Houzez Theme - en to ar translation catalogue (3375 entries)

en: %s
ar: ‏%s الصورة

en: Send Email
ar: ارسل بريد الكتروني

en: Call
ar: اتصل

en: About
ar: حول

en: Listings
ar: قوائم

en: Reviews
ar: التعليقات

en: Contacts
ar: جهات الاتصال

en: Find %s on
ar: ابحث عن %s في

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
ar: تعليق واحد في:  ldquo; %2$s &rdquo‪&‬;

en: &larr; Older Comments
ar: وlarr. تعليقات أقدم

en: Newer Comments &rarr;
ar: أحدث التعليقات & رار؛

en: Comments are closed.
ar: التعليقات مغلقة.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>
ar: جاهز لنشر أول منشوراتك؟ <a href="%1$s"> البدء هنا </a>

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ar: عذرا، ولكن لا شيء يطابق عبارات البحث. أرجو المحاولة مرة أخرى بإستخدام كلمات أخرى.

en: It seems we cannot find what you are looking for. Perhaps searching can help.
ar: يبدو أننا لا يمكن العثور على ما كنت تبحث عنه. ربما البحث يمكن أن تساعد.

en: Pages:
ar: الصفحات:

en: Page
ar: صفحة

en: Plugins
ar: الإضافات

en: Fields builder
ar: باني الحقول

en: Currencies
ar: العملات

en: Currency Switcher
ar: محول العملات

en: Post Types
ar: أنواع المنشور

en: Taxonomies
ar: التصنيفات

en: Permalinks
ar: روابط ثابتة

en: Documentation
ar: الوثائق

en: Feedback
ar: رأيك يهمنا

en: Purchase Code
ar: كود الشراء

en: Demo Import
ar: استيراد التجريبي

en: Invalid Nonce!
ar: غير صالح!

en: Email address is Invalid!
ar: عنوان البريد الإلكتروني غير صالح!

en: Your message is empty!
ar: رسالتك فارغه!

en: New Feedback by %s from %s
ar: ملاحظات جديدة بواسطة %s من %s

en: You have received new message from:
ar: لقد تلقيت رسالة جديدة من:

en: Website :
ar: موقع الكتروني :

en: Subject :
ar: الموضوع :

en: Message:
ar: الرسالة:

en: You can contact %s via email %s
ar: يمكنك الاتصال%s عبر البريد الإلكتروني %s

en: Thank you for your feedback!
ar: شكرا لك على ملاحظاتك!

en: Server Error: Make sure Email function working on your server!
ar: خطأ في الخادم: تأكد من أن وظيفة البريد الإلكتروني تعمل على الخادم الخاص بك!

en: Please enter an item purchase code.
ar: الرجاء إدخال رمز شراء العنصر.

en: Thanks for verifying houzez purchase!
ar: شكرا للتحقق من شراء houzez!

en: Invalid purchase code, please provide valid purchase code!
ar: رمز شراء غير صالح ، يرجى تقديم رمز شراء صالح!

en: There is problem with API connection, try again.
ar: هناك مشكلة في اتصال API ، حاول مرة أخرى.

en: Deactivated
ar: غير مفعل

en: Send your feedback
ar: أرسل ملاحظاتك

en: Your feedback and comments have played a major role in determining the features incorporated into Houzez. We’d like to hear your thoughts and ideas on what we should be considering for the next or future updates.
ar: لعبت ملاحظاتك وتعليقاتك دورًا رئيسيًا في تحديد الميزات المضمنة في أسواق نت. نود أن نسمع أفكارك وأفكارك حول ما يجب أن نفكر فيه للتحديثات التالية أو المستقبلية.

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Enter your email
ar: أدخل بريدك الإلكتروني

en: Subject
ar: الموضوع

en: Select
ar: تحديد

en: Feature Request
ar: طلب ميزة

en: Demo Request
ar: طلب تجريبي

en: Business Inquiry
ar: استفسار عن الأعمال

en: Suggestions
ar: الإقتراحات

en: Other
ar: أخرى

en: Message
ar: رسالة

en: Enter your message
ar: أدخل رسالتك

en: Any data submitted through this form is not stored on our servers but just sent to our support email address, so that we are able to process your request.
ar: لا يتم تخزين أي بيانات يتم إرسالها من خلال هذا النموذج على خوادمنا ولكن يتم إرسالها فقط إلى عنوان البريد الإلكتروني للدعم الخاص بنا ، حتى نتمكن من معالجة طلبك.

en: Send Feedback
ar: إرسال التقييم

en: Current version
ar: النسخة الحالية

en: Menu Item Options
ar: خيارات عنصر القائمة

en: Menu Dropdown
ar: القائمة المنسدلة

en: Design
ar: التصميم

en: Default
ar: افتراضي

en: Full width
ar: العرض الكامل

en: Choose dropdown design.
ar: اختر تصميم القائمة المنسدلة.

en: -- None --
ar: -- لا أحد --

en: Custom Size
ar: حجم مخصص

en: Width
ar: العرض

en: Elementor Block
ar: كتلة العنصر

en: Choose elementor block for this menu.
ar: اختر عنصر كتلة لهذه القائمة.

en: Required
ar: مطلوب

en: Recommended
ar: موصى به

en: Version
ar: الإصدار

en: By
ar: بواسطة

en: Install Now
ar: تنصيب الان

en: Activate
ar: تفعيل

en: Active
ar: نشط

en: Houzez Purchase Verification
ar: التحقق من شراء Houzez

en: Enter purchase code to verify your purchase. This will allow you to install plugins, import demo and unlock all features
ar: أدخل رمز الشراء للتحقق من شرائك. سيسمح لك ذلك بتثبيت المكونات الإضافية واستيراد العرض التوضيحي وإلغاء قفل جميع الميزات

en: Deactivate
ar: تعطيل

en: Verify Purchase
ar: تحقق من الشراء

en: Fields Builder
ar: باني الحقول

en: Install Required Plugins
ar: تثبيت مطلوب الإضافات

en: Install Plugins
ar: تثبيت الإضافات

en: Installing Plugin: %s
ar: تثبيت الإضافة : %s

en: Updating Plugin: %s
ar: تحديث الاضافة  %s

en: Something went wrong with the plugin API.
ar: حدث خطأ مع API المساعد.

en: This theme requires the following plugin: %1$s.
ar: هذا القالب يوصى بتركيب الإضافة التالية: %1$s.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s.
ar: هذا القالب يوصي بتركيب الإضافة التالية: %1$s.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
ar: تحتاج هذه الإضافة إلى تحديث لتكون متوافقة مع القالب الخاص بك %1$s..

en: There is an update available for: %1$s.
ar: هناك تحديث متوفر لل: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s.
ar: الإضافة المطلوبة التالية غير نشطة حاليا:%1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s.
ar: الإضافة / الإضافات الموصى بها التالية غير نشط حاليا:%1$s.

en: Begin installing plugin
ar: بدأ تنصيب الاضافة

en: Begin updating plugin
ar: البدء بتحديث الإضافة

en: Begin activating plugin
ar: البدء بتفعيل الإضافة

en: Return to Required Plugins Installer
ar: ارجع الى مثبت الاضافات المطلوب

en: Return to the Dashboard
ar: العودة إلى لوحة التحكم الرئيسية

en: Plugin activated successfully.
ar: تم تنشيط المكون الإضافي بنجاح.

en: The following plugin was activated successfully:
ar: تم تنشيط المكون الإضافي التالي بنجاح:

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
ar: لم يتم اتخاذ أي إجراء. الاضافات نشطه %1$s بالفعل نشط.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
ar: لم يتم تفعيل الإضافة. إصدار أعلى من %s مطلوب لهذا القالب. يرجى تحديث الإضافة.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
ar: جميع الاضافات تم تفعيلها بنجاح . %1$s

en: Dismiss this notice
ar: تجاهل هذا الإشعار

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
ar: هناك واحد أو أكثر من الإضافات المطلوبة أو الموصى بها لتثبيت أو تحديث أو تنشيط.

en: Please contact the administrator of this site for help.
ar: يرجى الاتصال بمسؤول هذا الموقع للحصول على المساعدة.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
ar: هذا البرنامج المساعد يحتاج إلى تحديث لتكون متوافقة مع الموضوع الخاص بك.

en: Update Required
ar: مطلوب التحديث

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
ar: حزمة المساعد عن بعد لا يحتوي على مجلد مع سبيكة المطلوب وإعادة تسمية لم تنجح.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
ar: يرجى الاتصال بمزود البرنامج المساعد واطلب منهم أن يرفقوا البرنامج المساعد وفقا لإرشادات وردبريس.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
ar: تتكون حزمة البرنامج المساعد البعيد من أكثر من ملف واحد، ولكن لا يتم حزم الملفات في مجلد.

en: and
ar: و

en: WordPress Repository
ar: مستودع وردبريس

en: External Source
ar: مصدر خارجي

en: Pre-Packaged
ar: المعلبة

en: Not Installed
ar: غير مثبت

en: Installed But Not Activated
ar: تم تثبيته ولكن غير نشط

en: Required Update not Available
ar: التحديث المطلوب غير متوفر

en: Requires Update
ar: يتطلب تحديث

en: Update recommended
ar: التحديث الموصى به

en: %1$s, %2$s
ar: ‏%2$s %1$s

en: All <span class="count">(%s)</span>
ar: الكل <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span>
ar: تنزيل حزمة التثبيت من <span class=“count”>(%s)</span>

en: Update Available <span class="count">(%s)</span>
ar: تحديث متوفر <span class=“count”>(%s)</span>

en: To Activate <span class="count">(%s)</span>
ar: تفعيل <span class=“count”>(%s)</span>

en: unknown
ar: غير معروف

en: Installed version:
ar: الإصدار المثبت:

en: Minimum required version:
ar: الحد الأدنى للإصدار المطلوب:

en: Available version:
ar: الإصدار المتوفر:

en: No plugins to install, update or activate.
ar: لا الإضافات لتثبيت أو تحديث أو تنشيط.

en: Plugin
ar: توصيل في

en: Source
ar: مصدر

en: Type
ar: اكتب

en: Status
ar: الحالة

en: Install %2$s
ar: تثبيت %2$s

en: Update %2$s
ar: تحديث %2$s

en: Activate %2$s
ar: تفعيل %2$s

en: Upgrade message from the plugin author:
ar: ترقية الرسالة من مؤلف المكون الإضافي:

en: Install
ar: التثبت

en: Update
ar: تحديث

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
ar: لم يتم تحديد أي مكونات إضافية ليتم تثبيتها. لم يتم اتخاذ أي إجراء.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
ar: لم يتم تحديد أية مكونات إضافية يتم تحديثها. لم يتم اتخاذ أي إجراء.

en: No plugins are available to be installed at this time.
ar: لا تتوفر أي مكونات إضافية ليتم تثبيتها في هذا الوقت.

en: No plugins are available to be updated at this time.
ar: لا تتوفر أي إضافات إضافية في هذا الوقت.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
ar: لم يتم تحديد أية مكونات إضافية يتم تنشيطها. لم يتم اتخاذ أي إجراء.

en: No plugins are available to be activated at this time.
ar: لا تتوفر أي إضافات إضافية في الوقت الحالي.

en: Plugin activation failed.
ar: أخفق تنشيط المكون الإضافي.

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ar: تحديث الإضافة %1$s (%2$d/%3$d)

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ar: حدث خطأ أثناء عملية التثبيت %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation of %1$s failed.
ar: فشل تثبيت %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ar: تبدأ عملية التثبيت والتنشيط. قد تستغرق هذه العملية بعض الوقت في بعض المضيفين، لذا يرجى التحلي بالصبر.

en: %1$s installed and activated successfully.
ar: ‏%1$s تم تثبيت وتنشيطها بنجاح.

en: All installations and activations have been completed.
ar: جميع التنزيلات والتفعيل اكتملت.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ar: تثبيت وتفعيل الإضافة %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ar: تبدأ عملية التثبيت. قد تستغرق هذه العملية بعض الوقت في بعض المضيفين، لذا يرجى التحلي بالصبر.

en: %1$s installed successfully.
ar: %1$s تم التثبيت بنجاح.

en: All installations have been completed.
ar: تم اكتمال جميع عمليات التثبيت.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ar: تثبيت الإضافة %1$s (%2$d/%3$d)

en: Upgrade 2.0
ar: الترقية 2.0

en: Your comment is awaiting moderation.
ar: تعليقك ينتظر الموافقة عليه.

en: Edit
ar: تصحيح

en: Reply
ar: الرد

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
ar: إذا كنت لا ترغب في أن يتم إعلامك بعد الآن يرجى إدخال حسابك وحذف البحث المحفوظة. شكرا لك!

en: Follow us on
ar: اتبعنا

en: Unverified Nonce!
ar: لم يتم التحقق منه!

en: %s Target Email address is not properly configured!
ar: ‏%s  الهدف لم يتم تكوين عنوان البريد الإلكتروني بشكل صحيح!

en: Name field is empty!
ar: حقل الاسم فارغ!

en: Provided Email address is invalid!
ar: عنوان البريد الإلكتروني المقدم غير صالح!

en: Your message empty!
ar: رسالتك فارغة!

en: New message sent by %s using contact form at %s
ar: تم إرسال رسالة جديدة بواسطة %s باستخدام نموذج الاتصال في  %s

en: You have received a message from:
ar: لقد تلقيت رسالة من:

en: Phone Number :
ar: رقم الهاتف :

en: User Type :
ar: نوع المستخدم:

en: Additional message is as follows.
ar: رسالة إضافية هي على النحو التالي.

en: Message Sent Successfully!
ar: تم إرسال الرسالة بنجاح!

en: Full Name :
ar: الاسم الكامل:

en: First Name :
ar: الاسم الأول:

en: Last Name :
ar: الاسم الاخير

en: Email :
ar: البريد الإلكتروني

en: Mobile :
ar: الجـوال:

en: Work Phone :
ar: هاتف العمل:

en: Address :
ar: العنوان :

en: Country :
ar: الدولة :

en: State :
ar: الولاية/ المحافظة:

en: City :
ar: المدينة :

en: Zip/Postal Code :
ar: الرمز البريدي :

en: GDPR accepted on: %s at %s
ar: GDPR تم قبول القانون العام لحماية البيانات عن: %s في %s

en: You have received new lead from:
ar: لقد تلقيت عميلاً محتملاً جديدًا من:

en: Inquiry Type :
ar: نوع الاستعلام:

en: Property Type :
ar: نوع العقار:

en: Price :
ar: السعر:

en: Beds :
ar: الغرف :

en: Baths :
ar: الحمامات:

en: Area Size :
ar: حجم المنطقة :

en: Area :
ar: الحي :

en: You can see more details here %s
ar: مزيد من التفاصيل هنا %s

en: %s Email address is not configured!
ar: ‏%s لم يتم تكوين عنوان البريد الإلكتروني!

en: Phone field is empty!
ar: حقل الهاتف فارغ!

en: Invalid email address!
ar: عنوان البريد الإلكتروني غير صالح!

en: Email Sent Successfully!
ar: تم إرسال الرسالة الإلكترونية بنجاح!

en: Date field is empty!
ar: حقل التاريخ فارغ!

en: Time field is empty!
ar: حقل الوقت فارغ!

en: The secret parameter is missing.
ar: المعلمة السرية مفقودة.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
ar: المعلمة السرية غير صالحة أو غير صحيحة.

en: The response parameter is missing.
ar: معلمة الاستجابة مفقودة.

en: The response parameter is invalid or malformed.
ar: معلمة الاستجابة غير صالحة أو غير صحيحة.

en: The request is invalid or malformed.
ar: الطلب غير صالح أو غير صحيح.

en: reCAPTCHA Failed:
ar: فشل ريكابتشا:

en: Houzez
ar: أسواق

en: keyword
ar: كلمة مفتاحية

en: Bedrooms
ar: غرف النوم

en: Bathrooms
ar: الحمامات

en: Min Area
ar: منطقة دقيقة

en: Max Area
ar: ماكس المساحة

en: Min Price
ar: السعر الأدنى

en: Max Price
ar: ماكس السعر

en: Property ID
ar: معرف الموقع

en: Labels
ar: تسميات

en: Min Land Area
ar: أقل مساحة أرض

en: Max Land Area
ar: أكبر مساحة أرض

en: Country
ar: بلد

en: State
ar: حالة

en: City
ar: مدينة

en: Area
ar: المنطقة

en: Geolocation
ar: تحديد الموقع الجغرافي

en: Price Range
ar: نطاق السعر

en: Garage
ar: كراج

en: Year Built
ar: بنيت عام

en: Search Button
ar: زر البحث

en: Bed
ar: سرير

en: Room
ar: الغرفة

en: Bath
ar: حمام

en: Area Size
ar: المساحه

en: Land Area Size
ar: حجم مساحة الأرض

en: Rooms
ar: غرف

en: Property Size
ar: حجم العقار

en: Land Size
ar: حجم الأرض

en: Garage Size
ar: حجم المرآب

en: Any
ar: اي

en: Load More
ar: تحميل المزيد

en: Beds
ar: غرف النوم

en: Baths
ar: الحمامات

en: Bedroom
ar: غرفة نوم

en: Bathroom
ar: حمام

en: beds
ar: سرائر

en: bed
ar: السرير

en: baths
ar: حمامات

en: bath
ar: حمام

en: bd
ar: غرف نوم

en: ba
ar: ح

en: None
ar: لا شيء

en: Continue reading
ar: أكمل القراءة

en: day
ar: يوم

en: days
ar: أيام

en: week
ar: أسبوع

en: weeks
ar: أسابيع

en: month
ar: شهر

en: months
ar: الشهور

en: year
ar: عام

en: years
ar: سنوات

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Aland Islands
ar: جزر أولاند

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغيلا

en: Antarctica
ar: القطب الجنوبي

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وبربودا

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Bahamas the
ar: البهاماس

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلاديش

en: Barbados
ar: بربادوس

en: Belarus
ar: روسيا البيضاء

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بيليز

en: Benin
ar: بنين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bouvet Island (Bouvetoya)
ar: جزيرة بوفيت (بوفيتويا)

en: Brazil
ar: البرازيل

en: British Indian Ocean Territory (Chagos Archipelago)
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني (أرخبيل شاغوس)

en: British Virgin Islands
ar: جزر فيرجن البريطانية

en: Brunei Darussalam
ar: بروناي دار السلام

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Cayman Islands
ar: جزر كايمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية افريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: Chile
ar: تشيلي

en: China
ar: الصين

en: Christmas Island
ar: جزيرة الكريسماس

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر كوكوس (كيلينغ)

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Comoros the
ar: جزر القمر

en: Congo
ar: الكونغو

en: Congo the
ar: الكونغو

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: Costa Rica
ar: كوستا ريكا

en: Cote d'Ivoire
ar: كوت ديفوار

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Curaçao
ar: كوراساو

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومنيكان

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: Egypt
ar: مصر

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الإستوائية

en: Eritrea
ar: إريتريا

en: Estonia
ar: استونيا

en: Ethiopia
ar: أثيوبيا

en: Faroe Islands
ar: جزر صناعية

en: Falkland Islands (Malvinas)
ar: جزر فوكلاند (مالفيناس)

en: Fiji the Fiji Islands
ar: وفيجي، وجزر فيجي

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: French Guiana
ar: غيانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: French Southern Territories
ar: المناطق الجنوبية لفرنسا

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia the
ar: غامبيا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: الأرض الخضراء

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Guadeloupe
ar: جوادلوب

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Guyana
ar: غيانا

en: Haiti
ar: هايتي

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: قلب الجزيرة وجزر ماكدونالز

en: Holy See (Vatican City State)
ar: الكرسي الرسولي (دولة الفاتيكان)

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: Hungary
ar: اليونان

en: Iceland
ar: أيسلندا

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: أندونيسيا

en: Iran
ar: إيران

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: أيرلندا

en: Isle of Man
ar: جزيرة آيل أوف مان

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Jersey
ar: جيرسي

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kiribati
ar: كيريباس

en: Korea
ar: كوريا

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyz Republic
ar: جمهورية قيرغيزستان

en: Lao
ar: لاو

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Libyan Arab Jamahiriya
ar: الجماهيرية العربية الليبية

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: Macao
ar: ماكاو

en: Macedonia
ar: مقدونيا

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malawi
ar: مالاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: جزر المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: مارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Moldova
ar: مولدوفا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands Antilles
ar: جزر الأنتيل الهولندية

en: Netherlands the
ar: هولندا

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: New Zealand
ar: نيوزيلاندا

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر مريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Oman
ar: سلطنة عمان

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Palestinian Territory
ar: الأراضي الفلسطينية

en: Panama
ar: بناما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar: باراغواي

en: Peru
ar: بيرو

en: Philippines
ar: الفلبين

en: Pitcairn Islands
ar: جزر بيتكيرن

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal, Portuguese Republic
ar: البرتغال، الجمهورية البرتغالية

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: Qatar
ar: دولة قطر

en: Reunion
ar: جمع شمل

en: Romania
ar: رومانيا

en: Russian Federation
ar: الاتحاد الروسي

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Saint Barthelemy
ar: سانت بارتيليمي

en: Saint Helena
ar: سانت هيلانة

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Lucia
ar: القديسة لوسيا

en: Saint Martin
ar: القديس مارتن

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سانت بيير وميكلون

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت وجزر غرينادين

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Sao Tome and Principe
ar: ساو تومي وبرينسيبي

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: Senegal
ar: السنغال

en: Serbia
ar: صربيا

en: Seychelles
ar: سيشيل

en: Sierra Leone
ar: سيرا ليون

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Slovakia (Slovak Republic)
ar: سلوفاكيا (الجمهورية السلوفاكية)

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia, Somali Republic
ar: الصومال، جمهورية الصومال

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش الجنوبية

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سيريلانكا

en: Sudan
ar: سودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Svalbard & Jan Mayen Islands
ar: جزر سفالبارد وجان ماين

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syrian Arab Republic
ar: الجمهورية العربية السورية

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجيكستان

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Togo
ar: ليذهب

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Tonga
ar: تونغا

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينداد وتوباغو

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkey
ar: ديك رومي

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تركس وكايكوس

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United States
ar: الولايات المتحدة الامريكانية

en: United States Minor Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة البعيدة الصغرى

en: United States Virgin Islands
ar: جزر فيرجن الأمريكية

en: Uruguay, Eastern Republic of
ar: أوروغواي، الجمهورية الشرقية ل

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Wallis and Futuna
ar: واليس وفوتونا

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Yemen
ar: اليمن

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Aland Islands
ar: جزر آلاند

en: Bahamas
ar: الباهاما

en: Bolivia, Plurinational State of
ar: بوليفيا، دولة - المتعددة القوميات

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ar: بونير، سينت أوستاتيوس وسابا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيت

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط البريطاني الهندي

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Congo, the Democratic Republic of the
ar: الكونغو، جمهورية الكونغو الديمقراطية

en: Fiji
ar: فيجي

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Iran, Islamic Republic of
ar: إيران، جمهورية إيران الإسلامية

en: Korea, Democratic People's Republic of
ar: كوريا، الجمهورية الشعبية الديمقراطية

en: Korea, Republic of
ar: جمهورية كوريا

en: kosovo
ar: كوسوفو

en: Kyrgyzstan
ar: قرغيزستان

en: Lao People's Democratic Republic
ar: جمهورية لاو الديمقراطية الشعبية

en: Micronesia, Federated States of
ar: ميكرونيزيا، ولايات - الموحدة

en: Moldova, Republic of
ar: جمهورية مولدوفا

en: Palestinian Territory, Occupied
ar: الأراضي الفلسطينية المحتلة

en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

en: Saint Barthélemy
ar: سانت بارتيليمي

en: Saint Martin (French part)
ar: سانت مارتن (الجزء الفرنسي)

en: Sint Maarten (Dutch part)
ar: سانت مارتن (الجزء الهولندي)

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Somalia
ar: الصومال

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد وجان ماين

en: Taiwan, Province of China
ar: تايوان، مقاطعة الصين

en: Tanzania, United Republic of
ar: جمهورية تنزانيا المتحدة

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
ar: فنزويلا، جمهورية - البوليفارية

en: Viet Nam
ar: فييت نام

en: Virgin Islands, British
ar: جزر العذراء البريطانية

en: Virgin Islands, U.S.
ar: جزر فيرجن، الولايات المتحدة.

en: Home
ar: الصفحة الرئيسية

en: Search Results for "%s" Query
ar: نتائج البحث لـ "%s"

en: Error 404
ar: خطأ 404

en:  The type field is empty.
ar:  حقل النوع فارغ.

en:  The username field is empty.
ar:  حقل اسم المستخدم فارغ.

en: Minimum 3 characters required
ar: الحد الأدنى 3 أحرف المطلوبة

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
ar: اسم مستخدم غير صالح (لا تستخدم أحرفا خاصة أو مسافات)!

en: The email field is empty.
ar: حقل البريد الإلكتروني فارغ.

en: This username is already registered.
ar: وسجلت بالفعل اسم المستخدم هذا.

en: This email address is already registered.
ar: هذا البريد الالكتروني مسجل سابقا.

en: Invalid email address.
ar: عنوان البريد الإلكتروني غير صالح.

en: Please enter your number
ar: الرجاء إدخال رقمك

en: One of the password field is empty!
ar: أحد حقول كلمة المرور فارغ!

en: Passwords do not match
ar: كلمة المرور غير مطابقة

en: Register successful, redirecting...
ar: التسجيل بنجاح، إعادة التوجيه ...

en: Credit Card details are incorrect, please try again.
ar: تفاصيل بطاقة الائتمان غير صحيحة، يرجى إعادة المحاولة.

en: Card holder’s name
ar: اسم حامل البطاقة

en: Street address (64 characters max)
ar: عنوان الشارع (64 حرفا كحد أقصى)

en: zipCode
ar: الرمز البريدي

en: Email Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Phone Number
ar: رقم الهاتف

en: Credit Card number
ar: رقم بطاقة الائتمان

en: Expiration date
ar: تاريخ إنتهاء الصلاحية

en: Month
ar: شهر

en: Year
ar: عام

en: Card security code
ar: رمز أمان الكرت

en: 3 or 4 digits usually found on the signature strip.
ar: عادة ما توجد 3 أو 4 أرقام على شريط التوقيع.

