: 会員番号

en: my secret password
ja: 私の秘密のパスワード

en: Full Name
ja: フルネーム

en: Sign up for Traveler
ja: 旅行者のための登録

en: Booking Number :
ja: 予約番号

en: Booking Date :
ja: ご予約日：

en: Address :
ja: 住所:

en: Email :
ja: メールアドレス：

en: Phone :
ja: 電話 :

en: Room :
ja: 部屋

en: Room Number :
ja: 暖炉数：

en: Payment Method :
ja: 支払方法

en: Amount :
ja: 金額：

en: Price :
ja: 料金:

en: Check In :
ja: チェックイン

en: Check Out :
ja: チェックアウト

en: Website :
ja: ウェブサイト:

en: Activity :
ja: アクティビティ

en: Car :
ja: カー

en: Tour :
ja: ツアー

en: 0 Review
ja: レビュー

en: 1 Review
ja: レビュー

en: Reviews
ja: 評価

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは承認待ちです

en: Was this review helpful?
ja: このレビューは役に立ちましたか？

en: Want to write a review?
ja: レビューを書いてみませんか？

en: Only verified guests can leave a review. After check-out, you"ll  receive an invitation to review your stay
ja: 唯一の検証お客様は、レビューを残すことができます。チェックアウトした後、あなたはあなたの滞在を確認する招待状を受け取るちゃう」

en: on this
ja: この上

en: to
ja: 宛先

en: Review are closed
ja: レビューは閉じられている

en: Your Rating
ja: あなたの評価

en: Review Content
ja: レビューのコンテンツに異常なし

en: Reviewing are not available
ja: 確認はご利用いただけません

en: You have been post a review for this
ja: あなたは、このためのレビューポストされている

en: You must
ja: 絶対です

en: to write review
ja: レビューを書くには

en: added on
ja: 上の追加

en: remove
ja: 削除

en: Add to Wishlist
ja: お気に入りリストに追加

en: Account Settings
ja: アカウント設定

en: No Wishlist
ja: いいえほしい物リストません

en: Remove to wishlist
ja: ウィッシュリストに削除する

en: Add to wishlist
ja: お気に入りリストに追加

en: 404
ja: 404年

en: Home
ja: ホーム

en: Search results :
ja: 検索結果

en: Was this review helpful?
ja: このレビューは役に立ちましたか？

en: Your Booking
ja: あなたの予約

en: Coupon: %s
ja: クーポン：％sの

en: Sorry! Your cart is currently empty.
ja: ごめんなさい！カートは現在空です。

en: Very Good
ja: とても良い

en: it will take a couple of seconds
ja: それは数秒かかります

en: Looking for %s
ja: ％sのを探して

en: Booking Management
ja: 予約管理

en: Search Blog
ja: 検索ブログ

en: Tags:
ja: タグ：

en: Ready to publish your first post? <a href=#>Get started here</a>.
ja: あなたの最初の投稿を公開する準備ができましたか？ <a href=#>ここに始めましょう</a> 。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja: 申し訳ありません、指定した単語で検索しましたがみつかりませんでした。別のキーワードで検索してください。

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja: あなたが探しているものを見つけることができないようです。検索をすると見つかるかもしれません。

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja: &quot;％2 $ s&quot;の上の1つの考え

en: %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja: &quot;％2 $ S&quot;の％1 $ sの思考

en: Category Archives: %s
ja: カテゴリーアーカイブ：％s

en: Sign Out
ja: サインアウト

en: We Accepted There Cards
ja: 私たちがカードを受け入れ

en: Sorry! No available rooms found
ja: ごめんなさい！見つかりません利用可能なお部屋

en: Pleasant
ja: 快い

en: Wonderful
ja: ワンダフル

en: of 5 <small class="text-smaller">guest rating</small>
ja: 5 <small class="text-smaller">お客様の評価</small>

