TGM Plugin Activation v2.6.1 - en to sv_SE translation catalogue (80 entries)

en: Install Required Plugins
sv_SE: Installera obligatoriska tillägg

en: Install Plugins
sv_SE: Installera tillägg

note: translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
sv_SE: Installerar tillägg: %s

note: translators: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
sv_SE: Uppdaterar plugin:% s

en: Something went wrong with the plugin API.
sv_SE: Något gick fel med tilläggets API.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
sv_SE[0]: Detta tema kräver följande tillägg: %1$s.
sv_SE[1]: Detta tema kräver följande tillägg: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
sv_SE[0]: Detta tema rekommenderar följande tillägg: %1$s.
sv_SE[1]: Detta tema rekommenderar följande tillägg: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
sv_SE[0]: Följande tillägget behöver uppdateras till den senaste versionen för att säkerställa maximal kompatibilitet med detta tema: %1$s.
sv_SE[1]: Följande tillägget behöver uppdateras till den senaste versionen för att säkerställa maximal kompatibilitet med detta tema: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
sv_SE[0]: Det finns en uppdatering tillgänglig för: %1$s.
sv_SE[1]: Det finns uppdateringar tillgängliga för de följande tillägg: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
sv_SE[0]: Följande obligatoriska tillägg är för närvarande inaktivt: %1$s.
sv_SE[1]: Följande obligatoriska tillägg är för närvarande inaktiva: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
sv_SE[0]: Följande rekommenderade tillägg är för närvarande inaktivt: %1$s.
sv_SE[1]: Följande rekommenderade tillägg är för närvarande inaktiva: %1$s.

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
sv_SE[0]: Installera tillägg
sv_SE[1]: Installera tillägg

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
sv_SE[0]: Uppdatera tillägg
sv_SE[1]: Uppdatera tillägg

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
sv_SE[0]: Aktivera tillägg
sv_SE[1]: Aktivera tillägg

en: Return to Required Plugins Installer
sv_SE: Tillbaka

en: Return to the Dashboard
sv_SE: Tillbaka till panelen

en: Plugin activated successfully.
sv_SE: Tillägget har aktiverats utan fel.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
sv_SE[0]: Följande tillägg har aktiverats utan fel:
sv_SE[1]: Följande tillägg har aktiverats utan fel:

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
sv_SE: Ingen åtgärd utfördes. Tillägg %1$s är redan aktivt.

note: translators: 1: plugin name.
en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
sv_SE: Tillägg aktiverats inte. En nyare version av %s behövs för temat. Var god uppdatera tillägget.

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
sv_SE: Alla tillägg installerades och aktiverades utan fel. %1$s

en: Dismiss this notice
sv_SE: Avfärda

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
sv_SE: Det finns en eller flera nödvändiga eller rekommenderade plugins för att installera, uppdatera eller aktivera.

en: Please contact the administrator of this site for help.
sv_SE: Var god kontakta hemsidans administratör för att få hjälp.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
sv_SE: Detta tillägg behöver uppdateras för att vara kompatibelt med ditt tema.

en: Update Required
sv_SE: Uppdatering behövs

en: Set the parent_slug config variable instead.
sv_SE: Använd parent_slug konfigurationsvariabelen istället.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
sv_SE: Tilläggspaketet på servern innehåller ej en mapp som har önskad slug och det gick inte att byta namnet.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
sv_SE: Var god kontakta tilläggsleverantör och begära att de ska förpacka deras tillägg enligt WordPressriktlinjerna.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
sv_SE: Tilläggspaketet på servern bestå av mer än en fil, men filerna förpackats inte i en mapp.

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
sv_SE: och

en: Required
sv_SE: Behövde

en: Recommended
sv_SE: Rekommenderade

en: External Source
sv_SE: Extern källa

en: Pre-Packaged
sv_SE: Förpackad

en: Not Installed
sv_SE: Ej installerad

en: Installed But Not Activated
sv_SE: Installerad men inte aktiverad

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Required Update not Available
sv_SE: Obligatorisk uppdatering saknas

en: Requires Update
sv_SE: Uppdatering behövs

en: Update recommended
sv_SE: Uppdatering rekommenderades

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Alla <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Alla <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: För att installera <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: För att installera <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Uppdatering tillgänglig <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Uppdatering tillgänglig <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: För att aktivera <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: För att aktivera <span class="count">(%s)</span>

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
sv_SE: okänt

en: Installed version:
sv_SE: Installerade version:

en: Minimum required version:
sv_SE: Lägsta version som stöds:

en: Available version:
sv_SE: Tillgänglig version:

en: No plugins to install, update or activate.
sv_SE: Inga tillägg att installera, uppdatera eller aktivera.

en: Plugin
sv_SE: Tillägg

en: Source
sv_SE: Källa

en: Type
sv_SE: Typ

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
sv_SE: Installera %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
sv_SE: Uppdatera %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
sv_SE: Aktivera %2$s

en: Upgrade message from the plugin author:
sv_SE: Uppgraderingsmeddelande från tilläggets utvecklare:

en: Install
sv_SE: Installera

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
sv_SE: Inga tillägg valdes för att installera. Ingen åtgärd utfördes.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
sv_SE: Inga tillägg valdes för att uppdatera. Ingen åtgärd utfördes.

en: No plugins are available to be installed at this time.
sv_SE: Inga tillägg är tillgängliga för att installera vid denna tidpunkt.

en: No plugins are available to be updated at this time.
sv_SE: Inga tillägg är tillgängliga för att uppdatera vid denna tidpunkt.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
sv_SE: Inga tillägg valdes för att aktivera. Ingen åtgärd utfördes.

en: No plugins are available to be activated at this time.
sv_SE: Inga tillägg är tillgängliga för att aktivera vid denna tidpunkt.

en: Plugin activation failed.
sv_SE: Aktivering av tillägg lyckades ej.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv_SE: Uppdaterar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
sv_SE: Ett fel uppstöd under installation av %1$s: <strong>%2$s</strong>.

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
sv_SE: Installationen av %1$s lyckades ej.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
sv_SE: Installation- och aktiveringsprocess påbörjar. Denna process kan ta lite tid på vissa värdar - var god vänta.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
sv_SE: %1$s installerades och aktiverades utan fel.

en: Show Details
sv_SE: Visa detaljer

en: Hide Details
sv_SE: Dölja detaljer

en: All installations and activations have been completed.
sv_SE: Alla installationer och aktiveringar har utförts.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv_SE: Installerar och aktiverar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
sv_SE: Installationsprocessen påbörjar. Denna process kan ta lite tid på vissa värdar - var god vänta.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
sv_SE: %1$s installerades utan fel.

en: All installations have been completed.
sv_SE: Alla installationer har utförts.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv_SE: Installerar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)