en: Card holder’s name required
ar: اسم حامل البطاقة مطلوب

en: Street address required
ar: عنوان الشارع مطلوب

en: City required
ar: المدينة المطلوبة

en: State required
ar: الدولة المطلوبة

en: Zipcode required
ar: الرمز البريدي مطلوب

en: Country field required
ar: حقل البلد مطلوب

en: Valid email address required
ar: عنوان البريد الإلكتروني صالح

en: Pay with Credit Card
ar: دفع مع بطاقة الائتمان

en: Package Payment
ar: حزمة الدفع

en: Submission Payment
ar: الدفع المقدم

en: Submission & Featured Payment
ar: تقديم والدفع المميز

en: Checkout Session created successfully!
ar: تم تنشيط المكون الإضافي بنجاح!

en: Checkout Session creation failed!
ar: فشل إنشاء جلسة الخروج!

en: Listing payment on
ar: قائمة الدفع على

en: Submission & Featured Payment on
ar: تقديم والدفع المميز

en: Upgrade to featured listing on
ar: الترقية إلى القائمة المميزة على

en: Upgrade to Featured Listing
ar: الترقية إلى قائمة العروض المميزة

en: Listing with Featured Payment option
ar: إدراج مع خيار الدفع المميز

en: Listing Payment
ar: قائمة الدفع

en: Membership payment on
ar: دفع العضوية

en: Membership Payment
ar: دفع العضوية

en: Account Downgraded,
ar: خفض تصنيف الحساب,

en: Hello, You downgraded your subscription on  %s. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval. Thank you!
ar: مرحبا، لقد قمت بتغيير حسابك إلى الباقة الأقل في %s. وبسبب زيادة عدد الاعلانات عن ما هو مسموح في الباقة. تم تحديد كافة العقارات المضافة كـ "منتهية الصلاحية". أنت يجب أن تختار العقارات التي تريد الإحتفاظ بها وارسالها مجدداً للمتابعة من قبلنا. شكراً لك!

en: [%s] Account Downgraded
ar: [%s]  تم خفض الحساب

en: Reactivated
ar: تنشيط

en: No listings available
ar: لا توجد قوائم متاحة

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Your Current Package
ar: الحزمة الحالية

en: Listings Included:
ar: وشملت القوائم:

en: unlimited listings
ar: قوائم غير محدودة

en: Listings Remaining:
ar: القوائم المتبقية:

en: Featured Included:
ar: وشملت مميزة:

en: Featured Remaining:
ar: المميز المتبقي:

en: Ends On
ar: ينتهي تشغيل

en:  package on
ar:  حزمة على

en: Message sent successfully!
ar: تم إرسال الرسالة بنجاح!

en: Some errors occurred! Please try again.
ar: حدثت بعض الأخطاء! حاول مرة اخرى.

en: Thread success fully created!
ar: نجاح الموضوع خلق تماما!

en: You have a new message on
ar: لديك رسالة جديدة على

en: from
ar: من عند

en: Click here to see message on website dashboard.
ar: انقر هنا لمشاهدة الرسالة على لوحة تحكم موقع الويب.

en: You have new message!
ar: لديك رسالة جديدة!

en: You have received a message from:
ar: لقد تلقيت رسالة من:

en: New message sent by %s using agent contact form at %s
ar: تم إرسال رسالة جديدة بواسطة %s باستخدام نموذج الاتصال بالوكيل في %s

en: Choose Currency
ar: اختر العملة

en: Cookie update failed
ar: أخفق تحديث ملف تعريف الارتباط

en: Please install and activate wp-currencies plugin!
ar: الرجاء تثبيت وتنشيط وب العملات العملات المساعد!

en: Request not valid
ar: الطلب غير صالح

en: The Email you entered is not valid. Please try again.
ar: البريد الإلكتروني الذي أدخلته غير صالح. حاول مرة اخرى.

en: This Email is already used by another user. Please try a different one.
ar: هذا البريد الإلكتروني مستخدم من قبل مستخدم آخر. الرجاء تجربة ملف آخر.

en: Profile updated
ar: تحديث الملف الشخصي

en: New password or confirm password is blank
ar: كلمة المرور الجديدة أو تأكيد كلمة المرور فارغة

en: Password Updated
ar: تم تحديث كلمة السر

en: Something went wrong
ar: حدث خطأ ما

en: success
ar: نجاح

en: Currency updated!
ar: تم تحديث العملة!

en: Role not updated!
ar: الدور غير محدث!

en: Role updated!
ar: تم تحديث الدور!

en: Reset password Session key expired.
ar: إعادة تعيين كلمة المرور انتهت صلاحية مفتاح الجلسة.

en: Invalid password reset Key
ar: مفتاح إعادة تعيين كلمة المرور غير صالح

en: Password reset successfully, you can login now.
ar: إعادة تعيين كلمة المرور بنجاح، يمكنك تسجيل الدخول الآن.

en: Title/Position
ar: العنوان / الوظيفة

en: Company Name
ar: اسم الشركة

en: Phone
ar: هاتف

en: Fax Number
ar: رقم الفاكس

en: Mobile
ar: التليفون المحمول

en: Skype
ar: سكايب

en: Picture Url
ar: رابط الصورة

en: Agency ID
ar: معرف العميل

en: User Agent ID
ar: معرف وكيل المستخدم

en: Facebook
ar: فيس بوك

en: LinkedIn
ar: ينكدين

en: Twitter
ar: تغريد

en: Pinterest
ar: موقع Pinterest

en: Instagram
ar: إينستاجرام

en: Youtube
ar: موقع YouTube

en: TikTok
ar: تيك توك

en: Telegram
ar: تليجرام

en: Vimeo
ar: فيميو

en: Google Plus
ar: جوجل بلس

en: Agent Profile Info
ar: معلومات ملف العميل

en: Agency Profile Info
ar: معلومات الملف الشخصي للوكالة

en: Agency Name
ar: اسم الوكالة

en: Author Profile Info
ar: معلومات ملف المؤلف

en: Profile Info
ar: معلومات الشخصي

en: Language
ar: لغة

en: License
ar: رخصة

en: Tax Number
ar: الرقم الضريبي

en: WhatsApp
ar: واتس اب

en: Currency
ar: العملة

en: Enter currency shortcode
ar: أدخل الرمز المختصر للعملة

en: Service Areas
ar: مناطق الخدمة

en: Enter your service areas
ar: أكتب المناطق أو المدن أو الأحياء

en: Specialties
ar: التخصصات

en: Enter your specialties
ar: أدخل تخصصاتك

en: Address
ar: العنوان

en: Enter your address
ar: أدخل عنوانك

en: Package Info
ar: معلومات الحزمة

en: Package Id
ar: معرف الحزمة

en: Package Activation
ar: تنشيط الحزمة

en: Listings available
ar: القوائم المتاحة

en: Featured Listings available
ar: تتوفر الإعلانات المميزة

en: Paypal Recuring Profile
ar: بايبال استعادة الملف الشخصي

en: Stripe Consumer Profile
ar: شريط، المستهلك، بارز

en: Social Info
ar: معلومات اجتماعية

en: Security check failed, please refresh page and try again.
ar: فشل التحقق من الأمان ، يرجى تحديث الصفحة والمحاولة مرة أخرى.

en: Email address is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني غير صالح.

en: Please select request type.
ar: الرجاء تحديد نوع الطلب.

en: Fields are required
ar: الحقول مطلوبة

en: Unable to initiate confirmation request. Please contact the administrator.
ar: تعذر بدء طلب التأكيد. يرجى الاتصال بالمسؤول.

en: Confirmation request initiated successfully.
ar: بدأ طلب التكوين بنجاح.

en: Property Expirator
ar: الملكية إكسيراتور

en: Enable Property Expiration
ar: تمكين انتهاء صلاحية الموقع

en: Day
ar: يوم

en: Hour
ar: ساعة

en: Minute
ar: اللحظة

en: Never
ar: أبدا

en: Featured Expiration:
ar: انتهاء الصلاحية المميز:

en: Successfull
ar: النجاح

en: Expired
ar: منتهية الصلاحية

en: Expired (%s)
ar: انتهت الصلاحية  (%s)

en: Disapproved
ar: المرفوضة

en: Disapproved (%s)
ar: مرفوض (%s)

en: On Hold
ar: قيد الإنتظار

en: On Hold (%s)
ar: قيد الانتظار (%s)

en: Sold
ar: تم البيع

en: Sold (%s)
ar: مباع (%s)

en: Search is saved. You will receive an email notification when new properties matching your search will be published
ar: يتم حفظ البحث. ستتلقى إشعارا بالبريد الإلكتروني عند نشر خصائص جديدة تطابق بحثك

en: you don't have the right to delete this
ar: ليس لديك الحق في حذف هذا

en: Deleted Successfully
ar: حذف بنجاح

en: Sent for approval
ar: تم إرساله للموافقة عليه

en: Added
ar: تمت الإضافة

en: Removed
ar: إزالة

en: Invalid Nonce
ar: نون غير صالح

en: Size
ar: بحجم

en: Price
ar: السعر

en: Property images
ar: صور الملكية

en: Failed to updated cookie !
ar: أخفق تحديث ملف تعريف الارتباط!

en: Invalid Request !
ar: طلب غير صالح !

en: Recurring
ar: تناوبي

en: One Time
ar: مره واحده

en: View my listing
ar: عرض قائمتي

en: Invoice
ar: فاتورة

en: Date
ar: تاريخ

en: To:
ar: إلى:

en: Email:
ar: البريد الإلكتروني:

en: Membership Plan
ar: باقة العضوية

en: Additional Information:
ar: معلومة إضافية:

en: Security check failed!
ar: أخفق التحقق من الأمان!

en: No Property ID found
ar: لم يتم العثور على معرف موقع

en: Property Deleted
ar: تم حذف الموقع

en: Permission denied
ar: طلب الاذن مرفوض

en: Nothing found
ar: لم يتم العثور على شيء

en: Review title field is empty!
ar: مراجعة حقل العنوان فارغ!

en: Select rating!
ar: حدد تقييم!

en: Write review!
ar: أكتب تقييمك!

en: Sorry! You have already posted review on this listing!
ar: آسف! لقد قمت بالفعل بنشر مراجعة على هذه القائمة!

en: Sorry! Listing owners can not post review on their listings!
ar: المعذرة! لا يمكن لأصحاب القوائم نشر مراجعة على قوائمهم!

en: Email already exists! Please login or change email
ar: البريد الالكتروني موجود بالفعل! الرجاء الدخول أو تغيير البريد الإلكتروني

en: Username already exist!
ar: اسم المستخدم موجود بالفعل!

en: A new rating has been received for %s
ar: تم استلام تصنيف جديد لـ %s

en: Rating:
ar: التقييم:

en: stars
ar: النجوم

en: Review Title:
ar: عنوان التقييم:

en: Comment:
ar: تعليق :

en: You can view this at
ar: يمكنك مشاهدة هذا في

en: Do not reply to this email.
ar: لا ترد على هذا البريد الالكتروني.

en: Review has been submitted successfully!
ar: تم تقديم المراجعة بنجاح!

en: Thanks for voting
ar: شكرا للتصويت

en: You have already voted
ar: لقد قمت بالتصويت بالفعل

en: Poor
ar: فقير

en: Fair
ar: عادل

en: Average
ar: متوسط

en: Good
ar: جيد

en: Exceptional
ar: استثنائي

en: Agencies Options
ar: خيارات الوكالات

en: Order By
ar: ترتيب حسب

en: Order
ar: طلب

en: Agency Information
ar: معلومات عن الوكالة

en: Enter the email address
ar: أدخل البريد الإلكتروني

en: Visibility Hidden
ar: الرؤية مخفية

en: Hide agency to show on front-end
ar: إخفاء الوكالة لتظهر في الواجهة الأمامية

en: Mobile Number
ar: رقم الهاتف المحمول

en: Enter the mobile number
ar: أدخل رقم الهاتف المحمول

en: Enter the WhatsApp number with country code
ar: أدخل رقم WhatsApp مع رمز البلد

en: Enter the phone number
ar: أدخل رقم الهاتف

en: Enter the fax number
ar: أدخل رقم الفاكس

en: Enter the language you speak
ar: أدخل اللغة التي تتحدثها

en: Enter the license
ar: الرجاء إدخال مفتاح الترخيص

en: Enter the tax number
ar: أدخل الرقم الضريبي

en: Website Url
ar: رابط الموقع

en: Enter the website URL
ar: أدخل عنوان URL لموقع الويب

en: Enter the full address
ar: أدخل العنوان الكامل

en: Enter your Facebook profile URL
ar: أدخل عنوان URL لملف تعريف Facebook الخاص بك

en: Enter your Linkedin profile URL
ar: أدخل رابط الينكند

en: Enter your Youtube profile URL
ar: أدخل عنوان URL لملف تعريف Youtube الخاص بك

en: Enter your Tiktok profile URL
ar: أدخل عنوان URL لملف تعريف Tiktok الخاص بك

en: Enter your instagram profile URL
ar: أدخل عنوان URL لملف تعريف instagram الخاص بك

en: Enter your Pinterest profile URL
ar: أدخل عنوان URL لملف تعريف Pinterest الخاص بك

en: Enter your Vimeo profile URL
ar: أدخل عنوان URL لملف تعريف Vimeo الخاص بك

en: Agents Options
ar: خيارات الوكلاء

en: Agent Category
ar: قسم الوكيل

en: Agent City
ar: مدينة المندوب

en: Agent Information
ar: معلومات الوكيل

en: Short Description
ar: وصف قصير

en: Enter a short description
ar: أدخل وصف قصير

en: All messages related to the agent from the contact form on property details page, will be sent on this email address.
ar: سيتم إرسال جميع الرسائل المتعلقة بالوكيل من نموذج الاتصال في صفحة تفاصيل العقار على عنوان البريد الإلكتروني هذا.

en: Hide agent to show on front-end
ar: إخفاء الوكيل لإظهاره في الواجهة الأمامية

en: Enter your service area
ar: أدخل منطقة الخدمة الخاصة بك

en: Enter your speciaties
ar: أدخل المواصفات الخاصة بك

en: Position
ar: موضع

en: Enter your position. Example: CEO & Founder
ar: أدخل منصبك. مثال: الرئيس التنفيذي والمؤسس

en: Enter the company name
ar: أدخل اسم الشركة

en: Office Number
ar: رقم المكتب

en: Enter the office number
ar: أدخل رقم المكتب

en: It will be used for invoices
ar: سيتم استخدامه للفواتير

en: Enter your Skype account
ar: أدخل حساب Skype الخاص بك

en: Website
ar: موقع الكتروني

en: Enter your website URL
ar: أدخل رابط موقع الويب الخاص بك

en: Company Logo
ar: شعار الشركة

en: Agencies
ar: وكالات

en: Which city has this area?
ar: أي مدينة لديها هذه المنطقة؟

en: Select City
ar: اختر مدينة

en: Select city which has this area.
ar: حدد المدينة التي لديها هذه المنطقة.

en: Which state has this city?
ar: ما هي الدولة التي لديها هذه المدينة؟

en: Select State
ar: اختار الولاية

en: Select state which has this city.
ar: حدد الدولة التي لديها هذه المدينة.

en: Advanced Search
ar: بحث متقدم

en: Global ( As theme options settings )
ar: غلوبال (كخيارات خيارات الموضوع)

en: Custom Settings for this Page
ar: إعدادات مخصصة لهذه الصفحة

en: Search Options
ar: خيارات البحث

en: Hide on this page
ar: إخفاء في هذه الصفحة

en: Show on this page
ar: إظهار في هذه الصفحة

en: Hide but show on scroll
ar: إخفاء ولكن تظهر على التمرير

en: Search Position
ar: موضع البحث

en: Under Navigation
ar: ضمن التنقل

en: Under Banners (Sliders, Map, Video, etc)
ar: تحت لافتات Banners (المتزلجون, خريطة, فيديو, إلخ)

en: Global Color
ar: اللون العالمي

en: Inherit from default accent color
ar: توارث من لون لهجة الافتراضي

en: Custom
ar: العادة

en: Choose color
ar: اختيار اللون

en: Recently used
ar: مستخدم حديثا

en: Color
ar: اللون

en: Content Area
ar: منطقة المحتوى

en: Show Content Above Footer?
ar: إظهار المحتوى فوق التذييل؟

en: Yes
ar: نعم فعلا

en: Areas
ar: المناطق

en: Types
ar: أنواع

en: Countries
ar: بلدان

en: States
ar: تنص على

en: Cities
ar: مدن

en: Features
ar: الميزات

en: Listings Template Settings
ar: إعدادات قالب العقارات

en: Number of listings to display
ar: عدد القوائم لعرضها

en: Order Properties By
ar: ترتيب خصائص بي

en: Date New to Old
ar: تاريخ جديد إلى قديم

en: Date Old to New
ar: تاريخ قديم إلى جديد

en: Price (High to Low)
ar: السعر الاعلى الى الادنى)

en: Price (Low to High)
ar: السعر من الارخص للاعلى)

en: Show Featured Listings on Top
ar: إظهار العقارات المميزة في الأعلى

en: Show Featured Listings
ar: إظهار القوائم المميزة

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Enable/disable the tabs on the listing page(not work for half map and parallax listing template)
ar: تمكين / تعطيل علامات التبويب في صفحة القائمة (لا يعمل لنصف خريطة وقالب قائمة المنظر)

en: Enabled
ar: تمكين

en: Disabled
ar: معاق

en: Tabs One
ar: علامات التبويب واحد

en: Choose the property status for this tab
ar: اختر حالة الملكية لعلامة التبويب هذه

en: Tabs Two
ar: علامات التبويب اثنين

en: Properties by Agents
ar: عقارات من قبل وكلاء

en: Minimum Beds
ar: الحد الأدنى من الأسرة

en: Minimum Baths
ar: الحد الأدنى من الحمامات

en: Random Listings
ar: قوائم عشوائية

en: Paid Submission
ar: الدفع المقدم

en: Page Sidebar
ar: الصفحة الشريط الجانبي

en: Invoice Details
ar: تفاصيل الفاتورة

en: Payment Status
ar: حالة السداد

en: Package Details
ar: حزمة من التفاصيل

en: Paid Submission is disabled
ar: تم تعطيل الاشتراك المدفوع

en: Payment Status:
ar: حالة السداد:

en: Paid
ar: دفع

en: Not Paid
ar: غير مدفوع

en: Change Payment Status:
ar: تغيير حالة الدفع:

en: Show Specific Sidebar?
ar: هل تريد عرض الشريط الجانبي المحدد؟

en: No
ar: لا

en: Select Sidebar
ar: حدد الشريط الجانبي

en: Wire Payment Received - Activate the purchase
ar: تم استلام الدفعة من خلال الدفع - تفعيل عملية الشراء

en: Invoice ID
ar: معرف الفاتورة

en: Billing For
ar: فاتورة من أجل

en: Billing Type
ar: نوع الفوترة

en: Payment Method
ar: طريقة الدفع او السداد

en: Item ID (Listing or Package ID)
ar: معرف العنصر (القائمة أو معرف الباقة)

en: Item Price:
ar: سعر السلعة:

en: Tax:
ar: الضريبة:

en: Purchase Date:
ar: تاريخ الشراء:

en: Username (Buyer Name):
ar: اسم المستخدم (اسم المشتري):

en: Email Address:
ar: عنوان البريد الإلكتروني:

en: User ID (Buyer):
ar: معرف المستخدم (المشتري):

en: Paypal - Reccuring Payment ID:
ar: بايبال - ريكورينغ معرف الدفع:

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Package:
ar: صفقة:

en: Listings available:
ar: القوائم المتاحة:

en: Featured Listings available:
ar: الإعلانات المميزة المتاحة:

en: Package Activation:
ar: تنشيط الحزمة:

en: Expire Date:
ar: تاريخ انتهاء الصلاحية:

en: Billing Period
ar: دورة الفاتورة

en: Week
ar: أسبوع

en: Billing Frequency
ar: تردد الفواتير

en: Enter the frequency number
ar: أدخل رقم التردد

en: How many listings are included?
ar: كم عدد القوائم المدرجة؟

en: Enter the number of listings
ar: أدخل عدد القوائم

en: Unlimited listings
ar: قوائم غير محدودة

en: How many Featured listings are included?
ar: كم عدد القوائم المميزة المدرجة؟

en: Package Price
ar: سعر الطرد

en: Enter the price
ar: أدخل بعد تسمية السعر

en: Package Stripe id (Example: gold_pack)
ar: معرف شريط الباقة (مثال: gold_pack)

en: Is It Visible?
ar: هل هو مرئي؟

en: Stripe Tax ID
ar: معرف ضريبة Stripe

en: Enter your stripe account tax id.
ar: أدخل مقاطعة / ولاية الممتلكات الخاصة بك.

en: Taxes
ar: الضرائب

en: Enter the tax percentage (Only digits)
ar: أدخل نسبة الضريبة (أرقام فقط)

en: How many images are included per listing?
ar: كم عدد الصور التي يتم تضمينها لكل بطاقة بيانات؟

en: Enter the number of images
ar: أدخل عدد الصور

en: Unlimited Images
ar: صور غير محدودة

en: Same as defined in Theme Options
ar: كما هو محدد في خيارات الموضوع

en: Is Popular/Featured?
ar: هل أنت مهتم؟

en: Custom Link
ar: رابط مخصص

en: Leave empty if you do not want to custom link.
ar: اتركه فارغا إذا كنت لا تريد الارتباط المخصص.

en: Enter the custom link
ar: أدخل الرابط المخصص

en: Page Header Options
ar: خيارات رأس الصفحة

en: Header Type
ar: نوع الرأس

en: Properties Slider
ar: خصائص المنزلق

en: Revolution Slider
ar: ثورة المتزلج

en: Properties Map
ar: خصائص الخريطة

en: Image
ar: صورة

en: Video
ar: فيديو

en: Elementor
ar: مصمم الصفحات

en: Select the page header type
ar: حدد نوع رأس الصفحة

en: Title
ar: عنوان

en: Enter the title
ar: أدخل العنوان

en: Subtitle
ar: عنوان فرعي

en: Enter the subtitle
ar: أدخل الترجمة

en: MP4 File
ar: ملف MP4

en: Upload the video file
ar: قم بتحميل ملف الفيديو

en: This file is mandatory
ar: هذا الملف إلزامي

en: WEBM File
ar: ملف ويب

en: OGV File
ar: ملف أوغف

en: Video Image
ar: صورة الفيديو

en: Upload a video cover image
ar: تحميل صورة غلاف الفيديو

en: Height
ar: الارتفاع

en: Enter the banner height
ar: أدخل ارتفاع البانر

en: Default is 600px
ar: الافتراضي هو 600 بكسل

en: Height Mobile
ar: ارتفاع موبايل

en: Enter the banner height for mobile devices
ar: أدخل ارتفاع لافتة للأجهزة المحمولة

en: Default is 400px
ar: الافتراضي هو 400 بكسل

en: Overlay Color Opacity
ar: تراكب اللون التعتيم

en: Banner Search
ar: بنار Banner البحث

en: Enable
ar: مكن

en: Disable
ar: تعطيل

en: Full Screen
ar: تكبير الشاشة

en: If "Enable" it will fit according to screen size
ar: إذا تم "تمكين" ، فسيتم ملاءمته وفقًا لحجم الشاشة

en: Select an Slider
ar: حدد شريط تمرير

en: Select a city where to start the property map on header page. You can select multiple cities or keep all un-select to display properties from all the cities
ar: حدد المدينة حيث تبدأ خريطة العقار في الصفحة الرئيسية. يمكنك تحديد مدن متعددة أو إبقاء الكل غير محدد لعرض العقارات من جميع المدن

en: Page Template Options
ar: خيارات قالب الصفحة

en: Page Title
ar: عنوان الصفحة

en: Show
ar: تبين

en: Hide
ar: إخفاء

en: Page Breadcrumb
ar: بادج بريادكرومب

en: Right Sidebar
ar: الشريط الجانبي الأيمن

en: Left Sidebar
ar: الشريط الجانبي الأيسر

en: Choose page Sidebar
ar: اختر صفحة الشريط الجانبي

en: Page Background
ar: خلفية الصفحة

en: Select the page background (only for page template)
ar: حدد خلفية الصفحة (فقط لقالب الصفحة)

en: Partner Details
ar: تفاصيل الشريك

en: Partner website address
ar: عنوان الشريك على الويب

en: Enter the website address
ar: أدخل عنوان الموقع

en: Example: https://houzez.co/
ar: مثال: https://houzez.co/

en: Gallery Format
ar: تنسيق المعرض

en: Upload Gallery Images
ar: تحميل معرض الصور:

en: Video Format
ar: شكل الفيديو

en: Add the video URL
ar: أضف عنوان URL للفيديو

en: Exmaple https://vimeo.com/120596335
ar: Exmaple https://vimeo.com/123456789

en: Audio Format
ar: صيغة صوتية

en: Add SoundCloud Audio
ar: إضافة الصوت SoundCloud

en: Paste the page URL from SoundCloud
ar: لصق عنوان URL للصفحة من SoundCloud

en: Additional Features
ar: ميزات إضافية

en: Value
ar: القيمة

en: Enter the value
ar: أدخل القيمة

en: Property
ar: خاصية

en: Select an Agent
ar: حدد الوكيل

en: Select an Agency
ar: حدد الوكالة

en: Property Top Type
ar: أعلى نوع العقار

en: Set the property top area type.
ar: تعيين العقار أعلى نوع المنطقة.

en: Global
ar: عالمي

en: Version 1
ar: النسخة 1

en: Version 2
ar: الإصدار 2

en: Version 3
ar: الإصدار 3

en: Version 4
ar: الإصدار 4

en: Version 5
ar: الإصدار 5

en: Version 6
ar: الإصدار 6

en: Property Content Layout
ar: تصميم محتوى الملكية

en: Set property content area type.
ar: تعيين نوع منطقة محتوى الموقع.