en: no review
ja: レビューはありません

en: based on 1 review
ja: 1件の口コミをもとにして

en: based on % reviews
ja: ％レビューを基にしています

en: Clear
ja: 清除

en: Host Name
ja: ホスト名

en: Ages of Children
ja: お子様の年齢

en: Not what you're looking for?
ja: あなたが探しているではないでしょうか？

en: Your Address Line 1
ja: あなたのアドレスライン1

en: Your Address Line 2
ja: あなたの住所2

en: Captcha
ja: キャプチャ

en: I have read and accept the %s
ja: 私が読んで、％sのを受け入れてきた

en: Sorry!. Hotel Not Found
ja: ごめんなさい!.ホテルが見つかりません

en: Booking for 1 night
ja: 1泊予約

en: 1 Night
ja: 1ナイト

en: per night
ja: 泊

en: of 5
ja: 5の

en: Lastest booking
ja: 最新の予約

en: Book now
ja: カートに入れる

en: avg/night
ja: 平均/ナイト

en: Search for Hotels
ja: ホテルを検索する

en: Advanced Search
ja: アドバンス検索

en: Share
ja: 共有

en: Available Rooms
ja: 空室

en: About Hotel
ja: ホテルについて

en: Hotel E-mail
ja: ホテルメール

en: Hotel Website
ja: ウェブサイト

en: ( Age 18+ )
ja: （年齢18歳以上）

en: City Name or Zip Code
ja: 都市名または郵便番号

en: Search for rental
ja: レンタル

en: Property Description
ja: 物件の詳細説明

en: Property Review
ja: プロパティレビュー

en: Search for Vacation Rentals
ja: バケーションレンタルを検索する

en: per day
ja: 1日につき

en: Properties Near %s
ja: ％sの近くのプロパティ

en: Agent E-mail
ja: エージェント電子メール

en: Agent Website
ja: メールカーエージェント

en: Check-in and Check-out are required
ja: チェックインとチェックアウトが必要です

en: 1 night
ja: 1夜

en: Search for Tour
ja: ツアーを検索する

en: Sorry!. Tour Not Found
ja: ごめんなさい!.ツアーが見つかりません

en: Tours information
ja: ツアー情報

en: Duration Days
ja: 期間日数

en: SIMILAR TOUR
ja: 似てる？

en: SIMILAR TOUR(S)
ja: 類似TOUR（S）

en: peoples
ja: 民族

en: people
ja: 人々

en: Tours or U.S. Zip Code
ja: ツアーや、米国の郵便番号

en: Tour E-mail
ja: ツアーメールアドレス

en: Tour Website
ja: ツアーのウェブサイト

en: You are booking for %s
ja: あなたは％sの予約されている

en: LAST MINUTE DEALS!
ja: 当日割引！

en: %d to %d
ja: ％dと％dの

en: Name*
ja: 名前

en: Pingback:
ja: ピンバック：

en: 1 comment
ja: 1件のコメント

en: no comment
ja: コメント無し

en: % comments
ja: %件のコメント

en: Photos
ja: 写真

en: On the Map
ja: 地図上

en: Owner description
ja: 所有者の説明

en: Activity Reviews
ja: アクティビティレビュー

en: to
ja: 宛先

en: Most recent booking for this %s was %s
ja: この最後に予約されてから、%s  た %s

en: No reviews
ja: レビューはありません

en: Duration Days
ja: 期間日数

en: average
ja: 平均

en: Add to Trip
ja: 旅行に追加

en: person
ja: 人間

en: Order Date
ja: 購入日

en: Cost
ja: 料金

en: No Booking History
ja: 予約歴史ません

en: Member Since
ja: 加入

en: Settings
ja: 設定

en: My Travel Photos
ja: 私の旅行写真

en: Booking History
ja: 予約歴史

en: Create Cruise
ja: クルーズの作成

en: Create Cruise Cabin
ja: クルーズキャビンを作成します。

en: My Car
ja: 私の車

en: My Cruise
ja: 私のクルーズ

en: My Cruise Cabin
ja: 私のクルーズキャビン

en: User Info
ja: ユーザー情報

en: E-mail
ja: メール

en: Home Airport
ja: ホーム空港

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Change Password
ja: パスワードを変更

en: Current Password
ja: 現在のパスワード

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New Password Again
ja: パスワード（確認用）