en: Tabs Vertical
ar: علامات التبويب عمودي

en: Luxury Homes
ar: منازل فاخرة

en: Minimal
ar: الحد الادنى

en: Boxed
ar: محاصر

en: Booking Shortcode
ar: رمز الحجز القصير

en: Enter the booking form shortcode. Example [booking]
ar: أدخل الرمز المختصر لنموذج الحجز. مثال [حجز]

en: Details
ar: تفاصيل

en: Where to display?
ar: أين تعرض؟

en: Property Detail Page
ar: تفاصيل الملكية الصفحة

en: Agent Profile
ar: الملف الشخصي للوكيل

en: Agency Profile
ar: الملف الشخصي للوكالة

en: Author Profile
ar: صفحة المصمم/المكتب

en: Select a property
ar: تحديد العقار

en: Select a Property
ar: تحديد العقار

en: Select an Author
ar: حدد مؤلفا

en: Rating
ar: تقييم

en: 1 Star - Poor
ar: نجمة واحدة - ضعيف

en: 2 Star -  Fair
ar: 2 نجمة - ضعيف

en: 3 Star - Average
ar: 3 نجوم - متوسط

en: 4 Star - Good
ar: 4 نجوم - جيد

en: 5 Star - Excellent
ar: 5 نجوم - ممتاز

en: Which country has this state?
ar: أي بلد لديه هذه الولاية؟

en: Select Country
ar: اختر الدولة

en: Select country which has this state.
ar: حدد البلد الذي لديه هذه الحالة.

en: Other Settings
ar: إعدادات اخرى

en: Recommended image size 770 x 700 px
ar: حجم الصورة الموصى به 770 × 700 بكسل

en: Map Marker Icon
ar: مؤشر الخريطة

en: Recommended image size 44 x 56 px
ar: حجم الصورة الموصى به 44 × 56 بكسل

en: Map Marker Retina Icon
ar: خريطة علامة شاشات Retina رمز

en: Recommended image size 88 x 112 px
ar: حجم الصورة الموصى به 88 × 112 بكسل

en: Enter a custom link for this taxonomy if you want to link it with an external site
ar: أدخل ارتباطًا مخصصًا لهذا التصنيف إذا كنت تريد ربطه بموقع خارجي

en: Icon Type
ar: نوع الأيقونة

en: Fontawesome v5
ar: ‫Fontawesome v5.0.0

en: Custom Image
ar: صورة مخصصة

en: Icon
ar: أيقونة

en: Enter the fontawesome icon class
ar: أدخل فئة رمز الخط الرائع

en: Upload icon
ar: أيقونة التحميل

en: Testimonial Details
ar: شهادات الشهادات

en: Text
ar: نص

en: Enter the testimonial message
ar: أدخل رسالة الشهادة

en: Name
ar: اسم

en: Enter the testimonial name
ar: أدخل اسم الشهادة

en: Example: Founder & CEO.
ar: مثال: المؤسس والرئيس التنفيذي.

en: Photo
ar: صورة فوتوغرافية

en: Page Navigation Options
ar: خيارات التنقل في الصفحة

en: Main Menu Transparent?
ar: القائمة الرئيسية شفافة ؟

en: This option only works if you are using the header 4. You can choose the header 4 from theme options
ar: يعمل هذا الخيار فقط إذا كنت تستخدم الرأس 4. يمكنك اختيار الرأس 4 من خيارات السمة

en: Page 404
ar: صفحة 404

en: Enter the page title
ar: أدخل عنوان الصفحة

en: Description
ar: وصف

en: Enter the page content
ar: أدخل صفحة المحتوى

en: Add New Property
ar: أضافة عقار جديد

en: Add New Property Mode
ar: إضافة وضع عقار جديد

en: Select between multi-steps or one step
ar: اختر بين عدة خطوات أو خطوة واحدة

en: Multi-steps
ar: متعدد الخطوات

en: One-step
ar: خطوة واحدة

en: New Submited Listings Approval
ar: الموافقة على القوائم المقدمة الجديدة

en: Select yes if all new submissions must be approved by the administrator
ar: حدد نعم إذا كان يجب الموافقة على جميع عمليات الإرسال الجديدة من قبل المسؤول

en: Edited Listings Approval
ar: الموافقة على القوائم المحررة

en: Select yes if all updates must be approved by the administrator
ar: حدد نعم إذا كان يجب الموافقة على جميع التحديثات من قبل المسؤول

en: Multi Agents Mode
ar: وضع وكلاء متعددين

en: Enable or Disable the multi agents mode
ar: تمكين أو تعطيل وضع العوامل المتعددة

en: Assign a property to several agents
ar: تخصيص عقار لعدة وكلاء

en: Range Values for Bedrooms, Bathrooms and Rooms
ar: قيم النطاق لغرف النوم والحمامات والغرف

en: Note: Set search query Like for bedrooms, bathrooms and Rooms under <strong>Searches -> Settings</strong> to make it searchable.
ar: ملاحظة: قم بتعيين استعلام البحث مثل غرف النوم والحمامات والغرف ضمن <strong>عمليات البحث -> الإعدادات</strong> لجعلها قابلة للبحث.

en: Enable range inputs for bedrooms, rooms and bathrooms fields. Example( 3 - 5, 2 - 4)
ar: تفعيل مدخلات النطاق لغرف النوم والغرف والحمامات. مثال (3-5 ، 2-4)

en: Multi Selection
ar: اختيار متعدد

en: Property Types
ar: نوع العقار

en: Allow multiple selection of property types
ar: السماح باختيار عدة أنواع من العقارات

en: Property Status
ar: حالة الملكية

en: Allow multiple selection of property status
ar: السماح باختيار متعدد لحالة العقار

en: Property Labels
ar: تسميات العقارات

en: Allow multiple selection of property labels
ar: السماح باختيار عدة تسميات للعقار

en: Display Drop-down Menus
ar: عرض القوائم المنسدلة

en: Select Yes to replace the Property Location text fields with drop-down menus in order to select the property City, Area, County/State and Country
ar: حدد نعم لاستبدال الحقول النصية لموقع العقار بالقوائم المنسدلة من أجل تحديد الخاصية المدينة والمنطقة والمقاطعة / الولاية والدولة

en: Default area prefix
ar: بادئة المنطقة الافتراضية

en: Default option for area prefix.
ar: الخيار الافتراضي لبادئة المنطقة.

en: Allow user to change area prefix?
ar: السماح للمستخدم بتغيير بادئة المنطقة؟

en: Auto Generate Property ID ?
ar: إنشاء معرف الخاصية تلقائيًا؟

en: Enable/Disable auto generate property id
ar: تمكين / تعطيل السيارات إنشاء معرف الخاصية

en: Property ID Pattern
ar: نمط معرف العقار

en: Enter pattern for property id. Example HZ-{ID}
ar: أدخل نمطًا لمعرف الخاصية. مثال HZ- {ID}

en: Property ID Prefix
ar: بادئة معرف الموقع

en: Enter prefix for property id, leave empty if you don't want to show prefix. Example HZ-
ar: أدخل بادئة لمعرف الخاصية، اترك فارغا إذا كنت لا تريد عرض البادئة. مثال HZ-

en: Maximum Images
ar: الحد الأقصى للصور

en: Maximum images allow for single property.
ar: الحد الأقصى للصور يسمح بمكان واحد.

en: Maximum File Size
ar: حجم الملف الأقصى

en: Maximum upload image size. For example 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb
ar: الحد الأقصى لحجم صورة التحميل. على سبيل المثال 10kb، 500kb، 1mb، 10m، 100mb

en: Maximum Attachments
ar: أقصى عدد من المرفقات

en: Maximum File Size for attachments
ar: الحد الأقصى لحجم ملف للمرفقات

en: Maximum upload attachment size. For example 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb
ar: الحجم الأقصى للتحميل المرفق. على سبيل المثال 10kb, 500kb, 1mb, 10m ، 100mb

en: Layout Manager
ar: مدير التخطيط

en: Description & Price
ar: الوصف والسعر

en: Property Media
ar: وسائل الإعلام الملكية

en: Property Details
ar: تفاصيل اوضح

en: Property Features
ar: خصائص المنشأة

en: Property Location
ar: موقع العقار

en: 360° Virtual Tour
ar: 360 ° جولة افتراضية

en: Floor Plans
ar: خطط المبنى

en: Multi Units / Sub Properties
ar: وحدات متعددة / خصائص فرعية

en: Private Notes
ar: ملاحظات خاصة

en: Attachments
ar: المرفقات

en: Energy Class
ar: فئة الطاقة

en: Area Size Unit
ar: وحدة حجم المنطقة

en: Land Area
ar: مساحة الأرض

en: Land Area Unit
ar: وحدة مساحة الأرض

en: Show/Hide Form Fields
ar: إظهار / إخفاء حقول النموذج

en: Add New Property Form Fields
ar: إضافة حقول نموذج خاصية جديدة

en: Select which fields you want to disable from the Add New Property form
ar: حدد الحقول التي تريد تعطيلها من نموذج إضافة عقار جديدة

en: Property Type
ar: نوع الملكية

en: Property Label
ar: تسمية العقار

en: Sale or Rent Price
ar: بيع أو سعر الإيجار

en: Price Placeholder
ar: تابع سعر

en: Second Price
ar: السعر الثاني

en: After Price Label
ar: السعر النهائي

en: Price Prefix
ar: بادئة السعر

en: Property Video Url
ar: عنوان URL لفيديو العقار

en: Neighborhood
ar: حي

en: Postal Code/Zip
ar: الرمز البريدي/الرمز البريدي

en: County/State
ar: الدولة

en: Map Section
ar: قسم الخريطة

en: Map Address
ar: عنوان الخريطة

en: Additional Details
ar: تفاصيل اضافية

en: Label
ar: ضع الكلمة المناسبة

en: Second Price ( Display optional price for rental or square feet )
ar: السعر الثاني (عرض السعر الاختياري للتأجير أو قدم مربع)

en: Garages
ar: كراجات

en: Required Form Fields
ar: حقول النموذج المطلوبة

en: Property Title Limit
ar: حد عنوان الملكية

en: Limit Title length for add listing
ar: حد طول العنوان لإضافة قائمة

en: Number of Characters
ar: عدد الشخصيات

en: Enter number of allowed characters.ie 150
ar: أدخل عدد الأحرف المسموح بها ك 150

en: Required Fields
ar: الحقول المطلوبة

en: Select which fields of the Add New Property form are mandatory
ar: حدد الحقول الإلزامية في نموذج إضافة عقار جديد

en: Keyword
ar: الكلمة

en: Min. Area
ar: أقل. منطقة

en: Max. Area
ar: أعلى. منطقة

en: Min. Price
ar: السعر الأدني

en: Max. Price
ar: السعر الأعلى

en: Price (Only Search v.3)
ar: السعر (البحث فقط الإصدار 3)

en: Min. Land Area
ar: الأقل. مساحة الأرض

en: Max. Land Area
ar: الأعلى. مساحة الأرض

en: Searches
ar: بحوث

en: Header Search
ar: بحث الهيدر

en: Enable/Disable Search
ar: تمكين / تعطيل البحث

en: Enable or disable the search bar below the navigation bar
ar: تمكين أو تعطيل شريط البحث أسفل شريط التنقل

en: Search Style
ar: نمط البحث

en: Select search style
ar: حدد نمط البحث

en: Search Layout
ar: تخطيط البحث

en: Full Width
ar: العرض الكامل

en: Select the search layout
ar: حدد تخطيط البحث

en: Search Position
ar: موضع البحث

en: Under banner ( Slider, Map etc )
ar: تحت راية (المتزلج، خريطة الخ)

en: Select the search position
ar: حدد وظيفة البحث

en: Search Pages
ar: صفحات البحث

en: Only Homepage
ar: الصفحة الرئيسية فقط

en: Homepage + Inner Pages
ar: الصفحة الرئيسية + الصفحات الداخلية

en: Only Inner Pages
ar: الصفحات الداخلية فقط

en: Specific Pages
ar: صفحات محددة

en: Select on which pages you want to display the search
ar: حدد الصفحات التي تريد عرض البحث فيها

en: Specify Pages
ar: حدد الصفحات

en: Specify which pages have to display the search. You can select multiple pages
ar: حدد الصفحات التي يجب أن تعرض البحث. يمكنك اختيار عدة صفحات

en: Enable or disable advnaced search on propery detail page.
ar: تمكين أو تعطيل البحث المتقدم في صفحة تفاصيل العقار.

en: Taxonomy Pages
ar: صفحات التصنيف

en: Enable or disable advnaced search on taxonomy pages.
ar: تمكين أو تعطيل البحث المتقدم في صفحات التصنيف.

en: Blog & Single Post Page
ar: مدونة وصفحة مشاركة واحدة

en: Enable or disable search on blog & single post page.
ar: تمكين أو تعطيل البحث في المدونة وصفحة المنشور الفردي.

en: Top Row Fields
ar: حقول الصف العلوي للمجالات

en: Number of fields to show in search top row
ar: عدد الحقول المراد إظهارها في صف البحث العلوي

en: One
ar: واحد

en: Two
ar: اثنان

en: Three
ar: ثلاثة

en: Four
ar: أربعة

en: Five
ar: خمسة

en: Enable Radius Search.
ar: تمكين البحث في دائرة نصف قطرها.

en: Enable or disable the advanced search radius search
ar: تمكين أو تعطيل البحث المتقدم في دائرة نصف قطرها

en: Price Range Slider
ar: نطاق السعر المنزلق

en: If enabled, min and max price dropdown fields will not show
ar: في حالة التمكين ، لن يتم عرض حقول الحد الأدنى والحد الأقصى للسعر

en: Enable or disable the price range slider
ar: تمكين أو تعطيل شريط التمرير للنطاق السعري

en: Price Range Slider for Mobile
ar: نطاق السعر للجوال Slider

en: Other Features
ar: ميزات أخرى

en: Enable or disable other features in searches
ar: تمكين أو تعطيل الميزات الأخرى في عمليات البحث

en: Other Features for Mobile
ar: ميزات أخرى للجوال

en: Advanced Filters Visible
ar: مرشحات متقدمة مرئية

en: Use this option to keep the advanced search filters always visible
ar: استخدم هذا الخيار لإبقاء عوامل تصفية البحث المتقدم مرئية دائمًا

en: Note: If "Yes" it will remove advanced button in search and show all filters
ar: ملاحظة: إذا كانت الإجابة بنعم ، فسيتم إزالة الزر المتقدم في البحث وإظهار جميع عوامل التصفية

en: Sticky Advanced Search - Desktop
ar: بحث متقدم مثبت - سطح المكتب

en: Enable or disable the advanced sticky search
ar: تمكين أو تعطيل البحث الثابت المتقدم

en: Note: It will only work when the main menu sticky is disabled
ar: ملاحظة: سوف يعمل فقط عندما يتم تعطيل القائمة الرئيسية الثابتة

en: Sticky Advanced Search - Mobile
ar: بحث متقدم مثبت - جوال

en: Enable or disable the advanced sticky search on mobile devices
ar: تمكين أو تعطيل البحث الثابت المتقدم على الأجهزة المحمولة

en: Dock Search
ar: البحث على أية حال

en: Advanced Search Panel
ar: لوحة البحث المتقدم

en: Enable or disable the advanced search panel over the header type like Header Map, Revolution Slider, Image, Property Slider and Video.
ar: قم بتمكين أو تعطيل لوحة البحث المتقدم فوق نوع الرأس مثل Header Map و Revolution Slider و Image و Property Slider و Video.

en: Choose Header Type
ar: اختر نوع الرأس

en: Choose on which header type you want to show the advanced search panel
ar: اختر نوع العنوان الذي تريد إظهار لوحة البحث المتقدم فيه

en: Select Pages
ar: حدد الصفحات

en: You can select multiple pages
ar: يمكنك تحديد صفحات متعددة

en: Keep Advanced Search visible?
ar: هل تريد متابعة البحث المتقدم مرئيا؟

en: If no, the advanced search panel over the header will be displayed in the closed position by default.
ar: إذا لم يكن الأمر كذلك ، فسيتم عرض لوحة البحث المتقدم فوق الرأس في الوضع المغلق افتراضيًا.

en: Half Map Search
ar: نصف البحث على الخريطة

en: Show Search
ar: عرض البحث

en: Enable or disable the search for half map
ar: تمكين أو تعطيل البحث عن نصف الخريطة

en: Select Version
ar: حدد الإصدار

en: Select the number of fields to display in the search top row
ar: حدد عدد الحقول المراد عرضها في صف البحث العلوي

en: Enable Radius Search On The Half Map Page.
ar: تمكين البحث في نصف القطر على نصف صفحة الخريطة.

en: Enable or disable the radius search on the half map page
ar: تمكين أو تعطيل البحث في نصف القطر على نصف صفحة الخريطة

en: Price Range Slider for Half Map
ar: شريط تمرير نطاق السعر لنصف الخريطة

en: If enabled, the minimum and maximum price dropdown fields will not displayed
ar: في حالة التمكين ، لن يتم عرض الحقول المنسدلة للحد الأدنى والحد الأقصى للسعر

en: Other Features for Half Map
ar: ميزات أخرى لنصف الخريطة

en: Keep the advaced search filters always visible
ar: حافظ على عوامل تصفية البحث المتقدم مرئية دائمًا

en: Banner Search dropdown
ar: بحث بانر Banner القائمة المنسدلة

en: Select what you want to display as first field in the banner search
ar: حدد ما تريد عرضه كحقل أول في بحث البانر

en: Search Tabs
ar: بحث في علامات التبويب

en: Do you want to display tabs on the search banner?
ar: هل تريد عرض علامات التبويب على بانر banner البحث؟

en: Tabs Limit
ar: حد علامات التبويب

en: Enter the number of tabs to display in banner search
ar: أدخل عدد علامات التبويب لعرضها في البحث عن لافتة

en: Enable or disable the search radius search
ar: تمكين أو تعطيل البحث في دائرة نصف قطرها

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Keyword Field
ar: حقل الكلمات الرئيسية

en: Select the search criteria for the keyword field
ar: حدد معايير البحث لحقل الكلمة الدلالية

en: Property Title or Content
ar: عنوان الملكية أو المحتوى

en: Property address, street, zip or property ID
ar: عنوان العقار أو الشارع أو الرمز البريدي أو رقم تعريف الموقع

en: Search State, City or Area
ar: بحث الدولة أو المدينة أو المنطقة

en: Auto Complete
ar: أكمال ذاتي

en: Enable or disable the auto complete functionality for the keyword field
ar: تمكين أو تعطيل وظيفة الإكمال التلقائي لحقل الكلمات الدلالية

en: Bedrooms, Rooms, Bathrooms
ar: غرف نوم ، غرف ، حمامات

en: Select the search criteria for bedrooms, Rooms and bathrooms
ar: حدد معايير البحث عن غرف النوم والغرف والحمامات

en: Equal
ar: مساو

en: Greater
ar: أكبر

en: Like
ar: إعجاب

en: State, City, Area dropdowns.
ar: القوائم المنسدلة الخاصة بالولاية والمدينة والمنطقة.

en: Do you want to display the States, Cities, Areas fields if they have at least 1 property?
ar: هل تريد عرض حقول الولايات ، والمدن ، والمناطق إذا كان لديهم خاصية واحدة على الأقل؟

en: Show All
ar: عرض الكل

en: Price Field Type
ar: نوع حقل السعر

en: Input Field
ar: حقل الادخال

en: Select Field
ar: اختر المجال

en: Exclude Statuses
ar: استبعاد الحالات

en: Which statuses would you like to exclude from searches?
ar: ما الحالات التي ترغب في استبعادها من عمليات البحث؟

en: Show multi-select for property type
ar: إظهار التحديد المتعدد لنوع العقار

en: Show multi-select for property status
ar: إظهار التحديد المتعدد لحالة العقار

en: Show multi-select for property label
ar: إظهار التحديد المتعدد لتسمية العقار

en: Show multi-select for property city
ar: عرض تحديد متعدد لمدينة العقار

en: Show multi-select for property Area
ar: إظهار التحديد المتعدد لمنطقة العقار

en: Default Radius
ar: نصف القطر الافتراضي

en: Setup the default distance
ar: قم بإعداد المسافة الافتراضية

en: Radius Unit
ar: وحدة نصف قطرها

en: Select the distance unit
ar: حدد وحدة المسافة

en: Features Limit
ar: ميزات الحد

en: Enter the number of features to show in the advanced search. Note: enter -1 to display them all.
ar: أدخل عدد الميزات المراد إظهارها في البحث المتقدم. ملاحظة: أدخل -1 لعرضها جميعًا.

en: Save Search Button
ar: زر حفظ البحث

en: Enable the save search button option on search result page
ar: تمكين خيار زر حفظ البحث في صفحة نتائج البحث

en: Send Emails
ar: إرسال رسائل البريد الإلكتروني

en: Daily
ar: اليومي

en: weekly
ar: أسبوعي

en: Minimum Prices List for Advance Search Form
ar: قائمة الأسعار الدنيا لنموذج البحث المتقدم

en: Only provide comma separated numbers. Do not add decimal points, dashes, spaces and currency signs.
ar: لا توفر سوى أرقام مفصولة بفواصل. لا تضيف نقاط عشرية، شرطات، ومسافات وعلامات العملة.

en: Maximum Prices List for Advance Search Form
ar: قائمة الأسعار القصوى لنموذج البحث المتقدم

en: <span class="font24">Rent Prices.</span>
ar: ‫<span class="font24"> أسعار الإيجار</span>

en: Visitors expect smaller values for rent prices, So please provide the list of minimum and maximum rent prices below
ar: ويتوقع الزوار قيمة أصغر لأسعار الإيجار، لذا يرجى تقديم قائمة الأسعار الدنيا والحد الأقصى للإيجار أدناه

en: Select the Appropriate Rent Status
ar: حدد حالة الإيجار المناسبة

en: The rent prices will be displayed based on selected status.
ar: سيتم عرض أسعار الإيجار على أساس الوضع المحدد.

en: Minimum Prices List for Rent Only
ar: قائمة الأسعار الدنيا للإيجار فقط

en: Maximum Prices List for Rent Only
ar: قائمة الأسعار القصوى للإيجار فقط

en: <span class="font24">Advanced Search Price range for price slider.</span>
ar: <span class="font24"> بحث متقدم نطاق السعر ل برايس سليدر. </span>

en: Minimum Price
ar: سعر الحد الأدنى

en: Enter the minimum price
ar: أدخل الحد الأدنى للسعر

en: Maximum Price
ar: السعر الأقصى

en: Enter the maximum price
ar: أدخل الحد الأقصى للسعر

en: Minimum Price For Rent Only
ar: أدنى سعر للإيجار فقط

en: Maximum Price For Rent Only
ar: أقصى سعر للإيجار فقط

en: <span class="font24">Bedrooms & Bathrooms</span>
ar: <span class="font24"> غرف النوم والحمامات </span>

en: Bedrooms List
ar: قائمة الغرف

en: Only provide comma separated numbers. Do not add dashes, spaces and currency signs.
ar: لا توفر سوى أرقام مفصولة بفواصل. لا تضيف الشرطات والمسافات وعلامات العملة.

en: Rooms List
ar: قائمة الغرف

en: Bathrooms List
ar: قائمة الحمامات

en: Search Results Page
ar: صفحة نتائج البحث

en: Search Result Page
ar: صفحة نتائج البحث

en: Create this page using "Search Results" template
ar: قم بإنشاء هذه الصفحة باستخدام نموذج "نتائج البحث"

en: Search Result Page Layout
ar: تخطيط صفحة نتائج البحث

en: Select the layout for search result page.
ar: حدد تخطيط صفحة نتائج البحث.

en: Properties Layout
ar: تخطيط الخصائص

en: Select the properties layout for search result page.
ar: حدد تخطيط العقارات لصفحة نتائج البحث.

en: Default Order
ar: امر افتراضي

en: Select the results page properties order.
ar: حدد ترتيب العقارات لصفحة النتائج.

en: Number of Listings
ar: عدد القوائم

en: Enter the number of listings to display on the search result page
ar: أدخل عدد القوائم المراد عرضها في صفحة نتائج البحث

en: Agencies Layout
ar: وكالات التخطيط

en: Number of Agencies
ar: عدد الوكالات

en: Number of agencies to display on the All Agencies page template
ar: عدد الوكالات المراد عرضها في قالب صفحة كل الوكالات

en: Enter the number of agencies
ar: أدخل عدد الوكالات

en: Office Phone
ar: هاتف المكتب

en: Fax
ar: فاكس

en: Social
ar: اجتماعي

en: Agency Detail Page
ar: صفحة تفاصيل الوكالة

en: Single Agency Layout
ar: تخطيط وكالة واحدة

en: Property status tabs displayed in the agency detail page
ar: يتم عرض علامات تبويب حالة الملكية في صفحة تفاصيل الوكالة

en: Enable or disable the tabs on agency detail page
ar: تمكين أو تعطيل علامات التبويب في صفحة تفاصيل الوكالة

en: Tab 1
ar: تبويب 1

en: Property status tab in the agency detail page
ar: علامة التبويب حالة العقار في صفحة تفاصيل الوكالة

en: Select the status
ar: حدد الحالة

en: Tab 2
ar: تبويب 2

en: Listings Layout
ar: قوائم التخطيط

en: Select the listings layout for the agency detail page
ar: حدد تخطيط القائمة لصفحة تفاصيل الوكالة

en: Select the layout
ar: حدد التخطيط

en: Number of listings to display on the agency detail page
ar: عدد القوائم لعرضها على صفحة تفاصيل الوكالة

en: Listings order on the agency detail page
ar: ترتيب العقارات على صفحة تفاصيل الشركة

en: Select the listings order.
ar: حدد ترتيب القوائم.

en: Stats
ar: احصائيات

en: Enable or disable the stats on agency detail page
ar: تمكين أو تعطيل الإحصائيات على صفحة تفاصيل الوكالة

en: Review & Rating
ar: مراجعة وتقييم

en: Agency Agents
ar: وكلاء الوكالة

en: Enable or disable agency agents
ar: تمكين أو تعطيل وكلاء الوكالة

en: Enable or disable the agency listins section
ar: تمكين أو تعطيل قسم قوائم الوكالة

en: About agency
ar: عن الوكالة

en: Enable or disable the about agency section
ar: تمكين أو تعطيل حول قسم الوكالة

en: agency Sidebar
ar: وكالة الشريط الجانبي

en: Enable or disable the side on agency detail page
ar: تمكين أو تعطيل الجانب على صفحة تفاصيل الوكالة

en: Agency Map
ar: خريطة الوكالة

en: Agents
ar: الوكلاء

en: Agents Layout
ar: وكلاء التخطيط

en: Number of Agents
ar: عدد الوكلاء

en: Number of agents to display on the All Agents page template
ar: عدد الوكلاء المطلوب عرضهم في قالب صفحة كل الوكلاء

en: Enter the number of agents
ar: أدخل عدد الوكلاء

en: Agent Detail Page
ar: صفحة تفاصيل الوكيل

en: Single Agent Layout
ar: تخطيط صفحة البائع

en: Property status tabs displayed in the agent detail page
ar: يتم عرض علامات تبويب حالة الملكية في صفحة تفاصيل الوكيل

en: Enable or disable the tabs on agent detail page
ar: تمكين أو تعطيل علامات التبويب في صفحة تفاصيل الوكيل

en: Property status tab in the agent detail page
ar: علامة تبويب حالة الملكية في صفحة تفاصيل الوكيل

en: Select the listings layout for the agent detail page
ar: حدد تخطيط القوائم لصفحة تفاصيل الوكيل

en: Number of listings to display on the agent detail page
ar: عدد القوائم التي سيتم عرضها على صفحة تفاصيل الوكيل

en: Listings order on the agent detail page
ar: طلب القوائم على صفحة تفاصيل الوكيل

en: Enable or disable the stats on agent detail page
ar: تمكين أو تعطيل الإحصائيات على صفحة تفاصيل الوكيل

en: About Agent
ar: عن الوكيل

en: Agent Sidebar
ar: الشريط الجانبي للوكلاء

en: Agent Map
ar: خريطة الوكيل

en: Banner Slider
ar: شريط التمرير

en: Auto Play
ar: تشغيل تلقائي

en: Loop
ar: حلقه

en: Auto Play Speed
ar: سرعة التشغيل التلقائى

en: Enter auto play speed in milliseconds. Min value: 4000
ar: أدخل سرعة التشغيل التلقائي بالمللي ثانية. الحد الأدنى للقيمة: 4000

en: Blog
ar: المدونة

en: Page Layout
ar: تخطيط الصفحة

en: Masonry Blog Template
ar: قالب مدونة البناء

en: Number of posts to display on the Masonry blog pages
ar: عدد المنشورات التي سيتم عرضها على صفحات مدونةالبناء

en: Enter the number of posts
ar: أدخل عدد المشاركات

en: Featured Image
ar: صورة مميزة

en: Enable or disable the featured image
ar: تمكين أو تعطيل الصورة المميزة

en: Displayed on the single post page
ar: معروض في صفحة المنشور الواحد

en: Post Date
ar: تاريخ النشر

en: Enable or disable the post date
ar: تمكين أو تعطيل تاريخ النشر

en: Displayed on the blog, archive and single post page
ar: معروض في المدونة والأرشيف وصفحة المنشور الفردي

en: Posts Author
ar: كاتب المشاركات

en: Enable or disable the post author
ar: تمكين أو تعطيل كاتب آخر

en: Tags
ar: الوسوم

en: Author Box
ar: مربع النبذة عن الكاتب

en: Enable or disable the author box
ar: تمكين أو تعطيل مربع المؤلف

en: Next/Prev Post
ar: التالي / المنشور السابق

en: Related Posts
ar: مقالات ذات صلة

en: Contact Forms
ar: نماذج الاتصال

en: Agent Form Type
ar: نوع نموذج الوكيل

en: Select which forms you want to use.
ar: حدد النماذج التي تريد استخدامها.

en: Follow <a target="_blank" href="https://favethemes.zendesk.com/hc/en-us/articles/360061352091-HubSpot">HubSpot Documentation</a>
ar: اتبع <a target="_blank" href="https://favethemes.zendesk.com/hc/en-us/articles/360061352091-HubSpot">وثائق HubSpot</a>

en: "HubSpot" plugin required
ar: المكوّن الإضافي "HubSpot" مطلوب

en: Terms & Conditions Page
ar: صفحة أحكام و شروط الاستخدام

en: Select which page to use for Terms & Conditions
ar: حدد الصفحة المراد استخدامها للشروط والأحكام

en: Agent Contact Form
ar: نموذج الاتصال للوكيل

en: Enter the contact form shortcode for the agent form above image, sidebar and property gallery lightbox.
ar: أدخل الرمز المختصر لنموذج الاتصال لنموذج الوكيل أعلاه الصورة والشريط الجانبي ومعرض الصور المبسط.

en: Agent Contact Form Bottom
ar: أسفل نموذج الاتصال بالوكيل

en: Enter the contact form shortcode for the agent form at the bottom of the property detail page.
ar: أدخل الرمز المختصر لنموذج الاتصال لنموذج الوكيل في أسفل صفحة تفاصيل الخاصية.

en: Schedule Tour Form
ar: نموذج الجدول الزمني للجولة

en: Enter the contact form shortcode for the schedule tour form on property detail page.
ar: أدخل الرمز المختصر لنموذج الاتصال لنموذج الجدول الزمني للجولة في صفحة تفاصيل الملكية.

en: Agent Profile Page From
ar: صفحة ملف تعريف الوكيل من

en: Enter the contact form shortcode for the agent detail page.
ar: أدخل الرمز المختصر لنموذج الاتصال لصفحة تفاصيل الوكيل.

en: Agency Profile Page Form
ar: نموذج صفحة ملف تعريف الوكالة

en: Enter the contact form shortcode for the agency detail page.
ar: أدخل الرمز المختصر لنموذج الاتصال لصفحة تفاصيل الوكالة.

en: Property Page
ar: صفحة العقار

en: Enable or disable the agent contact form on property featured image for property detail v.1
ar: تمكين أو تعطيل نموذج الاتصال بالوكيل على الصورة المميزة للممتلكات للحصول على تفاصيل الملكية الإصدار v.1

en: Property Page Sidebar Form
ar: نموذج الشريط الجانبي لصفحة الخاصية

en: Enable or disable the agent contact form on the property detail page sidebar
ar: تمكين أو تعطيل نموذج الاتصال بالوكيل على الشريط الجانبي لصفحة تفاصيل الخاصية

en: Show Schedule Tour Tabs With Agent Form
ar: إظهار علامات تبويب الجدول الزمني للجولة مع نموذج الوكيل

en: Enable or disable schedule tour tab on the property detail page sidebar
ar: تمكين / تعطيل التنبيه في صفحة تفاصيل الموقع

en: Property Page Popup Gallery Form
ar: نموذج المعرض المنبثق لصفحة الخاصية

en: Enable or disable the agent contact form on the property detail popup gallery
ar: تمكين أو تعطيل نموذج الاتصال بالوكيل في المعرض المنبثق لتفاصيل الخاصية

en: Agent Profile Page Form
ar: نموذج صفحة الملف التعريفي للوكيل

en: Enable or disable the agent contact form on the agent detail page
ar: تمكين أو تعطيل نموذج الاتصال بالوكيل في صفحة تفاصيل الوكيل

en: Enable or disable the agent contact form on the agency detail page
ar: تمكين أو تعطيل نموذج الاتصال بالوكيل في صفحة تفاصيل الوكالة

en: View Listings Button
ar: زر عرض القوائم

en: Enable or disable the view listings on the agent form.
ar: تمكين أو تعطيل عرض القوائم في نموذج الوكيل.

en: Do you want to display the agent phone number?
ar: هل تريد عرض رقم هاتف الوكيل؟

en: Do you want to display the agent mobile number?
ar: هل تريد عرض رقم موبايل الوكيل؟

en: Do you want to display the agent WhatsApp?
ar: هل تريد عرض رقم وتس أب الوكيل?

en: Direct Message Button
ar: زر الرسالة المباشرة

en: Do you want to display direct message button for agent contact forms?
ar: هل تريد عرض زر الرسالة المباشرة لنماذج الاتصال بالوكيل؟

en: Please make sure you have create message page using User Dashboard Messages template.
ar: يرجى التأكد من إنشاء صفحة رسالة باستخدام نموذج رسائل لوحة معلومات المستخدم.

en: Do you want to display the agent Skype?
ar: هل تريد عرض Skype الوكيل ؟

en: Social Icons
ar: الرموز الاجتماعية

en: Do you want to display the agent social icons?
ar: هل تريد عرض الرموز الاجتماعية للوكيل؟

en: Property Detail Agent Form
ar: نموذج وكيل تفاصيل العقار

en: Contact form Fields
ar: حقول نموذج الاتصال

en: Select which fields you want to disable from the property detail page agent contact form
ar: حدد الحقول التي تريد تعطيلها من نموذج الاتصال بوكيل صفحة تفاصيل الخاصية

en: User Type
ar: نوع المستخدم

en: Agency & Agent Page Contact Form
ar: نموذج الاتصال بصفحة الوكالة والوكيل

en: Select which fields you want to disable from the agency & agent page contact form
ar: حدد الحقول التي تريد تعطيلها من نموذج الاتصال بصفحة الوكالة والوكيل

en: Terms & Condition and GDPR checkbox
ar: مربع الاختيار الشروط والأحكام و GDPR

en: GDPR/Terms & Condition checkbox for forms
ar: ‫GDPR/نموذج خانة الاختيار للشروط والأحكام

en: Redirection
ar: إعادة التوجيه

en: Select Page For Redirection
ar: حدد الصفحة لإعادة التوجيه

en: User will be redirected to selected page after agent form submission
ar: سيتم إعادة توجيه المستخدم إلى الصفحة المحددة بعد تقديم نموذج الوكيل

en: Custom Code
ar: التعليمات البرمجية المخصصة

en: CSS Code
ar: كود كس

en: Paste your CSS code here.
ar: الصق شفرة كس هنا.

en: Custom JS Code
ar: مخصص جس رمز

en: Custom JavaScript/Analytics Header.
ar: عنوان جافا سكريبت مخصص / أناليتيكش.

en: Custom JavaScript/Analytics Footer.
ar: تذييل مخصص جافا سكريبت / أناليتيكش.

en: Email Management
ar: إدارة البريد الإلكتروني

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
ar: المتغيرات العالمية:٪ website_url كعنوان ورل لموقع الويب،٪ website_name كاسم موقع الويب،٪ user_email أس user_email،٪ أوزرنام أس أوزرنام

en: HTML Emails?
ar: هتمل رسائل البريد الإلكتروني؟

en: Enable/Disable HTML emails, if enable then system will allow you to add html in email templates
ar: تمكين / تعطيل رسائل البريد الإلكتروني هتمل، إذا تمكين ثم النظام سوف يسمح لك لإضافة أتش تي أم أل في قوالب البريد الإلكتروني

en: Enable Email Header.
ar: تمكين رأس البريد الإلكتروني.

en: Enable/Disable email header
ar: تمكين / تعطيل رأس البريد الإلكتروني

en: Logo
ar: شعار

en: Upload your custom logo for email header.
ar: حمل شعارك المخصص لرأس البريد الإلكتروني.

en: Header background Color
ar: خلفية الرأس اللون

en: Enable Email Footer.
ar: تمكين تذييل البريد الإلكتروني.

en: Enable/Disable email footer
ar: تمكين / تعطيل تذييل البريد الإلكتروني

en: Footer background Color
ar: تذييل الخلفية اللون

en: Footer Content
ar: محتوى تذييل الصفحة

en: Social Icon
ar: رمز الاجتماعية

en: Link
ar: حلقة الوصل

en: Enter full url
ar: أدخل عنوان ورل بالكامل

en: <span class="font24">Social Link 2</span>
ar: <span class="font24">الروابط الاجتماعية 2</span>

en: <span class="font24">Social Link 3</span>
ar: <span class="font24">الارتباط الاجتماعي 3</span>

en: <span class="font24">Social Link 4</span>
ar: <span class="font24"> الروابط الاجتماعية 4 </span>

en: Property Agent
ar: وكيل عقارات

en: <span class="font24">Property Agent Contact Form</span>
ar: <سبان كلاس = "font24"> عملية الشراء </ سبان><span class="font24">Property Agent Contact Form</span>

en: Email subject for Propety Agent Contact
ar: موضوع البريد الإلكتروني لجهة اتصال وكيل العقار

en: Content
ar: المحتوى

en: Email content for Propety Agent Contact, HTML tags are allowed.
ar: محتوى البريد الإلكتروني لجهة اتصال وكيل الملكية ، يُسمح بعلامات HTML.

en: Schedule Tour
ar: جولة الجدول الزمني

en: Use %sender_name , %sender_email , %sender_phone , %website_name , %property_title , %property_link, %property_id, %schedule_date , %schedule_time ,  %sender_message, %schedule_tour_type
ar: استخدم %s ender_name، %s ender_email، %s ender_phone،٪ website_name، %p roperty_title، %p roperty_link، %p roperty_id، %s chedule_date، %s chedule_time، %s ender_message، { 9} chedule_tour_type

en: Email subject for Propety Schedule Tour
ar: موضوع البريد الإلكتروني لجولة جدول العقار

en: Email content for Propety Schedule Tour, HTML tags are allowed.
ar: محتوى البريد الإلكتروني لجولة جدول العقار ، يُسمح بعلامات HTML.

en: New Register
ar: تسجيل جديد

en: Subject for New User Notification
ar: تخضع لإشعار مستخدم جديد

en: Email subject for new user notification
ar: عنوان البريد الإلكتروني لإشعار المستخدم الجديد

en: Your username and password on %website_url
ar: اسم المستخدم وكلمة المرور على٪ website_url

en: Content for New User Notification
ar: المحتوى لإشعار المستخدم الجديد

en: Email content for new user notification
ar: محتوى البريد الإلكتروني لإشعار مستخدم جديد

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact us.
    Thank you!
ar: مرحباً،
    مرحبا بك في٪ website_url! يمكنك تسجيل الدخول الآن باستخدام بيانات الاعتماد التالية:
    اسم المستخدم:٪ user_login_register
    كلمة المرور:٪ user_pass_register
    إذا كان لديك أي مشاكل، يرجى الاتصال بنا.
    شكرا لكم!

en: Subject for New User Admin Notification
ar: تخضع لإشعار المشرف الجديد للمستخدم

en: Email subject for new user admin notification
ar: موضوع البريد الإلكتروني لإشعار مشرف المستخدم الجديد

en: New User Registration
ar: تسجيل مستخدم جديد

en: Content for New User Admin Notification
ar: المحتوى لإشعار المشرف الجديد للمستخدم

en: Email content for new user admin notification
ar: محتوى البريد الإلكتروني لإشعار مشرف المستخدم الجديد

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register,
    E-mail: %user_email_register
ar: تسجيل مستخدم جديد على٪ website_url.
    اسم المستخدم:٪ user_login_register،
    البريد الإلكتروني:٪ user_email_register

en: Package Activated
ar: تم تنشيط الباقة

en: <span class="font24">Purchase Activated Packages</span>
ar: <span class="font24"> حزم الشراء المنشورة </span>

en: Packages wire transfer and other payments gateways purchase activate
ar: حزم نقل الأسلاك وغيرها من المدفوعات بوابات شراء تفعيل

en: Subject for Purchase Activated
ar: موضوع الشراء المنشط

en: Email subject for purchase activated
ar: تم تنشيط موضوع البريد الإلكتروني للشراء

en: Your purchase was activated
ar: تم تنشيط عملية الشراء

en: Content for Purchase Activated
ar: محتوى الشراء المنشط

en: Email content for Purchase Activated
ar: محتوى البريد الإلكتروني للشراء المنشط

en: Hi there,<br>
    Welcome to %website_url and thank you for purchasing a plan with us. We are excited you have chosen %website_name . %website_name is a great place to advertise and search properties.<br>
    
    You plan on  %website_url activated! You can now list your properties according to you plan.
ar: مرحبا هناك، <br>
    مرحبا بكم في٪ website_url وشكرا لكم على شراء خطة معنا. نحن متحمسون لقد اخترت٪ website_name. ٪ site_name هو مكان رائع للإعلان عن المواقع والبحث فيها. <br>
    
    تخطط على٪ website_url تنشيط! يمكنك الآن قائمة الممتلكات الخاصة بك وفقا لك خطة.

en: Purchase Activated
ar: تم تفعيل الشراء

en: Per listing wire transfer purchase activate
ar: لكل قائمة شراء سلك نقل تفعيل

en: Hi there,
    Your purchase on %website_url is activated! You should go and check it out.
ar: مرحباً،
    تم تنشيط عملية الشراء على٪ website_url! يجب أن تذهب وتحقق من ذلك.

en: Approved, Expired & Disapproved Listing
ar: قائمة معتمدة ، منتهية الصلاحية ومرفوضة

en: You can use %listing_title as listing title, %listing_url as listing link
ar: يمكنك استخدام٪ listing_title كعنوان بطاقة،٪ listing_url كرابط

en: Subject for Approved Listing
ar: تخضع لقائمة المعتمدة

en: Email subject for approved listing
ar: عنوان البريد الإلكتروني لقائمة البيانات المعتمدة

en: Your listing approved
ar: تمت الموافقة على بطاقتك

en: Content for Listing Approved
ar: محتوى الإدراج المعتمد

en: Email content for listing approved
ar: تمت الموافقة على محتوى البريد الإلكتروني للقائمة

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been approved.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
ar: مرحباً،
    تمت الموافقة على بطاقتك على٪ website_url.
    
    ليستينز العنوان:٪ listing_title
    عنوان ورل:٪ listing_url

en: Subject for Expired Listing
ar: تخضع لقائمة منتهية الصلاحية

en: Email subject for expired listing
ar: البريد الإلكتروني موضوع لقائمة منتهية الصلاحية

en: Your listing expired
ar: انتهت صلاحية بطاقة البيانات

en: Content for Listing Expired
ar: انتهت صلاحية إدراج المحتوى

en: Email content for listing expired
ar: انتهت صلاحية محتوى البريد الإلكتروني لإدراجه

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been expired.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
ar: مرحباً،
    لقد انتهت صلاحية بطاقة بياناتك على٪ website_url.
    
    ليستينز العنوان:٪ listing_title
    عنوان ورل:٪ listing_url

en: <span class="font24">Disapproved Listing</span>
ar: <span class="font24">قائمة مرفوضة</span>

en: Subject for Disapproved Listing
ar: موضوع القائمة المرفوضة

en: Email subject for disapproved listing
ar: موضوع البريد الإلكتروني لقائمة مرفوضة

en: Your listing Disapproved
ar: بطاقة بياناتك مرفوضة

en: Content for Listing Disapproved
ar: محتوى الإدراج مرفوض

en: Email content for listing disapproved
ar: محتوى البريد الإلكتروني لإدراج مرفوض

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been disapproved.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
ar: أهلاً،
    تم رفض قائمتك على٪ website_url.
    
    عنوان Listins: %li sting_title
    عنوان URL للقائمة: %li sting_url

en: Wire Transfer
ar: تحويل بنكي

en: <span class="font24">New Wire Transfer.</span>
ar: <span class="font24">تحويل إلكتروني جديد. </span>

en: you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as total price and %payment_details as payment details
ar: يمكنك استخدام٪ invoice_no كرقم الفاتورة،٪ total_price كقيمة إجمالية و٪ payment_details كما تفاصيل الدفع

en: Subject for New wire Transfer
ar: سوبجيكت فور نيو وير ترانسفر

en: Email subject for New wire Transfer
ar: عنوان البريد الإلكتروني للتحويل الإلكتروني الجديد

en: You ordered a new Wire Transfer
ar: لقد طلبت تحويلا مصرفيا جديدا

en: Content for New wire Transfer
ar: محتوى التحويل الإلكتروني الجديد

en: Email content for New wire Transfer
ar: محتوى البريد الإلكتروني للتحويل الإلكتروني الجديد

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price.
    Instructions:  %payment_details.
ar: لقد تلقينا طلب الدفع عبر التحويل الإلكتروني على٪ website_url!
    يرجى اتباع التعليمات أدناه لبدء إرسال الخصائص في أقرب وقت ممكن.
    رقم الفاتورة هو:٪ invoice_no، المبلغ:٪ total_price.
    تعليمات:٪ payment_details.

en: Subject for Admin - New wire Transfer
ar: الموضوع للمشرف - جديد حوالة مصرفية

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
ar: طلب شخص ما تحويلا سلكيا جديدا

en: Content for Admin - New wire Transfer
ar: المحتوى للمشرف - التحويل الإلكتروني الجديد

en: Paid Submission Per Listing
ar: التقديم المدفوع لكل قائمة

en: <span class="font24">Paid Submission Per Listing.</span>
ar: <span class="font24"> التقديم المدفوع لكل قائمة.</span>

en: you can use %invoice_no as invoice number, %listing_title as listing title, %listing_url as listing link and %listing_id as listing id
ar: يمكنك استخدام %invoice_no كرقم فاتورة ، %listing_title كعنوان قوائم ، %listing_url كرابط قوائم و %listing_id كمعرف قوائم

en: Subject for Paid Submission
ar: تخضع للمطالبة المدفوعة

en: Email subject for paid submission per listing
ar: البريد الإلكتروني موضوع لتقديم تقرير مدفوعة لكل قائمة

en: Your new listing on %website_url
ar: قائمتك الجديدة على٪ website_url

en: Content for Paid Submission
ar: محتوى للمدفوع المدفوع

en: Email content for paid submission per listing
ar: إرسال محتوى البريد الإلكتروني لتقديم الدفعات المدفوعة لكل بطاقة بيانات

en: Hi there,
    You have submitted new listing on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
ar: أهلاً،
    لقد قمت بإرسال قائمة جديدة على٪ website_url!
    عنوان القائمة: %li sting_title
    عنوان url للقائمة: %li sting_url
    معرّف القائمة: %li sting_id
    رقم الفاتورة هو: %i nvoice_no

en: Subject for Admin - Paid Submission
ar: الموضوع للمشرف - إرسال مدفوع

en: New paid submission on %website_url
ar: عرض جديد مدفوع على٪ website_url

en: Content for Admin - Paid Submission
ar: محتوى للمشرف - إرسال مدفوع

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
ar: أهلاً،
    لديك إرسال مدفوع جديد على٪ website_url!
    عنوان القائمة: %li sting_title
    عنوان url للقائمة: %li sting_url
    معرّف القائمة: %li sting_id
    رقم الفاتورة هو: %i nvoice_no

en: <span class="font24">Featured Submission Per Listing.</span>
ar: <span class="font24">التقديم المميز لكل قائمة. </span>

en: you can use %invoice_no as invoice number, %listing_title as listing title , %listing_url as listing link and %listing_id as listing id
ar: يمكنك استخدام٪ invoice_no كرقم فاتورة ، و٪ list_title كعنوان قائمة ، و٪ list_url كارتباط قائمة و٪ List_id كمعرّف قائمة

en: Subject for Featured Submission
ar: موضوع تقديم مميز

en: Email subject for featured submission per listing
ar: عنوان البريد الإلكتروني لتقديم مميز لكل قائمة بيانات

en: New featured upgrade on %website_url
ar: ترقية مميزة جديدة على٪ website_url

en: Content for Featured Submission
ar: محتوى تقديم العروض المميزة

en: Email content for featured submission per listing
ar: محتوى البريد الإلكتروني للإرسال المميز لكل بطاقة بيانات

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
ar: أهلاً،
    لديك إرسال مميز جديد على٪ website_url!
    عنوان القائمة: %li sting_title
    عنوان url للقائمة: %li sting_url
    معرّف القائمة: %li sting_id
    رقم الفاتورة هو: %i nvoice_no

en: Subject for Admin - Featured Submission
ar: موضوع المشرف - تقديم مميز

en: New featured submission on %website_url
ar: عرض مميز جديد على٪ website_url

en: Content for Admin - Featured Submission
ar: محتوى المشرف - تقديم مميز

en: Free Submission Listing, Update Listing and Package Listing
ar: قائمة التقديم المجانية وتحديث القائمة وقائمة الحزم

en: <span class="font24">Package and Free Submission Listings.</span>
ar: <span class="font24"> الباقة وقوائم الإرسال المجاني.</span>

en: you can use %listing_title as listing title, %listing_url as listing link and %listing_id as listing id
ar: يمكنك استخدام٪ list_title كعنوان قائمة ، و٪ list_url كارتباط قائمة و٪ List_id كمعرّف قائمة

en: Subject for Submission
ar: موضوع التقديم

en: Email subject for package and free listing submission
ar: البريد الإلكتروني موضوع لحزمة وتقديم قائمة مجانية

en: Content for Submission
ar: محتوى الإرسال

en: Email content for package and free listing submission
ar: محتوى البريد الإلكتروني لحزمة وتقديم قائمة مجانية

en: Hi there,
    You have submitted new listing on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
ar: أهلاً،
    لقد قمت بإرسال قائمة جديدة على٪ website_url!
    عنوان القائمة: %li sting_title
    عنوان url للقائمة: %li sting_url
    معرّف القائمة: %li sting_id

en: Subject for Admin - Submission
ar: الموضوع للمشرف - تقديم

en: New submission on %website_url
ar: تقديم جديد على٪ website_url

en: Content for Admin - Submission
ar: محتوى المشرف - تقديم

en: Hi there,
    You have a new submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
ar: أهلاً،
    لديك إرسال جديد على٪ website_url!
    عنوان القائمة: %li sting_title
    عنوان url للقائمة: %li sting_url
    معرف العرض: %li sting_id

en: <span class="font24">Update Listing.</span>
ar: <span class="font24">تحديث القائمة.</span>

en: Subject for Admin
ar: موضوع للإدارة

en: Email subject for update listing
ar: موضوع البريد الإلكتروني لقائمة التحديث

en: Update Listing on %website_url
ar: تحديث القائمة على٪ website_url

en: Content for Admin
ar: المحتوى للمشرف

en: Email content for update listing submission
ar: محتوى البريد الإلكتروني لتقديم قائمة التحديث

en: Hi there,
    You have a new updated listing on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
ar: أهلاً،
    لديك قائمة محدثة جديدة على٪ website_url!
    عنوان القائمة: %li sting_title
    عنوان url للقائمة: %li sting_url
    معرّف القائمة: %li sting_id

en: Expired Listing
ar: قائمة منتهية الصلاحية

en: <span class="font24">Free Listing Expired</span>
ar: <span class="font24"> انتهت صلاحية القائمة المجانية</span>

en: Subject for Free Listing Expired
ar: انتهت صلاحية موضوع الإدراج المجاني

en: Email subject for free listing expired
ar: انتهت صلاحية عنوان البريد الإلكتروني للقائمة المجانية

en: Free Listing expired on %website_url
ar: انتهت صلاحية القائمة المجانية على٪ website_url

en: Content for Free Listing Expired
ar: انتهت صلاحية المحتوى لإعلان مجاني

en: Email content for free listing expired
ar: انتهت صلاحية محتوى البريد الإلكتروني لقائمة البيانات المجانية