en: Update successfully
ja: 首尾よく更新

en: Action
ja: アクション

en: Write Review
ja: レビューを書く

en: Write Review For: %s
ja: レビューを書く：％sの

en: Total Traveled
ja: 総走行

en: Overview
ja: 概要

en: No Activity
ja: アクティビティなし

en: No Cars
ja: いいえ車ません

en: No Cruise
ja: いいえクルーズません

en: No Cruise Cabin
ja: いいえクルーズキャビンん

en: No Hotel
ja: 海外ホテルません

en: No Rental
ja: いいえレンタルません

en: No Room
ja: 余地ん

en: No Tours
ja: いいえツアーません

en: My Cars
ja: 私の車

en: My Tours
ja: マイツアー

en: Location search
ja: 場所の検索

en: Map Zoom
ja: Mapズーム

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 予約終了日

en: On-Off
ja: ON/OFF

en: SUBMIT
ja: 入力内容の確認

en: Add Equipment
ja: 機器を追加

en: Add Features
ja: 機能の追加

en: Car Contact
ja: 車のお問い合わせ

en: Del
ja: デラウェア州

en: Attributes Info
ja: 情報の属性

en: cruise Detail
ja: クルーズ

en: Number of children stay free
ja: 子供の人数を無料にてご利用いただけます

en: Cruise Email
ja: クルーズメール

en: Cruise Website
ja: ウェブサイト

en: Cruise Phone
ja: クルーズ

en: Programes
ja: プログラミング

en: Add Program
ja: プログラムの追加

en: Cruise Cabin Detail
ja: クルーズキャビンの詳細

en: Cabin Type
ja: キャビンタイプ

en: Max Adults
ja: 最大大人

en: Beb size
ja: サイズ

en: Cabin size
ja: キャビンサイズ

en: Hotel Email
ja: ホテル

en: Hotel Phone
ja: スマートフォン

en: Rental Email
ja: レンタルメール

en: Rental Website
ja: レンタルウェブサイト

en: Rental Phone
ja: レンタル電話

en: Price Per night
ja: 夜あたりの価格

en: Duration (days)
ja: 期間（日）

en: Tours program
ja: ツアープログラム

en: The %s field is required.
ja: ％sのフィールドが必要です。

en: The %s field must have a value.
ja: ％sのフィールドには値を持つ必要があります。

en: The %s field must contain a valid email address.
ja: ％sのフィールドには、有効な電子メールアドレスが含まれている必要があります。

en: The %s field must contain all valid email addresses.
ja: ％sのフィールドは、すべての有効な電子メールアドレスが含まれている必要があります。

en: The %s field must contain a valid IP.
ja: ％sのフィールドには、有効なIPが含まれている必要があります。

en: The %s field must be at least %s characters in length.
ja: ％sのフィールドには、長さが少なくとも％sの文字でなければなりません。

en: The %s field can not exceed %s characters in length.
ja: ％sのフィールドの長さは％sの文字を超えることはできません。

en: The %s field must be exactly %s characters in length.
ja: ％sのフィールドの長さは正確に％sの文字でなければなりません。

en: The %s field may only contain alphabetical characters.
ja: ％sのフィールドは、アルファベット文字を含めることができます。

en: The %s field may only contain alpha-numeric characters.
ja: ％sのフィールドは英数字を含むことができる。

en: The %s field may only contain alpha-numeric characters, underscores, and dashes.
ja: ％sのフィールドは、英数字、アンダースコア、およびダッシュを含むことができる。

en: The %s field must contain only numbers.
ja: ％sのフィールドには、数字のみを含める必要があります。

en: The %s field must contain only numeric characters.
ja: ％sのフィールドには、数字のみを含める必要があります。

en: The %s field must contain an integer.
ja: ％sのフィールドには、整数を含める必要があります。

en: The %s field is not in the correct format.
ja: ％sのフィールドには、正しい形式ではありません。

en: The %s field does not match the %s field.
ja: ％sのフィールドには、％sのフィールドと一致していません。

en: The %s field must contain a unique value.
ja: ％sのフィールドには、一意の値が含まれている必要があります。

en: The %s field must contain only positive numbers.
ja: ％sのフィールドは、正の数値が含まれている必要があります。

en: The %s field must contain a number greater than zero.
ja: ％sのフィールドがゼロより大きい数が含まれている必要があります。

en: The %s field must contain a decimal number.
ja: ％sのフィールド10進数を含める必要があります。

en: The %s field must contain a number less than %s.
ja: ％sのフィールドには、％sより少ない数を含む必要があります。

en: The %s field must contain a number greater than %s.
ja: ％sのフィールドには、％sよりも大きい番号が含まれている必要があります。

en: Explore
ja: エクスプローラー

en: Hotels from
ja: からのホテル

en: Rentals from
ja: からレンタル

en: Cars from
ja: 車から

en: Tours from
ja: 発ツアー

en: Activities this Week
ja: 活動今週

en: Last Minute Deal
ja: 直前割引

en: Apply Coupon
ja: クーポンの適用

en: Arrive date
ja: 日付

en: Booking details has been sent to:
ja: ご予約の詳細はに送信されました：

en: Infomation
ja: 情報サポート

en: avg
ja: 平均専用面積（SF）

en: offers
ja: オファー

en: review
ja: レビュー

en: % reviews
ja: ％レビュー

en: Set as Featured
ja: おすすめとして設定

en: Zip Code
ja: 郵便番号

en: Name Activity
ja: アクティビティ

en: Hotel Booking
ja: アクティビティの予約

en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド

en: Set as featured
ja: おすすめとして設定

en: Contact Details
ja: メールカスタム

en: Rental Options
ja: レンタルオプション

en: Sale Schedule
ja: 発売予定

en: Room Price
ja: ルーム価格

en: Contact email addresses
ja: メールカスタム

en: Social Options
ja: 社会のオプション

en: Styling Options
ja: スタイリングのオプション

en: %s offer
ja: ％sの申し出

en: Empty tab. Edit page to add content here.
ja: 空のタブ。ここにコンテンツを追加するEditページ。

en: Previous tab
ja: 前のタブ

en: Next tab
ja: 次のタブ