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
ar: مرحباً،
    إحدى قوائمك المجانية على٪ website_url "انتهت صلاحيتها". القائمة هي٪ expired_listing_url.
    شكرا لكم!

en: <span class="font24">Featured Listing Expired</span>
ar: <span class="font24">قائمة مميزة منتهية</span>

en: Subject for featured Listing Expired
ar: انتهت صلاحية موضوع القائمة المميزة

en: Email subject for featured listing expired
ar: انتهت صلاحية موضوع البريد الإلكتروني لقائمة مميزة

en: Featured Listing expired on %website_url
ar: انتهت صلاحية القائمة المميزة على٪ website_url

en: Content for Featured Listing Expired
ar: محتوى القائمة المميزة منتهي الصلاحية

en: Email content for featured listing expired
ar: محتوى البريد الإلكتروني لقائمة مميزة منتهية الصلاحية

en: <span class="font24">Expired Listings Resend For Approval.</span>
ar: <span class="font24"> القوائم المنتهية الصلاحية إعادة إرسال للموافقة.</span>

en: Subject for Admin - Expired Listing
ar: موضوع المشرف - قائمة منتهية الصلاحية

en: Email subject for admin expired listing
ar: انتهت صلاحية عنوان البريد الإلكتروني للمشرف من القائمة

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
ar: تم إرسال قائمة منتهية الصلاحية للموافقة على٪ website_url

en: Content for Admin - Expired Listing
ar: محتوى المشرف - قائمة منتهية الصلاحية

en: Email content for admin expired listing
ar: انتهت صلاحية محتوى البريد الإلكتروني للمشرف

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go and check it out.
    This is the property title: %submission_title.
ar: مرحباً،
    أعاد المستخدم إرسال موقع جديد على٪ website_url! يجب أن تذهب وتحقق من ذلك.
    هذا هو عنوان الخاصية:٪ submit_title.

en: Matching Submission
ar: تقديم مطابقة

en: <span class="font24">Matching Submission.</span>
ar: <span class="font24">التقديم المطابق..</span>

en: Use %matching_submissions as matching submissions list, %listing_count for number of listing count
ar: استخدم %matching_submissions  كقائمة الإدراجات المطابقة للإعلانات، %listing_count كعدد الإعلانات المدرجة

en: Subject for Matching Submissions
ar: الموضوع لمطابقة المراسلات

en: Email subject for matching submissions
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمطالبات المطابقة

en: Matching Submissions on %website_url
ar: مطابقة عمليات الإرسال على٪ website_url

en: Content for Matching Submissions
ar: محتوى لمطابقة عمليات الإرسال

en: Email content for matching submissions
ar: محتوى البريد الإلكتروني لعمليات الإرسال المطابقة

en: Recurring Payment & Membership Cancelled
ar: تم إلغاء الدفع والعضوية المتكررة

en: <span class="font24">Recurring Payment</span>
ar: <span class="font24">الدفع المتكرر </span>

en: Can use %recurring_package_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name
ar: يمكن استخدام٪ recurring_package_name كاسم باكاجج المتكرر و٪ التاجر كاسم تاجر

en: Subject for Recurring Payment
ar: تخضع لدفعات متكررة

en: Email subject for recurring payment
ar: عنوان البريد الإلكتروني للدفعات المتكررة

en: Recurring Payment on %website_url
ar: الدفع المتكرر على٪ website_url

en: Content for Recurring Payment
ar: محتوى الدفع المتكرر

en: Email content for recurring payment
ar: محتوى البريد الإلكتروني للدفعات المتكررة

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go and check it out.
ar: مرحباً،
    لقد فرضنا رسوما على حسابك على٪ تاجر لاشتراك في٪ website_url! يجب أن تذهب وتحقق من ذلك.

en: <span class="font24">Membership Cancelled</span>
ar: <span class="font24">تم إلغاء العضوية </span>

en: Subject for Membership Cancelled
ar: موضوع العضوية ملغاة

en: Email subject for membership cancelled
ar: تم إلغاء موضوع البريد الإلكتروني للعضوية

en: Membership Cancelled on %website_url
ar: تم إلغاء العضوية على٪ website_url

en: Content for Membership Cancelled
ar: تم إلغاء محتوى العضوية الملغاة

en: Email content for membership cancelled
ar: تم إلغاء محتوى البريد الإلكتروني للعضوية

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
ar: مرحباً،
    تم إلغاء اشتراكك في٪ website_url لأنه انتهى أو لم تتم معالجة الدفعة المتكررة من التاجر. لم تعد جميع بطاقاتك مرئية لزوارنا ولكنها تبقى في حسابك.
    شكرا لكم.

en: Footer
ar: تذييل

en: Footer Layout
ar: تخطيط تذييل الصفحة

en: Select the footer layout
ar: حدد تخطيط أسفل الصفحة "التذييل"

en: Footer Bottom
ar: تذييل أسفل

en: Select the bottom version
ar: حدد الإصدار السفلي

en: Upload the logo.
ar: قم بتحميل الشعار.

en: Copyright
ar: حقوق النشر

en: Enter the copyright text
ar: أدخل نص حقوق النشر

en: Footer social media
ar: أسفل الصفحة وسائل التواصل الاجتماعي

en: Enable or disable social media links
ar: تمكين أو تعطيل روابط الوسائط الاجتماعية

en: Enter Facebook profile url
ar: أدخل رابط الفسيبوك

en: Enter Google Plus profile url
ar: أدخل عنوان url لملف تعريف Google Plus

en: Linkedin
ar: لينكدن

en: Enter Linkedin profile url
ar: أدخل رابط ملف تعريف لينكد إن

en: Enter Instagram profile url
ar: أدخل عنوان إينستاجرام الشخصي

en: Enter Pinterest profile url
ar: أدخل عنوان ورل للملف الشخصي بينتيريست

en: Yelp
ar: عواء

en: Enter Yelp profile url
ar: أدخل عنوان ورل لملف يلب

en: Behance
ar: بيهانس

en: Enter Behance profile url
ar: أدخل عنوان url لملف تعريف Behance

en: Enter Youtube profile url
ar: أدخل يوتيوب الملف الشخصي ورل

en: Enter the WhatsApp number
ar: أدخل رقم WhatsApp

en: Enter the tiktok profile URL
ar: أدخل عنوان URL لملف تعريف tiktok

en: Enter the Telegram username
ar: أدخل اسم مستخدم Telegram

en: Enter the Skype username
ar: أدخل اسم مستخدم Skype

en: GDPR Agreement
ar: سياسة خصوصية القالب

en: GDPR for Add Property
ar: الناتج المحلي الإجمالي لإضافة خاصية(GDPR)

en: Enable/Disable GRPR on add property page.
ar: تمكين / تعطيل GRPR في صفحة إضافة عقار.

en: GDPR Label.
ar: تسمية اللائحة العامة لحماية البيانات(GDPR).

en: GDPR Description
ar: وصف اللائحة العامة لحماية البيانات(GDPR)

en: General
ar: جنرال لواء

en: Site Container Width
ar: عرض حاوية الموقع

en: Select website container width.
ar: التكيف مع عرض الحاويات.

en: Back to Top
ar: الذهاب للاعلي

en: Show back to top button
ar: إظهار إنتقل إلى الأعلى الزر العلوي

en: Breadcrumb?
ar: التفصيلي؟

en: Show breadcrumb
ar: إظهار مسار التنقل

en: Phone/Mobile Number
ar: رقم الهاتف / الجوال

en: Show full phone number for agents, agencies across the site.
ar: إظهار رقم الهاتف الكامل للوكلاء والوكالات عبر الموقع.

en: Gallery Image Caption?
ar: معرض الصور التسمية التوضيحية؟

en: Popup Gallery Image Caption?
ar: امعرض الصور المنبثقة التوضيحية؟

en: Language for datepicker
ar: لغة ل ديتيبيكر

en: This applies for the calendar field type available for properties.
ar: ينطبق هذا على نوع حقل التقويم المتاح للخصائص.

en: Block Users Admin Access?
ar: حظر وصول المسؤول للمستخدمين؟

en: Restrict user admin panel access
ar: تقييد الوصول إلى لوحة مشرف المستخدم

en: Templates
ar: القوالب

en: Select templates which you want to remove from template list when add new page
ar: حدد القوالب التي تريد إزالتها من قائمة القوالب عند إضافة صفحة جديدة

en: Page Filters
ar: مرشحات الصفحة

en: Select which taxonomy filters you want to remove when add new page in admin panel.
ar: حدد مرشحات التصنيف التي تريد إزالتها عند إضافة صفحة جديدة في لوحة الإدارة.

en: Statuses
ar: الحالات

en: Measurement Unit Globally
ar: وحدة القياس على الصعيد العالمي

en: Enable/Disable property measurement unit globally, it will overwrite measurement unit added for single properties
ar: تمكين / تعطيل وحدة قياس الممتلكات على مستوى العالم، فإنه سيتم استبدال وحدة القياس المضافة لخصائص واحدة

en: Measurement Unit
ar: وحدة قياس

en: Select the measurement unit you will use on the website
ar: حدد وحدة القياس التي سوف تستخدم على الموقع

en: Square Feet Text
ar: قدم مربع نص

en: Enter text for square feet
ar: أدخل نصا للقدم المربع

en: Square Meters Text
ar: متر مربع نص

en: Enter text for square meters
ar: أدخل نصا للمتر المربع

en: Sticky Sidebar
ar: شريط جانبي مثبت

en: Select in which page templates you want the sidebars to be sticky
ar: حدد قوالب الصفحة التي تريد أن تكون الأشرطة الجانبية فيها مثبتة

en: Default Page Template (Blog)
ar: قالب الصفحة الافتراضية (مدونة)

en: Listing Page
ar: صفحة الإعلانات

en: Agent Profile Page
ar: صفحة ملف تعريف الوكيل

en: Agency Profile Page
ar: صفحة ملف تعريف الوكالة

en: Page Template
ar: قالب الصفحة

en: Half Map
ar: نصف الخريطة

en: Half Map Listings Template
ar: نصف قالب قوائم الخريطة

en: Select property layout to display on the half map page.
ar: حدد تخطيط العقار لعرضه على نصف صفحة الخريطة.

en: Headers
ar: رؤوس

en: Style
ar: قلم المدقة

en: Header Style
ar: شكل الهيدر

en: Header Layout
ar: مخطط الرأس

en: Select the header layout
ar: حدد تخطيط أعلى الصفحة

en: Header Width
ar: عرض الرأس

en: Navigation Align
ar: التنقل محاذاة

en: Left Align
ar: اليسار محاذاة

en: Right Align
ar: محاذاة إلى اليمين

en: Select the navigation align
ar: حدد محاذاة التنقل

en: Header Height
ar: ارتفاع الهيدر

en: Header Top Height
ar: ارتفاع رأس الصفحة العلوي

en: Header Bottom Height
ar: رأس الارتفاع أسفل

en: Sticky Menu - Desktop Devices
ar: القائمة اللاصقة - أجهزة سطح المكتب

en: Enable or disable the sticky menu on desktop devices
ar: تمكين أو تعطيل القائمة المثبته على أجهزة سطح المكتب

en: Layout
ar: نسق

en: Enable or disable phone numder for header 1 & 4
ar: تمكين أو تعطيل رقم الهاتف للرأس 1 و 4

en: Call Us
ar: اتصل بنا

en: Call us number in header
ar: اتصل بنا برقم في الرأس

en: Enable or disable the call us box in the header
ar: تمكين أو تعطيل مربع الاتصال بنا في الرأس

en: Upload image
ar: تحميل الصور

en: Recommended size 85 x 85
ar: الحجم الموصى به 85 x 85

en: Contact Information
ar: معلومات الاتصال

en: Enable or disable the contact information
ar: تمكين أو تعطيل معلومات الاتصال

en: Enable or disable the address
ar: تمكين أو تعطيل العنوان

en: Line 1
ar: خط 1

en: Enter the address line 1
ar: أدخل سطر العنوان 1

en: Line 2
ar: خط 2

en: Enter the address line 2
ar: أدخل سطر العنوان 2

en: Office Timing
ar: توقيت المكتب

en: Enable or disable the office time
ar: تمكين أو تعطيل وقت المكتب

en: Opening Hours
ar: ساعات العمل

en: Enter the opening hours
ar: أدخل ساعات العمل

en: Opening Days
ar: أيام الافتتاح

en: Enter the opening days
ar: أدخل أيام العمل

en: Social Media
ar: وسائل الاعلام الاجتماعية

en: Social Media Icons
ar: آيكونات السوشال ميديا

en: Only for header style 2, 3 and the top bar
ar: فقط نمط أعلى الصفحة 2 و 3 و الشريط العلوي

en: Enable or disable the social media in the header
ar: تمكين أو تعطيل وسائل التواصل الاجتماعية في أعلى الصفحة

en: Enter the Facebook profile URL
ar: أدخل رابط الفسيبوك

en: Enter Google Plus profile URL
ar: أدخل عنوان URL لملف تعريف Google Plus

en: Linked In
ar: لينكد إن

en: Enter the Linkedin profile URL
ar: أدخل عنوان URL لملف تعريف Linkedin

en: Enter the Instagram profile URL
ar: أدخل عنوان URL لملف تعريف Instagram

en: Enter the Pinterest profile URL
ar: أدخل عنوان URL لملف Pinterest

en: Enter the Youtube profile URL
ar: أدخل عنوان URL لملف تعريف Youtube

en: Enter the Yelp profile URL
ar: أدخل عنوان URL لملف تعريف Yelp

en: Enter the Behance profile URL
ar: أدخل عنوان URL لملف Behance الشخصي

en: Create Listing Button
ar: إنشاء زر القائمة

en: Enable or disable the Create Listing button on the header
ar: تمكين أو تعطيل زر إنشاء قائمة في أعلى الصفحة

en: Button Behavior
ar: سلوك الزر

en: Is the login required to create a new listing?
ar: هل تسجيل الدخول مطلوب لإنشاء قائمة جديدة؟

en: Theme Options
ar: خيارات الموضوع

en: Options Options
ar: خيارات الخيارات

en: Support
ar: الدعم

en: Insights Options
ar: خيارات الرؤى

en: Insights Clearance
ar: تخليص الرؤى

en: Delete data older then?
ar: هل تريد حذف البيانات الأقدم?

en: Always Keep
ar: احرص دائما

en: 7 Days
ar: 7 أيام

en: 14 Days
ar: 14 يوما

en: 30 Days
ar: 30 يوم

en: 60 Days
ar: 60 يوما

en: Number of Days
ar: عدد الأيام

en: Invoice Options
ar: خيارات الفاتورة

en: Logo to use in the invoices tenplate
ar: الشعار المراد استخدامه في نموذج الفواتير(tenplate)

en: Upload the logo
ar: قم بتحميل الشعار

en: Enter the company address
ar: أدخل عنوان الشركة

en: Enter the company phone number
ar: أدخل رقم هاتف الشركة

en: Additional Information
ar: معلومة اضافية

en: Enter additional infomartion if needed
ar: أدخل معلومات إضافية إذا لزم الأمر

en: Thank You Message
ar: رسالة شكر

en: Enter the thank you message
ar: أدخل رسالة الشكر

en: Listings Options
ar: خيارات القوائم

en: Manage list or grid view information on the listing pages
ar: إدارة معلومات عرض القائمة أو الشبكة على صفحات القائمة

en: Sidebar Position
ar: مكان الشريط الجانبي

en: Choose sidebar position for listing templates
ar: اختر وظيفة الشريط الجانبي لإدراج القوالب

en: Sidebar on Right
ar: الشريط الجانبي على اليمين

en: Sidebar on Left
ar: الشريط الجانبي على اليسار

en: Compare Buttom
ar: قارن بوتوم

en: Enable or disable the compare button on the listing page
ar: تمكين أو تعطيل زر المقارنة في صفحة القائمة

en: Add To Favorite Button
ar: إضافة إلى زر المفضلة

en: Enable or disable the add to favorite button on the listing page
ar: قم بتمكين أو تعطيل الإضافة إلى زر المفضلة في صفحة القائمة

en: Preview Button
ar: زر المعاينة

en: Enable or disable the preview button on the listing grid
ar: قم بتمكين أو تعطيل زر المعاينة على شبكة القائمة

en: Enable or disable address on listing grids and detail page
ar: تمكين أو تعطيل العنوان في سرد الشبكات وصفحة التفاصيل

en: Agent Name
ar: أسم الوكيل

en: Enable or disable the agent name on the listing page
ar: تمكين أو تعطيل اسم الوكيل في صفحة القائمة

en: Property Date
ar: تاريخ العقار

en: Enable or disable the property date on the listing page
ar: تمكين أو تعطيل تاريخ الخاصية على صفحة القائمة

en: Details Button
ar: زر التفاصيل

en: Enable or disable the detail button on the listing page
ar: تمكين أو تعطيل زر التفاصيل في صفحة القائمة

en: It shows only for the listing page v1, v4 and v5
ar: يظهر فقط لصفحة القائمة v1 و v4 و v5

en: Enable or disable the property type on the listing page (It shows only for the listing page v1, v4 and v5)
ar: تمكين أو تعطيل نوع الخاصية في صفحة القائمة (يظهر فقط لصفحة القائمة v1 و v4 و v5)

en: Enable or disable the property status for grids
ar: تمكين أو تعطيل عقار وضع شبكات

en: Enable or disable the property label for grids
ar: تمكين أو تعطيل عقار تسمية شبكات

en: Composer
ar: الملحن

en: Maximum 4 options allowed
ar: الحد الأقصى 4 خيارات مسموح بها

en: Drag and drop layout manager, to quickly organize your grid and list meta.
ar: قم بسحب وإسقاط مدير التخطيط ، لتنظيم الشبكة والقائمة الوصفية بسرعة.

en: Manage address meta for list, grid and listing detail
ar: إدارة عنوان meta للحصول على تفاصيل القائمة والشبكة والقائمة

en: Street Address
ar: عنوان الشارع

en: Gallery
ar: صالة عرض

en: Manage gallery for listings grid/list
ar: إدارة معرض لقوائم الشبكة / القائمة

en: Property Gallery
ar: معرض العقارات

en: Enable or disable images gallery for grid/list
ar: تمكين أو تعطيل معرض الصور للشبكة / القائمة

en: Exclude Featured Image
ar: الدفع المميز

en: Exlude property featured image from gallery for grid/list
ar: استبعاد الخاصية المميزة الصورة من المعرض للشبكة / القائمة

en: Gallery Behaviour
ar: سلوك المعرض

en: Choose gallery behaviour
ar: اختر سلوك المعرض

en: Show Gallery as Active
ar: إظهار المعرض كنشط

en: Show Gallery on Hover
ar: إظهار معرض بعد ابقاء المؤشر

en: Icons Type
ar: نوع الرموز

en: Houzez Default Icons
ar: أيقونات SOUQS الافتراضية

en: Fontawesome Icons v5
ar: أيقونات Fontawesome v5.0

en: Custom Image Icons
ar: أيقونات الصور المخصصة

en: Upload jpg, png or svg icon
ar: قم بتحميل رمز jpg أو png أو svg

en: Add font awesome icon class
ar: أضف فئة أيقونة رائعة للخط

en: Icons
ar: الرموز

en: Manage list or grid icons on the listing pages
ar: إدارة أيقونات القائمة أو الشبكة على صفحات القوائم

en: Meta v1, v4 and v7
ar: Meta v1 و v4 و v7

en: Manage list or grid (grid v.1, v.4 and v.7) meta type on the listing pages
ar: إدارة القائمة أو الشبكة (الشبكة الإصدار 1 والإصدار 4 والإصدار 7) من نوع التعريف على صفحات القائمة

en: Meta Type v1, v4 and v7
ar: Meta Type v1 و v4 و v7

en: This option only works on the list view and grid v.1, v.4 and v.7
ar: يعمل هذا الخيار فقط على عرض القائمة والشبكة v.1 و v.4 و v.7

en: Select meta type
ar: حدد نوع التعريف

en: Icons + Text
ar: الرموز + نص

en: Meta v2
ar: ميتا v2

en: Manage the meta type for the grid v2
ar: إدارة نوع التعريف للشبكة v2

en: Meta Type v2
ar: نوع ميتا v2.0

en: This option only works on the grid view v.2
ar: يعمل هذا الخيار فقط على عرض الشبكة v.2

en: With Icons
ar: مع الأيقونات

en: Without Icons
ar: بدون أيقونات

en: Listing Preview lightbox
ar: عرض مبسط معاينة القائمة

en: Manage listing preview information
ar: إدارة معلومات معاينة القائمة

en: Meta Type
ar: نوع ميتا

en: Select meta type for listing preview lightbox
ar: حدد نوع التعريف لقائمة العرض المبسط للمعاينة

en: Maximum 6 options allowed
ar: الحد الأقصى 6 خيارات مسموح بها

en: Drag and drop layout manager, to quickly organize your preview meta.
ar: قم بسحب وإفلات مدير التخطيط لتنظيم بيانات المعاينة بسرعة.

en: Manage listings default Placeholder
ar: العنصر النائب الافتراضي لإدارة العقارات

en: Upload default placeholder. Recommended Size 1170 x 850 pixels
ar: تحميل العنصر التابع الافتراضي. الحجم الموصى به 1170 × 850 بكسل

en: Mark as Sold
ar: ضع علامة قد تم بيعه

en: Enable Mark as Sold
ar: تمكين وضع علامة كمباع

en: Mark as Sold - Status
ar: وضع علامة بيع - الحالة

en: Select property status which you want to use for mark as sold feature.
ar: حدد حالة الملكية التي تريد استخدامها لوضع علامة كميزة مباعة.

en: Login & Register
ar: دخولتسجيل

en: Login
ar: تسجيل الدخول

en: Display the login in the header
ar: عرض تسجيل الدخول في الاعلى

en: Register
ar: تسجيل

en: Display the register in the header
ar: عرض التسجيل في أعلى الصفحة

en: Login, register type
ar: تسجيل الدخول ، نوع التسجيل

en: Show as Icon
ar: تظهر كأيقونة

en: Show as Text
ar: تظهر كالنص

en: Logged In Menu
ar: قائمة تسجيل الدخول

en: Disable LoggedIn menu
ar: تعطيل قائمة تسجيل الدخول

en: First Name
ar: الاسم الاول

en: Show first name field for register form
ar: إظهار حقل الاسم الأول لاستمارة التسجيل

en: Last Name
ar: الكنية

en: Show last name field for register form
ar: إظهار حقل الاسم الأخير لاستمارة التسجيل

en: Show phone number field for register form
ar: إظهار حقل رقم الهاتف لاستمارة التسجيل

en: Users can type the password on registration form
ar: يمكن للمستخدمين كتابة كلمة المرور في استمارة التسجيل

en: If no, users will get the auto generated password via email
ar: إذا لم يكن هناك، للمستخدمين الحصول على كلمة المرور التي تم إنشاؤها تلقائيا عبر البريد الإلكتروني

en: Frontend register user as agent or agency
ar: واجهة المستخدم تسجيل وكيل أو وكالة

en: If set to "Yes" then every user register from front-end role Agent will be auto create in agent custom post type and role Agency will be auto create in agency custom post type
ar: إذا تم تعيينها إلى "نعم" ثم كل سجل المستخدم من دور دور الأمامية سوف يكون خلق السيارات في وكيل مخصص نوع آخر ودور الوكالة سوف تكون لصناعة السيارات في وكالة نوع آخر مخصص

en: Agent/Agency Visibility
ar: رؤية الوكيل / الوكالة

en: Front-end registered agent/agency should not show automatically on front-end
ar: يجب ألا يظهر الوكيل / الوكالة المسجلة للواجهة الأمامية تلقائيًا في الواجهة الأمامية

en: Not Show
ar: لا تظهر

en: After Login Redirect Page
ar: صفحة إعادة توجيه بعد تسجيل الدخول

en: Current Page
ar: الصفحه الحاليه

en: Different Page
ar: صفحة مختلفة

en: Enter Redirect Page Link
ar: أدخل إعادة توجيه رابط الصفحة

en: This must be a URL.
ar: يجب أن يكون هذا عنوان ورل.

en: Terms & Conditions
ar: البنود و الظروف

en: Allow login via Facebook ?
ar: السماح بتسجيل الدخول عبر Facebook؟

en: Facebook Api key
ar: فاسيبوك أبي كي

en: Facebook Api key for facebook login
ar: الفيسبوك أبي مفتاح لتسجيل الدخول الفيسبوك

en: Facebook Secret Code
ar: فاسيبوك سكريت كود

en: Facebook secret code for facebook login
ar: الفيسبوك رمز السري لتسجيل الدخول الفيسبوك

en: Allow login via Google ?
ar: السماح بتسجيل الدخول عبر جوجل؟

en: Google OAuth Client ID
ar: معرف عميل أووث من غوغل

en: Google oAuth client id for google login
ar: معرف عميل أووث في غوغل لتسجيل الدخول إلى غوغل

en: Google Client Secret
ar: سر عميل غوغل

en: Google client secret code for google login
ar: رمز سري عميل غوغل لتسجيل الدخول إلى غوغل

en: User Roles
ar: أدوار المستخدمين

en: Registration Form
ar: نموذج التسجيل

en: If enabled, the registration form displays a drop-down menu with the list of user roles
ar: في حالة التمكين ، يعرض نموذج التسجيل قائمة منسدلة مع قائمة بأدوار المستخدمين

en: Enable or disable the user role selection on the register form
ar: تمكين أو تعطيل اختيار دور المستخدم في نموذج التسجيل

en: Enable user roles on profile page
ar: تمكين أدوار المستخدم في صفحة الملف الشخصي

en: If enabled, it allow users to change role from their profile page
ar: إذا تم تمكينه ، فإنه يسمح للمستخدمين بتغيير الدور من صفحة ملفهم الشخصي

en: Enable or disable the user role selection on the profile page
ar: تمكين أو تعطيل تحديد دور المستخدم على صفحة الملف الشخصي

en: Enable/Disable User Roles
ar: تمكين / تعطيل أدوار المستخدم

en: Select which user roles you want to disable
ar: حدد أدوار المستخدم التي تريد تعطيلها

en: Agent
ar: وكيل

en: Agency
ar: وكالة

en: Owner
ar: صاحب

en: Buyer
ar: مشتر

en: Seller
ar: تاجر

en: Agent Role
ar: دور الوكيل

en: Change the default name of the agent role
ar: تغيير الاسم الافتراضي لدور الوكيل

en: Enter a name for the agent role (Default is Agent)
ar: أدخل اسمًا لدور الوكيل (الافتراضي هو الوكيل)

en: Agency Role
ar: دور الوكالة

en: Change the default name of the agency role
ar: تغيير الاسم الافتراضي لدور الوكالة

en: Enter a name for the agncy role (Default: Agency)
ar: أدخل اسمًا لدور الوكالة (الافتراضي: الوكالة)

en: Owner Role
ar: دور المالك

en: Change the default name of the owner role
ar: تغيير الاسم الافتراضي لدور المالك

en: Enter a name for the owner role (Default: Owner)
ar: أدخل اسمًا لدور المالك (الافتراضي: المالك)

en: Buyer Role
ar: دور المشتري

en: Change the default name of the buyer role
ar: تغيير الاسم الافتراضي لدور المشتري

en: Enter a name for the buyer role (Default: Buyer)
ar: أدخل اسمًا لدور المشتري (الافتراضي: المشتري)

en: Seller Role
ar: دور البائع

en: Change the default name of the seller role
ar: تغيير الاسم الافتراضي لدور البائع

en: Enter a name for the seller role (Default: Seller)
ar: أدخل اسمًا لدور البائع (الافتراضي: البائع)

en: Logos & Favicon
ar: الشعارات و فافيكون

en: Logo (For Retina Screens)
ar: شعار (على شاشات شاشات retina)

en: The retina logo have to be double size of the regular logo
ar: شاشات retina شعار يجب أن تكون مضاعفة حجم الشعار العادي

en: Upload the logo for retina devices
ar: تحميل الشعار لأجهزة شبكية العين

en: Mobile Logo
ar: شعار الجوال

en: Upload the logo for mobile devices.
ar: قم بتحميل الشعار للأجهزة المحمولة.

en: Mobile Logo (For Retina Screens)
ar: شعار الهاتف المحمول (لشاشات شبكة العين )

en: Splash Page & Transparent Header Logo
ar: صفحة البداية & أعلى الصفحة شعار شفاف

en: Upload the logo for the splash page and the transparent header
ar: تحميل شعار صفحة البداية وأعلى الصفحة الشفاف

en: Splash Page & Transparent Header Logo (For Retina Screens)
ar: صفحة البداية & أعلى الصفحة شعار شفاف (على شاشات retina)

en: Upload the retina logo for the splash page and the transparent header
ar: قم بتحميل شعار شاشات retina لصفحة البداية وصفحة أعلى الصفحة الشفاف

en: Mobile Splash Page Logo
ar: شعار صفحة Splash للجوال

en: Upload your custom logo for mobile splash page.
ar: تحميل شعار مخصص لصفحة البداية المحمول.

en: Mobile Splash Page Logo (For Retina Screens)
ar: شعار صفحة البداية Splash للمحمول  ( على شاشات الشبكية )

en: Upload the retina logo for the mobile splash page
ar: قم بتحميل شعار شبكية العين لصفحة البداية للجوال

en: Standard Logo Height
ar: ارتفاع شعار قياسي

en: Enter the standard logo height
ar: أدخل الارتفاع القياسي للشعار

en: Standard Logo Width
ar: عرض شعار قياسي

en: Enter the standard logo width
ar: أدخل عرض الشعار القياسي

en: Mobile Logo Height
ar: ارتفاع شعار الهاتف المحمول

en: Mobile Logo Width
ar: عرض شعار الهاتف المحمول

en: Favicon
ar: فافيكون

en: Upload the favicon.
ar: قم بتحميل الأيقونة المفضلة.

en: Apple iPhone Icon
ar: ابل اي فون أيقونة

en: Upload the iPhone icon (57px by 57px).
ar: قم بتحميل أيقونة iPhone (57 بكسل × 57 بكسل).

en: Apple iPhone Retina Icon
ar: ابل اي فون الشبكية أيقونة

en: Upload the iPhone retina icon (114px by 114px).
ar: قم بتحميل أيقونة شبكية iPhone (114 بكسل × 114 بكسل).

en: Apple iPad Icon
ar: أبل آي باد أيقونة

en: Upload the iPad icon (72px by 72px).
ar: قم بتحميل أيقونة iPad (72 بكسل × 72 بكسل).

en: Apple iPad Retina Icon
ar: أبل آي باد الشبكية أيقونة

en: Upload the iPad retina icon (144px by 144px).
ar: قم بتحميل أيقونة شبكية iPad (144 بكسل × 144 بكسل).

en: Lightbox Logo
ar: شعار ليتبوكس

en: Upload logo for lightbox.
ar: تحميل شعار ل ليتبوكس.

en: Dashboard Logo
ar: شعار لوحة القيادة الخاص بالعملاء

en: Upload the logo for dashboard
ar: قم بتحميل شعار لوحة القيادة

en: Map Settings
ar: إعدادت الخريطة

en: Map System
ar: نظام الخرائط

en: Select the map system that you want to use
ar: حدد نظام الخريطة الذي تريد استخدامها

en: Google Maps API KEY
ar: غوغل مابس أبي كي

en: We strongly encourage you to get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from <a target="_blank" href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">here</a>.
ar: نحثك بشدة على الحصول على مفتاح وحدة تحكم واجهات برمجة التطبيقات (أبيس) ونشر التعليمات البرمجية في خيارات المظهر. يمكنك الحصول عليها من <a target="_blank" href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key"> هنا </a>.

en: Enter your google maps api key
ar: أدخل غوغل مابس أبي كي

en: Mapbox API KEY
ar: مفتاح واجهة برمجة تطبيقات Mapbox API KEY

en: Please enter the Mapbox API key, you can get from <a target="_blank" href="https://account.mapbox.com/">here</a>.
ar: الرجاء إدخال مفتاح Mapbox API ، الذي يمكنك الحصول عليه من <a target="_blank" href="https://account.mapbox.com/"> هنا </a>.

en: Map Type
ar: نوع الخريطة

en: Select the map type
ar: حدد نوع الخريطة

en: Marker Type
ar: نوع العلامة

en: Select marker type for Google Maps
ar: حدد نوع العلامة لخرائط Google

en: Marker Icon
ar: رمز العلامة

en: Price Pins
ar: دبابيس السعر

en: Short Price
ar: سعر قصير

en: Please note that the currency switcher will not work if the short price functionality is enabled.
ar: يرجى ملاحظة أن محوّل العملات لن يعمل إذا تم تمكين وظيفة السعر القصير.

en: Enable or disable the short price numbers like 12K, 10M, 10B.
ar: تمكين أو تعطيل أرقام الأسعار القصيرة مثل 12K، 10M ، 10B.

en: Overlapping Marker Spiderfier
ar: تداخل ماركر سبايدرفير

en: Do you want to display the Overlapping Marker Spiderfier?
ar: هل تريد عرض علامة الدبوس في الخريطة لتحديد مكان العقار؟

en: Default Latitude
ar: خط العرض الافتراضي

en: Enter default latitude for maps
ar: أدخل خط العرض الافتراضي للخرائط

en: Default Longitude
ar: خط الطول الافتراضي

en: Enter default longitude for maps
ar: أدخل خط الطول الافتراضي للخرائط

en: Limit to Country
ar: الحد من البلد

en: Geo autocomplete limit to specific country
ar: حد الإكمال التلقائي الجغرافي لبلد معين

en: Geo Auto Complete Country
ar: جيو أوتو كومبليت البلد

en: Limit Geo auto complete to specific country
ar: الحد جيو السيارات كاملة لبلد معين

en: Cluster
ar: المجموعة Cluster

en: Markers cluster
ar: مجموعة علامات

en: enable or disable the marker cluster
ar: تمكين أو تعطيل مجموعة العلامات

en: Map Cluster
ar: مجموعة الخرائط

en: Upload the map cluster icon.
ar: تحميل رمز كتلة الخريطة.

en: Cluster Zoom Level
ar: مستوى الزوم العنقودية

en: Enter the maximum zoom level for the cluster to appear. From 1 to 20 the fefault is 12
ar: أدخل الحد الأقصى لمستوى التكبير حتى تظهر المجموعة. من 1 إلى 20 الخطأ هو 12

en: Single Listing Map
ar: خريطة قائمة واحدة

en: Pin or Circle
ar: دبوس أو دائرة

en: Select what to show on map, Marker or Circle
ar: حدد ما تريد إظهاره على الخريطة أو محدد الموقع أو الدائرة

en: Marker Pin
ar: علامة دبوس

en: Circle
ar: دائرة

en: Single Listing Map Zoom
ar: تكبير خريطة قائمة واحدة

en: Enter a number from 1 to 20 the fefault is 12
ar: أدخل رقمًا من 1 إلى 20 الخطأ هو 12

en: Map Style
ar: ستايل الخريطة

en: Style for Google Map
ar: نمط لخريطة جوجل

en: Use https://snazzymaps.com/ to create styles
ar: استخدم https://snazzymaps.com/ لإنشاء الأنماط

en: Membership
ar: عضوية

en: Enable Paid Submission
ar: تمكين المشاركة المدفوعة

en: Select the submission type.
ar: حدد نوع التقديم.

en: Free (Pay For Featured)
ar: مجانًا (ادفع مقابل الميزات المميزة)

en: Per Listing
ar: لكل قائمة

en: Enable Recurring Payments
ar: تمكين المدفوعات المتكررة

en: Enable or disable recurring option for PayPal & Stripe.
ar: تمكين أو تعطيل الخيار المتكرر لـ PayPal & Stripe.

en: Auto Recurring Payments
ar: المدفوعات المتكررة التلقائية

en: Enable auto recurring payments for PayPal & Stripe.
ar: تمكين المدفوعات المتكررة التلقائية لـ PayPal & Stripe.

en: Expire Days
ar: أيام انتهاء الصلاحية

en: Only for "Per Listings" and "Free (Pay for Featured)"
ar: فقط لـ "حسب القوائم" و "مجاني (ادفع مقابل الإعلانات المميزة)"

en: Want to set single listing expire days?
ar: تريد تعيين قائمة واحدة تنتهي أيام؟

en: Number Of Expiring Days
ar: عدد الأيام المنتهية الصلاحية

en: It starts from the moment the property is published on the website
ar: يبدأ من لحظة نشر العقار على الموقع

en: Enter the number of days
ar: أدخل عدد الأيام

en: Featured Listings - Expiring Days
ar: القوائم المميزة - تنتهي صلاحية الأيام

en: It starts from the moment the property is set to featured
ar: يبدأ من اللحظة التي يتم فيها تعيين العقار إلى مميز

en: Select the currency to use for paid submissions
ar: حدد العملة المراد استخدامها في عمليات الإرسال المدفوعة

en: Submission Price
ar: سعر التقديم

en: Enter the price to list a property
ar: أدخل السعر إلى قائمة العقارات

en: Featured Price
ar: سعر مميز

en: Enter the price to feature a property
ar: أدخل السعر لتمييز العقار

en: Paypal, Stripe and 2Checkout Api
ar: بايبال، شريط و 2 تشيكوت أبي

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API
ar: ساندبوكس = اختبار أبي. ليف = أبي المدفوعات الحقيقية

en: Update PayPal, Stripe and 2Checkout settings according to API type selection
ar: تحديث باي بال، شريط و 2Checkout إعدادات وفقا لاختيار نوع أبي

en: Thank You Page
ar: شكرا لك الصفحة

en: Thank you for your business with us
ar: شكرا لعملك معنا

en: Enter the page message
ar: أدخل رسالة الصفحة

en: Payment Gateways
ar: بوابات الدفع

en: Choose Payment gateway type
ar: اختر نوع بوابة الدفع

en: Follow <a target="_blank" href="https://favethemes.zendesk.com/hc/en-us/articles/360045293072">WooCommerce Documentation</a>
ar: اتبع <a target="_blank" href="https://favethemes.zendesk.com/hc/en-us/articles/360045293072">وثائق WooCommerce</a>

en: "houzez-woo-addon" and "woocommerce" plugin required
ar: مطلوب مكون إضافي "houzez-woo-addon" و "woocommerce"

en: Paypal Settings
ar: إعدادات باي بال

en: Enable PayPal
ar: تمكين  PayPal

en: Enable or disable PayPal
ar: تمكين أو تعطيلPayPal

en: Client ID
ar: معرف العميل

en: Enter the PayPal client ID
ar: أدخل معرف عميل PayPal

en: Client Secret Key
ar: مفتاح سر العميل

en: Enter the PayPal client secret key
ar: أدخل مفتاح سر عميل PayPal

en: Receiving Email
ar: تلقي البريد الإلكتروني

en: Enter the PayPal receiving email account
ar: أدخل حساب البريد الإلكتروني للتلقي PayPal

en: Stripe Settings
ar: إعدادات الشريط

en: Enable Stripe
ar: تمكين الشريط

en: Enable or disable Stripe
ar: تمكين أو تعطيل Stripe

en: Secret Key
ar: مفتاح السر

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
ar: يتم أخذ المعلومات من حسابك في https://dashboard.stripe.com/login

en: Enter the Stripe secret key
ar: أدخل مفتاح سر Stripe

en: Publishable Key
ar: مفتاح النشر

en: Enter the Stripe publishable key
ar: أدخل مفتاح Stripe القابل للنشر

en: Direct Payment / Wire Payment
ar: الدفع المباشر / دفع الأسلاك

en: Enable Wire Transfer
ar: تمكين تحويل الأموال

en: Enable or disable the Wire Transfert
ar: تمكين أو تعطيل التحويل الإلكتروني

en: Wire instructions
ar: تعليمات التحويل البنكي

en: Enter the wire instructions and detail to send the payment
ar: أدخل تعليمات التحويل الإلكتروني والتفاصيل لإرسال الدفعة

en: <span class="font24">Direct pay / Wire Transfer</span>
ar: <span class="font24">الدفع المباشر / التحويل المصرفي </span>

en: Optimizations
ar: تحسينات

en: Combine JS Scripts
ar: ادمج نصوص JS

en: Combine all third party js scripts into one file
ar: ادمج جميع نصوص js للجهات الخارجية في ملف واحد

en: Combine CSS Styles
ar: اجمع بين أنماط CSS

en: Combine all css styles into one file
ar: ادمج جميع أنماط css في ملف واحد

en: Minify JS
ar: تصغير جس

en: Use minify version of js files
ar: استخدام مينيفي نسخة من ملفات جس

en: On
ar: على

en: Off
ar: إيقاف

en: Minify CSS
ar: تصغير كس

en: Remove Version Parameter From JS & CSS Files
ar: إزالة معلمة الإصدار من ملفات جس & كس

en: Most scripts and style-sheets called by WordPress include a query string identifying the version. This can cause issues with caching and such, which will result in less than optimal load times. You can toggle this setting on to remove the query string from such strings.
ar: تتضمن معظم النصوص البرمجية وأوراق الأنماط التي دعاها وردبريس سلسلة استعلام تحدد الإصدار. يمكن أن يتسبب هذا في حدوث مشكلات في التخزين المؤقت ومثل هذا الأمر، مما يؤدي إلى وقت تحميل أقل من الأمثل. يمكنك تبديل هذا الإعداد على لإزالة سلسلة الاستعلام من هذه السلاسل.

en: Preload Pages
ar: تحميل الصفحات مسبقًا

en: Preload pages right before a user clicks on it for blazing fast browsing between pages.
ar: قم بتحميل الصفحات مسبقا قبل أن ينقر المستخدم عليها للتصفح السريع بين الصفحات.

en: NOTE: if you are using login/register for front-end site then better to not enable this option.
ar: ملاحظة: إذا كنت تستخدم تسجيل الدخول / التسجيل لموقع الواجهة الأمامية ، فمن الأفضل عدم تمكين هذا الخيار.

en: Lazy Load Images
ar: تحميل بطئ للصور

en: Enable lazy loading for images, it will boost page loading speed
ar: تفعيل التحميل البطيء للصور ، سيعزز سرعة تحميل الصفحة

en: Disable Emoji Script
ar: تعطيل الرموز التعبيرية

en: Remove WP emoji scripts from front-end.
ar: قم بإزالة نصوص WP emoji من الواجهة الأمامية.

en: JPEG 100% Quality
ar: جبيغ 100٪ الجودة

en: By default images cropped with WordPress are resized/cropped at 90% quality. Enable this setting to set all JPEGs to 100% quality.
ar: يتم تغيير حجم الصور الافتراضية التي تم اقتصاصها باستخدام وردبريس / اقتصاصها بنسبة 90٪. تمكين هذا الإعداد لتعيين جميع جبيغس إلى جودة 100٪.

en: Price & Currency
ar: السعر والعملة

en: Multi-currency
ar: متعدد العملات

en: Please note: the currency switcher will not work if this option is enabled
ar: يرجى ملاحظة ما يلي: لن يعمل محول العملات إذا تم تمكين هذا الخيار

en: Enable or disable multi-currency
ar: تمكين أو تعطيل متعدد العملات

en: Default Currency
ar: العملة الأساسية

en: Select the default currency
ar: حدد العملة الافتراضية

en: Info
ar: معلومات

en: <a target="_blank" href="admin.php?page=houzez_currencies">Add Currencies</a>
ar: <a target="_blank" href="admin.php?page=houzez_currencies">أضف العملات</a>

en: Please note: the currency switcher will not work if the short price option is enabled
ar: يرجى ملاحظة ما يلي: لن يعمل محوّل العملات إذا تم تمكين خيار السعر القصير

en: Short Price Indian - Format
ar: سعر قصير هندي - تنسيق

en: Enable or disable the short price numbers like 1 Hundred, 10 thousand, 10 crore.
ar: تمكين أو تعطيل أرقام الأسعار المختصرة مثل مائة ، 10 آلاف ، 10 كرور روبية.

en: Indian Currency Format
ar: تنسيق العملة الهندية

en: Enable or disable the Indian Currency format
ar: تمكين أو تعطيل تنسيق العملة الهندية

en: Currency Symbol
ar: رمز العملة

en: Enter the currency sign. (For Example: $)
ar: أدخل علامة العملة. (على سبيل المثال: $)

en: Currency Symbol Position
ar: موقع رمز العملة

en: Before the price
ar: قبل السعر

en: After the price
ar: بعد السعر

en: Select the currency symbol position
ar: حدد وظيفة رمز العملة

en: Number of decimal points
ar: عدد النقاط العشرية

en: Select the decimal points
ar: حدد النقاط العشرية

en: Decimal Points Separator
ar: فاصل النقاط العشرية

en: Enter the decimal points separator (For Example: .)
ar: أدخل فاصل النقاط العشرية (على سبيل المثال:.)

en: Thousands Separator
ar: الآلاف فاصل

en: Enter the thousands separator (For Example: ,)
ar: أدخل فاصل الآلاف (على سبيل المثال: ،)

en: Price Separator
ar: فاصل السعر

en: Provide what you want to show between price and price label. Example: / or empty space
ar: قدم ما تريد إظهاره بين السعر وتسمية السعر. مثال: / أو مساحة فارغة

en: Print Property
ar: طباعة الملكية

en: Print Property Logo
ar: طباعة شعار الملكية

en: Upload your custom site logo for print property.
ar: حمل شعار الموقع المخصص لموقع الطباعة.

en: Property Description
ar: وصف العقار

en: Gallery Images
ar: معرض الصور

en: QR Code
ar: كود QR

en: Property Detail
ar: تفاصيل العقار

en: Property Banner
ar: لافتة الملكية

en: Select the banner version you want to display in the property detail page
ar: حدد إصدار البانر الذي تريد عرضه في صفحة تفاصيل العقار

en: Select the banner version
ar: حدد إصدار البانر

en: Select the content layout
ar: حدد تخطيط المحتوى

en: Property Banner Active Tab
ar: علامة التبويب "لافتة الخاصية النشطة"

en: The property top banner has three tabs, the image/gallery, map view and street view. Select the one you want to display first
ar: يحتوي بانر أعلى العقار على ثلاث علامات تبويب ، الصورة / المعرض ، عرض الخريطة وعرض الشارع. حدد الشيء الذي تريد عرضه أولاً

en: Active tab must be enable in "Media Tabs Manager" below
ar: يجب تمكين علامة التبويب النشطة في "مدير علامات تبويب الوسائط" أدناه

en: Image/Gallery
ar: معرض الصور

en: Map View
ar: عرض الخريطة

en: 360 Virtual Tour
ar: تضمين فيديو Embed

en: Street View
ar: منظر الشارع

en: Full Width Property Content Layout
ar: تخطيط محتوى صفحة العقار بالعرض الكامل

en: If you select yes the property page will be full-width without the sidebar
ar: إذا حددت نعم ، فستكون صفحة الخاصية كاملة العرض بدون الشريط الجانبي

en: Do you want to make the property page full width?
ar: هل تريد أن تجعل صفحة العقار بالعرض الكامل؟

en: Property Tools Position in mobile
ar: موقع أدوات الملكية في الجوال

en: Set position of share & favorite icons for mobile
ar: تعيين موضع المشاركة والأيقونات المفضلة للجوال

en: Under Banner
ar: تحت الراية

en: Under Property Title
ar: تحت عنوان الملكية

en: Details section columns
ar: أعمدة قسم التفاصيل

en: Select number of columns you show for details section
ar: حدد عدد الأعمدة التي تظهر لقسم التفاصيل

en: 1 Column
ar: عمود واحد

en: 2 Columns
ar: الأعمدة

en: 3 Columns
ar: 3 اعمدة

en: Address section columns
ar: أعمدة قسم العنوان

en: Select number of columns you show for address section
ar: حدد عدد الأعمدة التي تظهر لقسم العنوان

en: Features section columns
ar: أعمدة قسم الميزات

en: Select number of columns you show for features section
ar: حدد عدد الأعمدة التي تظهر لقسم الميزات

en: Property Detail Navigation
ar: التنقل تفاصيل العقار

en: It works only for default layout
ar: إنه يعمل فقط للتخطيط الافتراضي

en: Do you wan to display the property detail page sticky navigation bar?
ar: هل تريد عرض شريط التنقل الثابت لصفحة تفاصيل العقار؟

en: Address Map Section
ar: قسم خريطة العنوان

en: If enabled, the map in the top banner will not displayed
ar: في حالة التمكين ، لن يتم عرض الخريطة في البار العلوي

en: Enable or disable the map in the address section
ar: تمكين أو تعطيل الخريطة في قسم العنوان

en: Do you want to receive the copy of message sent to agent ?
ar: هل تريد الحصول على نسخة من الرسالة المرسلة إلى الوكيل؟

en: Email address to receive message copy.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لتلقي نسخة الرسالة.

en: This email address will receive a copy of message sent to agent from property detail page.
ar: سيتلقى عنوان البريد الإلكتروني هذا نسخة من الرسالة المرسلة إلى الوكيل من صفحة تفاصيل الملكية.

en: Layout Manager - Default
ar: مدير التخطيط - افتراضي

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Mortgage Calculator
ar: حاسبة القرض العقاري

en: Agent bottom
ar: أسفل الوكيل

en: Similar Listings
ar: عقارات مشابهة

en: Overview v2
ar: نظرة عامة v2

en: Near by Places
ar: الاماكن المجاورة

en: Section Gallery
ar: قسم معرض الصور

en: Schedule Tour v2
ar: جدولة جولة v2

en: Multi Unit / Sub Listings
ar: متعددة وحدة / الفرعية القوائم

en: Adsense Space 1
ar: مساحة Adsense 1

en: Adsense Space 2
ar: مساحة Adsense 2

en: Adsense Space 3
ar: مساحة Adsense 3

en: Availability Calendar
ar: التقويم المتاح

en: Section Gallery Number of Visible Images
ar: معرض القسم عدد الصور المرئية

en: Section Gallery Images in a row
ar: معرض الصور في صف واحد

en: Layout Manager - Tabs
ar: مدير التخطيط - علامات التبويب

en: Agent contact form section
ar: قسم نموذج الاتصال بالوكيل

en: Enable or disable agent contact for section section.
ar: تمكين أو تعطيل قسم واتصال الوكيل.

en: Enable or disable the availability calendar section.
ar: تمكين أو تعطيل قسم تقويم التوفر.

en: Energy Efficiency
ar: كفاءة إستخدام الطاقة

en: Enable or disable the energy class sectio.
ar: تمكين أو تعطيل قسم فئة الطاقة.

en: Enable or disable mortgage calculator section.
ar: تمكين أو تعطيل قسم آلة حاسبة الرهن العقاري.

en: Sub Listings
ar: القوائم الفرعية

en: Enable or disable the sub listings section.
ar: تمكين أو تعطيل قسم القوائم الفرعية.

en: Enable or disable the schedule a tour form.
ar: تمكين أو تعطيل جدولة نموذج جولة.

en: Layout Manager - Luxury Homes
ar: مدير تخطيط - منازل فاخرة

en: Description & Details
ar: الوصف والتفاصيل

en: Agent Contact
ar: وكيل الاتصال

en: Nearby
ar: مجاوز

en: Gallery Popup
ar: المعرض المنبثق

en: Gallery lightbox type
ar: نوع المعرض المبسط

en: Select which popup lightox you want to use for property gallery.
ar: حدد الصفحات التي تريد عرض البحث فيها.

en: Houzez BuiltIn
ar: Houzez مدمج

en: Photo Swipe
ar: انتقاد الصورة

en: Overview Section
ar: قسم نظرة عامة

en: Show property id in section header.
ar: إظهار معرف ID العقار في صفحة أعلى القسم.

en: Drag and drop data manage for overview section
ar: سحب وإسقاط إدارة البيانات لقسم نظرة عامة

en: Energy Classes
ar: فئات الطاقة

en: Enter comma separated energy classes
ar: أدخل فئات الطاقة مفصولة بفواصل

en: Class 1 Color
ar: فئة 1 الوان

en: Class 2 Color
ar: فئة 2 الوان

en: Class 3 Color
ar: فئة 9 الوان

en: Class 4 Color
ar: فئة 4 لون

en: Class 5 Color
ar: فئة 5 الوان

en: Class 6 Color
ar: فئة 6 الوان

en: Class 7 Color
ar: فئة 7 الوان

en: Class 8 Color
ar: فئة 8 لون

en: Class 9 Color
ar: فئة 9 الوان

en: Class 10 Color
ar: فئة 10 الوان

en: Updated Date
ar: تاريخ التحديث

en: State/county
ar: الدولة / المحافظة

en: Zip/Postal Code
ar: الرمز البريدي

en: Show/Hide Data
ar: إظهار / إخفاء البيانات

en: Enable/Disable print property button
ar: تمكين / تعطيل زر خصائص الطباعة

en: Featured Label
ar: تصنيف مميز

en: Enable/Disable featured label
ar: تمكين / تعطيل التسمية المميزة

en: Enable/Disable property status
ar: تمكين / تعطيل حالة العقار

en: Enable/Disable property labels
ar: تمكين / تعطيل تسميات العقارات

en: Favorite Property
ar: الملكية المفضلة

en: Enable/Disable favorite property button
ar: تمكين / تعطيل زر الخاصية المفضلة

en: Share Property
ar: مشاركة الملكية

en: Enable/Disable share property button
ar: تمكين / تعطيل زر مشاركة الموقع

en: Documents Download
ar: تحميل الوثائق

en: Enable/Disable documents download only for registers users.
ar: تمكين / تعطيل تنزيل المستندات فقط لتسجيل المستخدمين.

en: Property Detail Information
ar: معلومات تفاصيل العقار

en: Select which information you want to hide from the property detail page
ar: حدد المعلومات التي تريد إخفاءها من صفحة تفاصيل العقار

en: Adsense Spaces
ar: مساحات Adsense

en: Paste your banner JS or Google Adsense code, html banner also allowed.
ar: الصق بانر JS أو كود Google Adsense ، كما يُسمح بإعلان HTML.

en: Enable or disable the Walkscore section on property detail page.
ar: تمكين أو تعطيل قسم Walkscore في صفحة تفاصيل العقار.

en: Walkscore API Key
ar: مفتاح Walkscore API

en: Enter your Walkscore API key code. <a target="_blank" href="https://www.walkscore.com/professional/api.php">Get an API code</a>
ar: أدخل رمز مفتاح Walkscore API الخاص بك. <a target="_blank" href="https://www.walkscore.com/professional/api.php">احصل على كود API</a>

en: Yelp Nearby Places
ar: الصرخة الأماكن القريبة

en: Enable or disable Yelp on the property detail page.
ar: قم بتمكين Yelp أو تعطيله في صفحة تفاصيل العقار.

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet">https://www.yelp.com/factsheet</a> the list of countries where Yelp is available.
ar: يرجى ملاحظة أن الصرخة لا يعمل لجميع البلدان. اطلع هنا على <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet"> https://www.yelp.com/factsheet </a> قائمة بالبلدان التي يتوفر فيها يلب.

en: Yelp API Key
ar: مفتاح صرحة API

en: Enter your Yelp API key code. <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app">Get an API code</a>
ar: أدخل رمز مفتاح Yelp API الخاص بك. <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app">احصل على كود API</a>

en: Yelp Categories
ar: فئات الصرخة

en: Select the Yelp categories that you want to display.
ar: حدد فئات Yelp التي تريد عرضها.

en: Yelp Results Limit
ar: حد نتائج الصرخة

en: Enter the number of result that you want to display
ar: أدخل رقم النتيجة التي تريد عرضها

en: Yelp Distance Unit
ar: وحدة مسافة الصرخة

en: Select the distance unit.
ar: حدد وحدة المسافة.

en: Schedule a Tour
ar: جدولة جولة

en: Time Slots
ar: الفترات الزمنية

en: Use the comma to separate the time slots. (For example: 12:00 am, 12:15 am, 12:30 am)
ar: استخدم الفاصلة للفصل بين الخانات الزمنية. (على سبيل المثال: 12:00 ص ، 12:15 ص ، 12:30 ص)

en: Select the Status
ar: حدد الحالة

en: Select status where you want to hide schedule tour section
ar: حدد الحالة حيث تريد إخفاء قسم الجدول الزمني للجولة

en: Redirect to
ar: إعادة توجيه ل

en: Enter url where form will be redirect after success
ar: أدخل عنوان url حيث سيتم إعادة توجيه النموذج بعد النجاح

en: Luxury Homes Icons
ar: أيقونات المنازل الفاخرة

en: Icons for the Luxury Homes property detail page
ar: أيقونات لصفحة تفاصيل العقارات المنازل الفاخرة

en: Select status where you want to hide mortgage calculator
ar: حدد الحالة التي تريد إخفاء حاسبة الرهن العقاري فيها

en: Default Down Payment
ar: الدفعة الأولى الافتراضية

en: Enter default down payment percentage(%)
ar: أدخل نسبة الدفعة الأولى الافتراضية (٪)

en: Default Terms(years)
ar: الشروط الافتراضية (سنوات)

en: Default Interest Rate(%)
ar: معدل الفائدة الافتراضي(%)

en: Enable or disable property tax
ar: تمكين أو تعطيل ضريبة العقارات

en: PMI
ar: مؤشر مديري المشتريات PMI

en: Enable or disable pmi
ar: تمكين أو تعطيل pmi

en: Similar Properties
ar: خصائص مماثلة

en: Enable or disable the similar properties on the property detail page.
ar: تمكين أو تعطيل العقارات المماثلة في صفحة تفاصيل العقار.

en: Similar Properties Criteria
ar: معايير العقارات المماثلة

en: Choose which criteria you want to use to display similar properties.
ar: اختر المعايير التي تريد استخدامها لعرض العقارات المماثلة.

en: Property Feature
ar: ميزة الملكية

en: Property Country
ar: بلد العقار

en: Property State
ar: دولة الملكية

en: Property City
ar: الملكية المدينة

en: Property Area
ar: مساحة العقار

en: Random
ar: عشوائي

en: Similar Properties View
ar: عرض العقارات المماثلة

en: Select the view to display for similar properties.
ar: حدد طريقة العرض لعرض العقارات المماثلة.

en: Similar Properties Number
ar: رقم العقارات المماثلة

en: Select how many similar properties to display
ar: حدد عدد العقارات المماثلة لعرضها

en: Reviews & Ratings
ar: المراجعات والتقييمات

en: Enable or disable the reviews & ratings on the property detail page.
ar: تمكين أو تعطيل المراجعات والتقييمات في صفحة تفاصيل العقار.

en: Allow review only for loggedIn user?
ar: السماح بالمراجعة فقط للمستخدم الذي قام بتسجيل الدخول؟

en: New Ratings Approved By Admin
ar: تمت الموافقة على التقييمات الجديدة من قبل المسؤول

en: New reviews & ratings must be approved by the administrator
ar: المراجعات والتقييمات الجديدة يجب أن يوافق عليها المسؤول

en: Updated Ratings Approved by Admin
ar: تمت الموافقة على التقييمات المحدثة من قبل المسؤول

en: Updated reviews & ratings must be approved by the administrator
ar: يجب الموافقة على المراجعات والتقييمات المحدثة من قبل المسؤول

en: Number of Reviews
ar: عدد المراجعات

en: Enter the number of reviews to display on the property detail page
ar: أدخل عدد المراجعات المراد عرضها في صفحة تفاصيل الخاصية

en: Choose breadcrumb type for single property page
ar: اختر نوع مسار التنقل لصفحة خاصية واحدة

en: Property Status and Type
ar: حالة العقار ونوعه

en: Property City and Area
ar: عقار المدينة و الحي

en: Next/Prev Property
ar: العقار: التالي / السابق

en: Next/Prev Property Navigation
ar: التالي / السابق التنقل بين العقارات

en: Enable or disable the next/prev property navigation at the end of the property detail page
ar: قم بتمكين أو تعطيل التنقل التالي / السابق الخاص بالعقار في نهاية صفحة تفاصيل العقار

en: Disclaimer
ar: إخلاء المسؤولية

en: Show Disclaimer
ar: إظهار إخلاء المسؤولية

en: Enable or disable disclaimer
ar: تمكين أو تعطيل إخلاء المسؤولية

en: Disclaimer Text
ar: نص إخلاء المسؤولية

en: Add disclaimer text globally for all properties, this can be also set on single property level when add/edit property
ar: أضف نص إخلاء المسؤولية عالميًا لجميع العقارات ، ويمكن أيضًا تعيين ذلك على مستوى عقار واحدة عند إضافة / تحرير عقار

en: Google reCaptcha
ar: غوغل ريكابتشا

en: reCaptcha
ar: فك التشفير

en: Enable or disable Google reCaptcha on forms
ar: تمكين أو تعطيل Google reCaptcha في النماذج

en: <p>If you do not have keys already then visit <kbd>
                <a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin">
                    https://www.google.com/recaptcha/admin</a></kbd> to generate them.
            Set the respective keys in <kbd>Site Key</kbd> and
            <kbd>Secret Key</kbd></p>
ar: <p> إذا لم يكن لديك مفاتيح بالفعل، فانتقل إلى <kbd>
                <a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin">
                    https://www.google.com/recaptcha/admin </a> </ كبد> لإنشاءها.
            عين المفاتيح المعنية في <كبد> مفتاح الموقع </ كبد> و
            <كبد> مفتاح السر </ كبد> </ p>

en: reCaptcha Version
ar: نسخة reCaptcha

en: Get new keys for V3 as V2 keys will not work!
ar: احصل على مفاتيح جديدة لـ V3 لأن مفاتيح V2 لن تعمل!

en: Site Key
ar: مفتاح الموقع

en: Enter your Google reCaptha site key.
ar: أدخل مفتاح موقع Google reCaptha الخاص بك.

en: Enter your Google reCaptha Secret key.
ar: أدخل مفتاح Google reCaptha Secret الخاص بك.

en: Splash Page
ar: صفحة البداية

en: Select the spash page header Layout
ar: حدد تخطيط رأس صفحة البداية

en: Page Background Type
ar: نوع خلفية الصفحة

en: Select the page background type
ar: حدد نوع خلفية الصفحة

en: Navigation
ar: التنقل

en: Enable or disable the splash page navigation
ar: تمكين أو تعطيل التنقل في صفحة البداية

en: Search
ar: بحث

en: Enable or disable the search on the splash page
ar: تمكين أو تعطيل البحث على صفحة البداية

en: Background Image Options
ar: خيارات صورة الخلفية

en: Recommended image size 2000px x 1000px.
ar: حجم الصورة الموصى به هو 2000 بكسل × 1000 بكسل.

en: Background Slider Options
ar: خيارات شريط التمرير الخلفية

en: Add/Edit Images
ar: إضافة / تحرير الصور

en: Background Video Options
ar: خيارات فيديو الخلفية

en: Upload the mp4 file
ar: قم بتحميل ملف MP4

en: Upload the webm file
ar: قم بتحميل ملف webm

en: Upload the ogv file
ar: قم بتحميل ملف ogv

en: Video Cover Image
ar: صورة غلاف الفيديو

en: Upload the cover image file
ar: قم بتحميل ملف صورة الغلاف

en: Welcome Title
ar: عنوان الترحيب

en: Splash Page Subtitle
ar: سبلاش بادج سوبتيتل

en: Enter the sub-title
ar: أدخل العنوان الفرعي

en: Enter the text
ar: أدخل النص

en: Enable or disable the social media icons
ar: تمكين أو تعطيل أيقونات الوسائط الاجتماعية

en: Enter the Twitter profile URL
ar: أدخل عنوان URL لملف تعريف Twitter

en: Enter the Google Plus profile URL
ar: أدخل عنوان URL لملف تعريف Google Plus

en: Enter the telegram profile URL
ar: أدخل عنوان URL لملف تعريف Telegram

en: Logo Link
ar: رابط الشعار

en: Splash Page Logo Link
ar: سبلاش بادج لوغو لينك

en: Select a page from the list or custom
ar: حدد صفحة من القائمة أو مخصصة

en: Enter the URL
ar: أدخل عنوان URL

en: Styling
ar: تصميم

en: Body
ar: الجسم

en: Text Color
ar: لون الخط

en: Select the body text color
ar: حدد لون النص الأساسي

en: Body Background Color
ar: لون خلفية الجسم

en: Select body background color
ar: حدد لون خلفية الجسم

en: Select body background color for listing grid v7, agents v2, agencies v2
ar: حدد لون خلفية الجسم لسرد الشبكة v7 ، والوكلاء v2 ، والوكالات v2

en: Primary Color
ar: لون أصلي

en: Select the primary color.
ar: حدد اللون الأساسي.

en: Primary Hover Color
ar: اللون الأساسي للتحويل

en: Select the primary hover color.
ar: حدد لون التمرير الأساسي.

en: Secondary Color
ar: اللون الثانوي

en: Select the secondary color.
ar: حدد اللون الثانوي.

en: Secondary Hover Color
ar: لون تحوم ثانوي

en: Select the secondary hover color.
ar: حدد لون التمرير الثانوي.

en: Navigation Bar
ar: شريط التنقل

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Select the navigation background color
ar: حدد لون خلفية التنقل

en: Menu Tabs Text Color
ar: لون نص علامات تبويب القائمة

en: Select the text color of the menu tabs
ar: حدد لون النص لعلامات تبويب القائمة

en: Menu Tabs Text Color On Hover
ar: لون نص علامات تبويب القائمة عند التمرير

en: Select the text color of the menu tabs on hover
ar: حدد لون النص لعلامات تبويب القائمة عند المرور فوقها

en: Menu Tabs Background Color On Hover
ar: لون الخلفية علامات تبويب القائمة عند المرور فوقها

en: Select the background color of the menu tabs on hover
ar: حدد لون خلفية علامات تبويب القائمة عند المرور فوقها

en: Top Area
ar: المنطقه العلويه

en: Select the top area background color
ar: حدد لون خلفية المنطقة العلوية

en: Select the top area text color
ar: حدد لون نص المنطقة العلوية

en: Menu Background Color
ar: لون الخلفية القائمة

en: Select the menu background color
ar: حدد لون خلفية القائمة

en: Menu Tabs Border Color
ar: لون حدود علامات التبويب القائمة

en: Select the border color of the menu tabs
ar: حدد لون حدود علامات تبويب القائمة

en: Top Area Background Color
ar: لون خلفية المنطقة العلوية

en: Call Us Color
ar: اتصل بنا اللون

en: Select the call us text color
ar: حدد لون نص المكالمة

en: Call Us Background Color
ar: مكالمة لون الخلفية

en: Select the call us background color
ar: حدد لون خلفية المكالمة

en: Menu Tabs Background Color
ar: لون الخلفية علامات تبويب القوائم

en: Select the background color of the menu tabs
ar: حدد لون الخلفية لعلامات تبويب القائمة

en: Social Icons color
ar: لون الرموز الاجتماعية

en: Select the social icons color
ar: حدد لون الرموز الاجتماعية

en: Select the background color
ar: حدد لون الخلفية

en: Social Icons Color
ar: لونة أيقونات السوشيال

en: Select the color of the social icons
ar: حدد لون الرموز الاجتماعية

en: Transparent Menu Options (The transparent navigation is displayed on the splash page and when you select the trasparent header)
ar: خيارات القائمة الشفافة (يتم عرض التنقل الشفاف على صفحة البداية وعند تحديد راس الصفحة شفاف)

en: Border Bottom
ar: الحد السفلي

en: Select the border dimention and style
ar: حدد نمط وأبعاد الحدود

en: Border Bottom Color
ar: لون أسفل الحدود

en: Select the border color
ar: حدد لون الحدود

en: Sub Menu
ar: القائمة الفرعية

en: Menu Tabs Text Background Color On Hover
ar: لون خلفية النص لعلامات تبويب القائمة عند التمرير

en: Border color
ar: لون الحدود

en: Button Text Color
ar: لون نص الزر

en: Select the text color
ar: حدد لون النص

en: Button Text Color On Hover
ar: لون نص الزر عند التمرير

en: Select the text color on hover
ar: حدد لون النص عند التمرير

en: Button Background Color
ar: لون خلفية الزر

en: Select the button background color
ar: حدد لون خلفية الزر

en: Button Background Color On Hover
ar: لون خلفية الزر عند التمرير

en: Select the button background color on hover
ar: حدد لون خلفية الزر عند التمرير

en: Button Border
ar: زر الحدود

en: Select the button border options
ar: حدد خيارات حدود الزر

en: Button Border On Hover
ar: حد الزر عند التمرير

en: Select the button border color on hover
ar: حدد لون حد الزر عند التمرير

en: Transparent Header - Create Listing Button
ar: رأس الصفحة شفاف - زر إنشاء قائمة

en: Text Color On Hover
ar: لون النص عند التمرير

en: Transparent Header - Login & Register
ar: رأس شفاف - تسجيل الدخول والتسجيل

en: Mobile Menu
ar: قائمة الجوال

en: Mobile Header Background Color
ar: لون خلفية رأس الجوال

en: Select the background color of the mobile header
ar: حدد لون خلفية رأس الجوال

en: Mobile Header Icon Color
ar: لون رمز رأس الصفحة الجوال

en: Navicon and User-menu icon color
ar: Navicon ولون رمز قائمة المستخدم

en: Select the color of the incons in the mobile header
ar: حدد لون الرموز في رأس الجوال

en: Border
ar: الحدود

en: Select the advanced search background color
ar: حدد لون خلفية البحث المتقدم

en: Half Map Search Background Color
ar: نصف لون خلفية البحث في الخريطة

en: Select the background color for half map side search
ar: حدد لون الخلفية لنصف البحث الجانبي على الخريطة

en: Fields Border Color
ar: لون حدود الحقول

en: Select the border color of the search fields
ar: حدد لون حدود حقول البحث

en: Fields Placeholder Color
ar: حقول تابع اللون

en: Select placeholder text color
ar: حدد تابع لون النص

en: Text color for price range slider and other features
ar: لون النص لشريط تمرير النطاق السعري وميزات أخرى

en: Half Map Text Color
ar: لون نص نصف الخريطة

en: Text color for price range slider and other features for half map side search
ar: لون النص لشريط تمرير النطاق السعري وميزات أخرى للبحث الجانبي في نصف الخريطة

en: Search Button Background Color
ar: زر البحث لون الخلفية

en: Select the search button background color
ar: حدد لون خلفية زر البحث

en: Search Button Text Color
ar: زر البحث لون النص

en: Select the search button text color
ar: حدد لون نص زر البحث

en: Search Button Border Color
ar: زر البحث لون الحدود

en: Select the search button border color
ar: حدد زر البحث لون الحدود

en: Advanced Button Text Color
ar: لون نص الزر المتقدم

en: Select the advanced button text color
ar: حدد لون نص الزر المتقدم

en: Advanced Button Background Color
ar: لون خلفية الزر المتقدم

en: Select the advanced button background color
ar: حدد لون خلفية الزر المتقدم

en: Advanced Button Border Color
ar: لون حدود الزر المتقدم

en: Select the advanced button border color
ar: حدد لون حدود الزر المتقدم

en: Padding
ar: صورة الحشو: (اختياري)

en: Add top and bottom padding for header search
ar: أضف الحشوة العلوية والسفلية للبحث في أعلى الصفحة

en: Open/Close Button Background Color
ar: فتح / إغلاق لون زر الخلفية

en: This setting works for the advanced search over headers map, video, image, etc.
ar: يعمل هذا الإعداد مع البحث المتقدم فوق خريطة راس الصفحة والفيديو والصورة وما إلى ذلك.

en: Select the open/close button background color
ar: حدد لون خلفية زر الفتح / الإغلاق

en: Open/Close Button Color
ar: فتح / إغلاق لون الزر

en: Select the open/close button text color
ar: حدد لون نص زر الفتح / الإغلاق

en: Saved Search Button
ar: زر البحث المحفوظ

en: Text Color Hover
ar: تمرير لون النص

en: Background Color Hover
ar: لون الخلفية عند التمرير

en: Border Color
ar: لون الحدود

en: Border Color Hover
ar: لون الحدود التمرير

en: User Account Menu
ar: قائمة حساب المستخدم

en: Dashboard Menu
ar: قائمة لوحة التحكم

en: Sub Menu Active Color
ar: القائمة الفرعية لون نشط

en: Select submenu active color
ar: حدد اللون النشط للقائمة الفرعية

en: Property Details Module Background Color
ar: لون خلفية وحدة تفاصيل الخاصية

en: Select property details module background color.
ar: حدد لون خلفية وحدة تفاصيل العقار.

en: Property Details Border Color
ar: لون حدود تفاصيل العقار

en: Select property details module border color.
ar: حدد لون حدود وحدة تفاصيل العقار.

en: Select the label background color
ar: حدد لون خلفية التسمية

en: Select the label text color
ar: حدد لون نص التسمية

en: Top Bar
ar: توب بار

en: Hover Color
ar: تحوم اللون

en: Widgets
ar: ودجات

en: Widgets Custom Design
ar: الحاجيات تصميم مخصص

en: Enable or disable widgets custom design
ar: تمكين أو تعطيل التصميم المخصص للحاجيات

en: Where to Apply Custom Design?
ar: أين يتم تطبيق التصميم المخصص؟

en: Border Radius
ar: قطر الحدود

en: Example: 4px
ar: مثال: 4 بكسل

en: Example: 30px
ar: مثال: 30 بكسل

en: Footer Top Background Color
ar: لون خلفية الجزء العلوي أسفل الصفحة

en: Select the footer top background color
ar: حدد لون الخلفية أعلى التذييل

en: Footer Bottom Background Color
ar: تذييل أسفل لون الخلفية

en: Select the footer bottom background color
ar: حدد لون الخلفية أسفل تذييل الصفحة

en: Select the footer text color
ar: حدد لون نص التذييل

en: Links Hover Color
ar: الروابط تحوم اللون

en: Select the footer links hover color
ar: حدد لون اثناء التمرير روابط التذييل

en: Taxonomies Layout
ar: تخطيط تصنيفات

en: Select taxonomies (type, status, country, city, state, features, areas, labels) pages layout
ar: حدد التصنيفات (النوع ، الحالة ، المكان ، المدينة ، الدولة ، المعالم ، المناطق ، التسميات) تخطيط الصفحات

en: Content Position
ar: مكان المحتوى

en: Select content position for taxonomies pages. Content can be added in desciption field for each taxonomy
ar: حدد وظيفة المحتوى لصفحات التصنيفات. يمكن إضافة المحتوى في حقل الوصف لكل تصنيف

en: Above listings
ar: فوق القوائم

en: Below listings
ar: أسفر العقارات

en: Select the listings layout for the taxonomy page.
ar: حدد تخطيط القوائم لصفحة التصنيف.

en: Select the taxonomy page listings order.
ar: حدد ترتيب قوائم صفحة التصنيف.

en: Number of Listings to Show
ar: عدد القوائم المعروضة

en: Enter the number of listings to display.
ar: أدخل عدد القوائم لعرضها.

en: Enable/Disable header top bar
ar: تمكين / تعطيل أعلى شريط رأس

en: Hide Top Bar in Mobile?
ar: إخفاء أعلى شريط في موبايل؟

en: Top Bar Left Area
ar: أعلى بار المنطقة اليسرى

en: What would you like to show on top bar left area.
ar: ماذا تريد أن تظهر على أعلى شريط منطقة اليسار.

en: Nothing
ar: لا شيئ

en: Menu ( Create and assing menu under Appearance -> Menus )
ar: القائمة (إنشاء وقائمة أسينغ تحت المظهر -> القوائم)

en: Contact Info
ar: معلومات الاتصال

en: Slogan
ar: شعار

en: Currency Switcher + Area Switcher
ar: العملات الجلاد + منطقة الجلاد

en: Top Bar Right Area
ar: أعلى بار المنطقة اليمنى

en: What would you like to show on top bar right area.
ar: ماذا تريد أن تظهر على أعلى شريط المنطقة اليمنى.

en: Enter website slogan
ar: أدخل شعار موقع الويب

en: Enable/Disable currency switcher in top bar
ar: تمكين / تعطيل مفتاح تحويل العملات في الشريط العلوي

en: Guide
ar: دليل

en: Please find full list of available currencies at <a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies">https://openexchangerates.org/currencies</a><br/>Add api key under Houzez -> Currency Converter API
ar: يرجى الاطلاع على القائمة الكاملة للعملات المتاحة على <a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies"> https://openexchangerates.org/currencies </a> <br/> إضافة مفتاح api ضمن SOUQS-> محول العملات API

en: Base Currency
ar: العملة الأساسية

en: Please select base currency which will use as base currency for all conversions.
ar: يرجى تحديد العملة الأساسية التي ستستخدم كعملة أساسية لجميع التحويلات.

en: Your Supported Currencies.
ar: عملاتك المدعومة.

en: Please provide comma separated currencies code in Capital Letters.
ar: يرجى تقديم رمز عملات مفصولة بفواصل في كابيتال ليترز.

en: Expiry time
ar: وقت انتهاء الصلاحية

en: Select expiry time for selected currency.
ar: حدد وقت انتهاء الصلاحية للعملة المحددة.

en: One Hour
ar: ساعة واحدة

en: One Day
ar: يوماً ما

en: One Week
ar: اسبوع واحد

en: One Month
ar: شهر واحد

en: Area Switcher
ar: منطقة تحويل العملات

en: Enable/Disable area switcher in top bar
ar: تمكين / تعطيل الجلاد المنطقة في الشريط العلوي

en: Base Area
ar: منطقة تمركز

en: Selected area will be used as base area for all conversions.
ar: سيتم استخدام المنطقة المحددة كمنطقة أساسية لجميع التحويلات.

en: Translation
ar: ترجمة

en: Common
ar: ‫ abc

en: Manage common strings accross site
ar: إدارة السلاسل المشتركة عبر الموقع

en: Featured
ar: متميز

en: Properties
ar: الخصائص

en: Favourite
ar: المفضلة

en: Preview
ar: معاينة

en: Add Compare
ar: اضف مقارنة

en: Remove Compare
ar: إزالة المقارنة

en: None Label
ar: بلا تسمية

en: Select Label
ar: حدد تسمية

en: Only digits Label
ar: تسمية الأرقام فقط

en: Only digits
ar: الأرقام فقط

en: For Example Label
ar: تسمية على سبيل المثال

en: Hide Label
ar: إخفاء التسمية

en: Show Label
ar: عرض التسمية

en: Yes Label
ar: تسمية نعم

en: No Label
ar: بدون تسمية

en: OR Label
ar: أو التسمية

en: Select All
ar: تحديد الكل

en: Deselect All
ar: الغاء اختيار الكل

en: No results matched
ar: لا توجد نتائج متطابقة

en: Manage labels for searches accross the site
ar: إدارة التسميات لعمليات البحث عبر الموقع

en: items selected
ar: البنود المختارة

en: Address, town, street, zip or property ID
ar: العنوان أو البلدة أو الشارع أو الرمز البريدي أو معرفID العقار

en: City, State or Area
ar: مدينة أو منطقة أو حي

en: Location
ar: موقعك

en: Radius
ar: نصف القطر

en: types selected
ar: الأنواع المختارة

en: statuses selected
ar: الحالات المختارة

en: All Status
ar: كل الحالات

en: Studio
ar: ستوديو

en: From
ar: من عند

en: To
ar: إلى

en: All Countries
ar: جميع الدول

en: All States
ar: جميع المناطق

en: All Cities
ar: جميع المدن

en: All Areas
ar: كل المناطق

en: Areas Selected
ar: المناطق المحددة

en: Cities Selected
ar: المدن المختارة

en: Advanced Button
ar: زر متقدم

en: Go Button
ar: زر Go

en: Go
ar: اذهب

en: Dock Search Main Title
ar: على أي جال البحث العنوان الرئيسي

en: Mobile Search Placeholder
ar: نائب بحث الجوال

en: More Options Button
ar: زر المزيد من الخيارات

en: Clear
ar: مسح

en: Apply
ar: تطبيق

en: Grid, List, Card & Preview
ar: الشبكة والقائمة والبطاقة والمعاينة

en: Manage titles for listings Grid, List, Card and Preview views
ar: إدارة العناوين لقوائم طرق عرض الشبكة والقائمة والبطاقة والمعاينة

en: Bedroom Label
ar: تسمية غرفة نوم

en: Bedrooms Label
ar: تسمية غرف نوم

en: Bathroom Label
ar: تسمية حمام

en: Bathrooms Label
ar: تسمية الحمامات

en: Bed Label
ar: تسمية السرير

en: Beds Label
ar: تسمية الأسرة

en: Room Label
ar: تسمية غرفة

en: Rooms Label
ar: تسمية الغرف

en: Bath Label
ar: تسمية الحمام

en: Baths Label
ar: تسمية الحمامات

en: Garage Label
ar: تسمية المرآب

en: Garages Label
ar: تسمية المرائب

en: Year Built Label
ar: تسمية سنة البناء

en: ID Label
ar: تسمية المعرف

en: ID
ar: المعرف

en: Listing ID Label
ar: تسمية معرّف القائمة

en: Details Button Label
ar: تفاصيل تسمية الزر

en: Manage titles for property detail page.
ar: إدارة العناوين لصفحة تفاصيل الممتلكات.

en: Sections Titles
ar: عناوين الأقسام

en: Manage Single Property page section titles
ar: إدارة عناوين أقسام صفحة خاصية واحدة

en: Overview title
ar: عنوان نظرة عامة على

en: Description title
ar: عنوان الوصف

en: Property Documents title
ar: عنوان وثائق العقار

en: Property Documents
ar: وثائق الملكية

en: Details title
ar: تفاصيل العنوان

en: Additional details title
ar: عنوان تفاصيل إضافية

en: Additional details
ar: تفاصيل الطلب

en: Address title
ar: عنوان العنوان

en: Features title
ar: عنوان الميزات

en: Video title
ar: عنوان مقطع الفيديو

en: 360° Virtual Tour title
ar: عنوان جولة افتراضية 360 درجة

en: Sub listings title
ar: عنوان القوائم الفرعية

en: Sub listings
ar: القوائم الفرعية

en: Energy Class title
ar: عنوان فئة الطاقة

en: Floor Plans title
ar: عنوان مخططات الطوابق

en: Mortgage Calculator title
ar: عنوان حاسبة الرهن العقاري

en: What's Nearby? title
ar: ماذا يوجد بالجوار؟ عنوان

en: Schedule a Tour title
ar: عنوان جدول جولة

en: Contact title
ar: عنوان الاتصال

en: Contact
ar: اتصل

en: Contact Information title
ar: عنوان معلومات الاتصال

en: Your information title
ar: عنوان المعلومات الخاصة بك

en: Enquire About This Property title
ar: استفسر عن عنوان هذا العقار

en: Reviews title
ar: عنوان المراجعات

en: Similar Listings title
ar: عنوان القوائم المماثلة

en: Property Detail Labels
ar: تسميات تفاصيل العقار

en: Manage property detail page labels
ar: إدارة تسميات صفحة تفاصيل الخاصية

en: Garage Size Label
ar: ملصق حجم المرآب

en: Lot
ar: وحدة

en: Open on Google Maps
ar: فتح على خرائط غوغل

en: Address Label
ar: تسمية عنوان

en: Zip/Postal Code Label
ar: الرمز البريدي/تسمية الرمز البريدي

en: Country Label
ar: تسمية البلد

en: State/county Label
ar: تسمية الولاية / المقاطعة

en: City Label
ar: تسمية المدينة

en: Area Label
ar: تسمية المنطقة

en: Manage labels for agent contact forms and schedule tour
ar: إدارة التسميات لنماذج الاتصال بالوكيل وجدولة الجولة

en: Name Placeholder
ar: الاسم النائب

en: Phone Placeholder
ar: العنصر التابع للهاتف

en: Email Placeholder
ar: العنصر التابع للبريد الإلكتروني

en: Message Placeholder
ar: تابع للرسالة

en: Message Default Prefix
ar: البادئة الافتراضية للرسالة

en: I'm a
ar: أنا

en: I'm a buyer
ar: أنا المشتري

en: I'm a tennant
ar: أنا مستأجر

en: I'm an agent
ar: أنا وكيل

en: View Listings link
ar: رابط عرض القوائم

en: View Listings
ar: اعرض العقارات

en: Tour Type
ar: نوع الرحلة

en: In Person
ar: شخصيا

en: Video Chat
ar: دردشة الفيديو

en: Date Placeholder
ar: تاريخ التابع

en: Time
ar: زمن

en: Send Email Button
ar: زر إرسال البريد الإلكتروني

en: Call Button
ar: زر الاتصال

en: Send Message Button
ar: زر إرسال الرسالة

en: Send Message
ar: إرسال رسالة

en: Request Information Button
ar: زر طلب المعلومات

en: Submit a Tour Request Button
ar: إرسال زر طلب جولة

en: By submitting this form I agree to
ar: من خلال تقديم هذا النموذج أوافق على

en: Terms of Use
ar: شروط الاستخدام

en: Terms of Use Checkbox Validation Message
ar: شروط الاستخدام مربع التحقق من صحة الرسالة

en: Manage labels for energy class section
ar: إدارة الملصقات لقسم فئة الطاقة

en: Energetic class
ar: فئة حيوية

en: Global Energy Performance Index
ar: مؤشر أداء الطاقة العالمي

en: Renewable energy performance index
ar: مؤشر أداء الطاقة المتجددة

en: Energy performance of the building
ar: أداء الطاقة للمبنى

en: EPC Current Rating
ar: تصنيف EPC الحالي

en: EPC Potential Rating
ar: تصنيف EPC المحتمل

en: Energy class
ar: فئة الطاقة

en: Manage labels for mortgage calculator section
ar: إدارة ملصقات قسم حاسبة الرهن العقاري

en: Principal & Interest
ar: المالك أو صاحب المصلحة

en: Property Tax
ar: ضريبة العقارات

en: Home Insurance
ar: تأمين المنزل

en: Total Amount
ar: المبلغ الإجمالي

en: Down Payment
ar: الدفعة الأولى

en: Interest Rate
ar: سعر الفائدة

en: Loan Term
ar: مدة القرض

en: Monthly
ar: شهريا

en: Calculate Button
ar: زر حساب

en: Calculate
ar: حساب

en: Buttons and links
ar: الأزرار والروابط

en: Manage buttons and links titles front-end
ar: إدارة الأزرار وروابط العناوين الأمامية

en: Submit Property
ar: إرسال الملكية

en: Save as Draft
ar: حفظ كمسوده

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: View Property
ar: عرض العقار

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Back
ar: رجوع

en: Next
ar: التالى

en: Manage create listing page section titles front-end and admin
ar: إدارة إنشاء صفحة قائمة عناوين قسم الواجهة الأمامية والمشرف

en: Media
ar: الوسائط

en: Private Note
ar: ملاحظة خاصة

en: Map
ar: خريطة

en: Information
ar: معلومات

en: Property Settings
ar: إعدادات العقار

en: Slider
ar: المنزلق

en: Rental Details
ar: تفاصيل التأجير

en: Fields Labels and Placeholders
ar: تسميات الحقول والعناصر التابعة

en: Property Title
ar: عنوان العقار

en: Property Title Placeholder
ar: تابع عنوان الملكية

en: Sale or Rent Price Placeholder
ar: تابع سعر البيع أو الإيجار

en: Second Price Placeholder
ar: تابع السعر الثانية

en: Price Postfix
ar: السعر بوستفيكس

en: Price Postfix Placeholder
ar: تابع سعر Postfix

en: Price Postfix Tooltip
ar: سعر تلميح الأدوات

en: Price Prefix Placeholder
ar: العنصر النائب لبادئة السعر

en: Bedrooms Placeholder
ar: تابع غرف نوم

en: Rooms Placeholder
ar: تابع للغرف

en: Bathrooms Placeholder
ar: تابع الحمامات

en: Area Size Placeholder
ar: تابع حجم المنطقة

en: Size Postfix
ar: حجم بوستفيكس

en: Size Postfix Placeholder
ar: تابع حجم Postfix

en: Size Postfix Tooltip
ar: حجم تلميح أداة Postfix

en: Land Area Placeholder
ar: تابع مساحة الأرض

en: Land Area Size Postfix
ar: مساحة الأرض حجم بوستفيكس

en: Land Area Size Postfix Placeholder
ar: تابع حجم مساحة الأرض Postfix

en: Land Area Size Postfix Tooltip
ar: حجم مساحة الأرض تلميح Postfix

en: Garages Placeholder
ar: تابع الكراجات

en: Garage Size Placeholder
ar: عنصر تابع لحجم المرآب

en: Garage Size Tooltip
ar: تلميح حجم المرآب

en: Year Built Placeholder
ar: تابع البناء تابعا

en: Property ID Placeholder
ar: العنصر التابع لمعرف العقار

en: Property ID Tooltip
ar: معرف الخاصية ، تلميح ID

en: Additional Details Title
ar: عنوان التفاصيل الإضافية

en: Additional Details Title Placeholder
ar: عنوان تابع تفاصيل إضافية

en: Additional Details Value
ar: تفاصيل إضافية القيمة

en: Additional Details Value Placeholder
ar: تابع تفاصيل إضافية قيمة

en: Drag & Drop Text
ar: سحب وإسقاط النص

en: Drag & Drop Title
ar: سحب وإسقاط العنوان

en: Image Size
ar: حجم الصورة

en: Select Image Button
ar: حدد زر الصورة

en: Make Featured text
ar: قم بعمل نص مميز

en: Video Url
ar: عنوان الفيديو

en: Video Url Placeholder
ar: تابع رابط الفيديو

en: Energy Class Placeholder
ar: تابع لفئة الطاقة

en: Global Energy Performance Index Placeholder
ar: العنصرالتابع لمؤشر أداء الطاقة العالمي

en: Renewable energy performance index Placeholder
ar: عنصر التابع لمؤشر أداء الطاقة المتجددة

en: Energy performance of the building Placeholder
ar: أداء الطاقة للعنصر النائب للمبنى

en: EPC Current Rating Placeholder
ar: تابع التصنيف الحالي EPC

en: EPC Potential Rating Placeholder
ar: تابع تصنيف EPC المحتمل

en: Virtual Tour Placeholder
ar: تابع جولة افتراضية

en: Private Note Label
ar: تسمية ملاحظة خاصة

en: Private Note Placeholder
ar: تابع ملاحظة خاصة

en: Address Placeholder
ar: العنوان التابع

en: Zip/Postal Code Placeholder
ar: الرمز البريدي/العنصر التابع في الرمز البريدي

en: Country Placeholder
ar: البلد التابع

en: Enter the country
ar: أدخل الدولة

en: State/county Placeholder
ar: الدولة/تابع المقاطعة

en: City Placeholder
ar: العنصر التابع للمدينة

en: Enter the city
ar: أدخل المدينة

en: Area Placeholder
ar: تابع الحي

en: Latitude
ar: خط العرض

en: Latitude Placeholder
ar: عنصر تابع خط العرض

en: Longitude
ar: خط الطول

en: Longitude Placeholder
ar: عنصر تابع خط الطول

en: Place pin buttton
ar: ضع زر الدبوس

en: Make Featured Text
ar: جعل النص مميز

en: Login to view title
ar: تسجيل الدخول لعرض العنوان

en: Login to view description
ar: تسجيل الدخول لعرض الوصف

en: Mortgage Calulator Placeholder
ar: تابع حاسبة الرهن العقاري

en: Documents Text
ar: نص المستندات

en: Attachment button
ar: زر المرفق

en: Uploaded Attachments
ar: المرفقات التي تم تحميلها

en: Contact Info Text
ar: نص معلومات الاتصال

en: Author Info
ar: معلومات عن المؤلف

en: Agent Info
ar: معلومات الوكيل

en: Agent Info Placeholder
ar: تابع معلومات الوكيل

en: Agency Info
ar: معلومات الوكالة

en: Agency Info Placeholder
ar: تابع معلومات الوكالة

en: Do not display
ar: لا تعرض

en: Add to Slider
ar: أضف إلى المنزلق

en: Add to Slider Placeholder
ar: أضف إلى Slider Placeholder

en: Slider Image
ar: صورة المنزلق

en: Slider Image Size
ar: حجم الصورة المنزلق

en: Plan Title
ar: عنوان الخطة

en: Plan Title Placeholder
ar: تابع خطة العنوان

en: Plan Bedrooms
ar: خطة غرف نوم

en: Plan Bedrooms Placeholder
ar: تابع خطة غرف نوم

en: Plan Bathrooms
ar: خطة الحمامات

en: Plan Price
ar: سعر الخطة

en: Plan Price Placeholder
ar: تابع خطة الأسعار

en: Plan Price Postfix
ar: سعر الخطة Postfix

en: Plan Price Postfix Placeholder
ar: تابعا خطة الأسعار بوستفيكس

en: Plan Size
ar: حجم الخطة

en: Plan Size Placeholder
ar: تابع حجم خطة

en: Plan Image
ar: صورة الخطة

en: Plan Image Placeholder
ar: تابع صورة الخطة

en: Plan Image Button
ar: زر صورة الخطة

en: Plan Image Size
ar: حجم صورة الخطة

en: Plan Description
ar: وصف الخطة

en: Plan Description Placeholder
ar: تابع وصف الخطة

en: Title Placeholder
ar: العنوان التابع

en: Property Size Placeholder
ar: العنصر التابع لحجم الخاصية

en: Property Type Placeholder
ar: تابع نوع العقار

en: Availability Date
ar: تاريخ الاتاحة

en: Availability Date Placeholder
ar: تاريخ توافر العنصر التابع

en: Listing IDs
ar: بطاقات تعريف قائمة

en: Listing IDs Placeholder
ar: قائمة معرفات التابع

en: Listing IDs Tooltp
ar: تلميح معرفات القوائم

en: Ask a question
ar: طرح سؤال

en: Office
ar: المكتب

en: All
ar: الكل

en: View Profile
ar: عرض الصفحة الشخصية

en: <span>Property</span> Cities
ar: مدن <span>الملكية</span>

en: <span>Property</span> Status
ar: حالة <span>الملكية</span>

en: <span>Property</span> Types
ar: أنواع <span> العقار </span>

en: See all reviews
ar: كل مشاهدات

en: Manage labels for dashboard menu
ar: إدارة التسميات لقائمة لوحة المعلومات

en: Board
ar: مجلس

en: Activities
ar: الأنشطة

en: Deals
ar: الصفقات

en: Leads
ar: العملاء المحتملون

en: Inquiries
ar: استفسارات

en: Insight
ar: أفكار

en: Published
ar: نشرت

en: Pending
ar: قيد الانتظار

en: Draft
ar: مشروع

en: Create a Listing
ar: اضافة عقار

en: Favorites
ar: المفضلة

en: Messages
ar: رسائل

en: Saved Searches
ar: الابحاث المحفوظة

en: Invoices
ar: الفواتير

en: My Profile
ar: ملفي الشخصي

en: Add New
ar: اضف جديد

en: Log Out
ar: تسجيل الخروج

en: Typography
ar: طباعة

en: Select the main content font.
ar: حدد خط المحتوى الرئيسي.

en: Navigations
ar: الملاحة

en: Select the navigation font.
ar: حدد خط التنقل.

en: Letter Spacing
ar: تباعد الأحرف

en: Navigation letter spacing
ar: تباعد حروف التنقل

en: Select the footer font.
ar: حدد خط التذييل.

en: Select the top bar font.
ar: حدد خط الشريط العلوي.

en: Headings
ar: العناوين

en: Select the heading font ( h1, h2, h3, h3 etc ).
ar: حدد خط العنوان ( h1 ، h2 ، h3 h3 الخ ).

en: Webhooks
ar: ويب هوكس

en: Webhook URL
ar: رابط ويب هوك

en: Enter the integration URL (like Zapier) that will receive the form's submitted data.
ar: أدخل عنوان URL للتكامل (مثل Zapier) الذي سيتلقى البيانات المقدمة من النموذج.

en: Property Agent Form
ar: نموذج وكيل العقارات

en: Enable webhook for single property agent contact form.
ar: تمكين الرد التلقائيلنموذج الاتصال وكيل الملكية واحد.

en: Property Schedule Tour Form
ar: نموذج جولة جدول الملكية

en: Enable webhook for single property schedule tour form.
ar: تفعيل الرد التلقائي على الويب لنموذج جولة جدولة خاصية واحدة.

en: Enable webhook for agent profile page form.
ar: تمكين الرد التلقائي لنموذج صفحة ملف تعريف الوكيل.

en: Enable webhook for agency profile page form.
ar: تمكين الرد التلقائي لنموذج صفحة الملف الشخصي للوكالة.

en: Add New Property Form
ar: إضافة نموذج خاصية جديد

en: Enable webhook for add new property Form.
ar: تمكين الرد التلقائي لإضافة نموذج عقار جديدة.

en: Featured on Top
ar: المميز فى الأعلى

en: Section Title
ar: عنوان القسم

en: Title:
ar: عنوان:

en: Enter section title
ar: أدخل عنوان القسم

en: Sub Title:
ar: العنوان الفرعي:

en: Enter section sub title
ar: أدخل عنوان القسم الفرعي

en: Align:
ar: محاذاة:

en: Empty Space
ar: مساحة فارغة

en: By Favethemes
ar: بواسطة فافيثيمس

en: Height of the space(px)
ar: ارتفاع المساحة (بس)

en: Set height of the space. You can add white space between elements to separate them beautifully.
ar: تعيين ارتفاع المساحة. يمكنك إضافة مسافة بيضاء بين العناصر لفصلها بشكل جميل.

en: Enter search title
ar: أدخل عنوان البحث

en: Property Cards v1
ar: بطاقات الملكية v1

en: Layout:
ar: نسق:

en: Property Type filter:
ar: نوع العقار:

en: Property Status filter:
ar: فلتر حالة الموقع:

en: Property State filter:
ar: فلتر حالة العقار:

en: Property City filter:
ar: عقارات تصفية المدينة:

en: Property Area filter:
ar: تصفية مساحة العقار:

en: Property label filter:
ar: فلتر تصنيف الملكية:

en: Manager
ar: مدير

en: Author
ar: الكاتب

en: User Role:
ar: دور المستخدم:

en: - Any -
ar: - الكل -

en: Without Featured
ar: بدون مميز

en: Only Featured
ar: مميزة فقط

en: Featured Properties:
ar: خصائص مميزة:

en: You can make a post featured by clicking featured properties checkbox while add/edit post
ar: يمكنك إجراء مشاركة مميزة من خلال النقر على مربع الاختيار الخصائص المميزة أثناء إضافة / تعديل المشاركة

en: Limit post number:
ar: تحديد رقم المشاركة:

en: Sort By
ar: ترتيب حسب

en: Offset posts:
ar: المشاركات أوفست:

en: Pagination
ar: ترقيم الصفحات

en: Number
ar: رقم

en: Property Cards v2
ar: بطاقات الملكية v2

en: Property Cards v3
ar: بطاقات الملكية v3

en: Property Cards v4
ar: بطاقات الملكية v4

en: Property Cards v5
ar: بطاقات الملكية v5

en: Property Cards v6
ar: بطاقات الملكية v6

en: Grid/List Style:
ar: شبكة / قائمة نمط:

en: Choose grid/list style, default will be version 1
ar: اختيار الشبكة / نمط القائمة، الافتراضي سيكون الإصدار 1

en: Properties Carousel v1
ar: عقارات الرف الدائري v1.1.2

en: Properties IDs:
ar: معرفات الخصائص:

en: Enter properties ids comma separated. Ex 12,305,34
ar: أدخل معرفات الخصائص مفصولة بفواصل. إكس 12،305،34

en: All - Button Text:
ar: الكل - نص الزر:

en: All - button url:
ar: الكل - زر عنوان url:

en: Auto Play:
ar: تشغيل تلقائي:

en: Infinite Scroll:
ar: التدرج اللانهائي:

en: Auto Play Speed:
ar: سرعة التشغيل التلقائي:

en: Slides To Show:
ar: شرائح لعرض:

en: Slides To Scroll:
ar: العروض التقديمية للتمرير:

en: Next/Prev Navigation:
ar: التالي / السابق الملاحة:

en: Dots Nav:
ar: النقاط ناف:

en: Properties Carousel v2
ar: عقارات  دائري v2.0.0

en: Properties Carousel v3
ar: عقارات دائري v3

en: Meta Position:
ar: موقع ميتا:

en: Optional - Custom Title:
ar: اختياري - عنوان مخصص:

en: Properties Carousel v5
ar: ‫Properties Carousel v5

en: Properties Carousel v6
ar: ‫Properties Carousel v6

en: Houzez Grids
ar: هوز غريدس

en: Choose Grid:
ar: اختر الشبكة:

en: Choose Taxonomy
ar: اختر التصنيف

en: Property States
ar: ولايات العقارات

en: Property Cities
ar: مدن العقارات

en: Property Areas
ar: مناطق الملكية

en: Show Child:
ar: إظهار الطفل:

en: Order By:
ar: ترتيب حسب:

en: Order:
ar: طلب:

en: Hide Empty:
ar: إخفاء فارغ:

en: Number of Items to Show:
ar: عدد العناصر المعروضة:

en: Property by ID
ar: ملكية بواسطة إد

en: Show single property by id
ar: عرض خاصية واحدة حسب المعرف

en: Choose grid/list style, default will be v1
ar: اختر نمط الشبكة / القائمة ، سيكون الإعداد الافتراضي v1

en: Property ID:
ar: رقم تعريف الموقع:

en: Enter property ID. Ex 305
ar: أدخل معرف الموقع. إكس 305

en: Properties by IDs
ar: خصائص بواسطة المعرفات

en: Show properties by IDs
ar: عرض الخصائص حسب المعرفات

en: Choose grid/list style, default will be  v1
ar: اختر نمط الشبكة / القائمة ، سيكون الإعداد الافتراضي v1

en: Properties Grids
ar: خصائص الشبكات

en: Grid Style:
ar: شبكة نمط:

en: Price Table
ar: جدول الاسعار

en: Select Package:
ar: حدد الحزمة:

en: Data Type:
ar: نوع البيانات:

en: Popular?
ar: جمع؟

en: Package Name:
ar: اسم الحزمة:

en: Package Price:
ar: سعر الطرد:

en: Package Currency:
ar: عملة الحزمة:

en: Content:
ar: يحتوى:

en: Button Text:
ar: زر كتابة:

en: Team
ar: الفريق

en: Facebook Profile Link
ar: رابط الملف الشخصي في فاسيبوك

en: Twitter Profile Link
ar: تويتر رابط الملف الشخصي

en: LinkedIn Profile Link
ar: وترتبط ارتباط الملف

en: Pinterest Profile Link
ar: بينتيريست الملف الشخصي الارتباط

en: Google Plus Profile Link
ar: رابط الملف الشخصي في غوغل بلوس

en: Testimonials
ar: الشهادات - التوصيات

en: Testimonials Type:
ar: الشهادات النوع:

en: Limit:
ar: الحد:

en: Agents Type:
ar: نوع الوكلاء:

en: Category filter:
ar: فلتر الفئة:

en: City:
ar: مدينة:

en: Optional - Custom Sub Title:
ar: اختياري - عنوان فرعي مخصص:

en: Columns:
ar: الأعمدة:

en: Partners
ar: شركاء

en: Blog Posts Grid
ar: مشاركات المدونة "الشبكة"

en: Offset
ar: الأوفست

en: Number of posts to show
ar: عدد المشاركات

en: All Posts Text
ar: جميع المشاركات نص

en: All Posts Link
ar: رابط كل المشاركات

en: Blog Posts Carousel
ar: مدونة المشاركات كاروسل

en: - All -
ar: - جميع -

en: Toggle Select
ar: اختر تبديل

en: There are no taxonomy found
ar: لم يتم العثور على التصنيف

en: HOUZEZ: About Site
ar: هوزيز: حول الموقع

en: About site widget
ar: حول موقع widget

en: Read more
ar: اقرأ أكثر

en: Image Url:
ar: رابط الصورة:

en: Text:
ar: نص:

en: Read More Link:
ar: اقرأ المزيد الرابط:

en: HOUZEZ: Advanced Search
ar: هوزيز: البحث المتقدم

en: HOUZEZ: Agency Search
ar: SOUQS: وكالة البحث

en: Agency Search
ar: البحث في الوكالة

en: HOUZEZ: Agent Search
ar: هوزيز: وكيل البحث

en: Agents Search
ar: البحث في الوكيل

en: HOUZEZ: Code Banner
ar: هوزيز: رمز بانر

en: Paste your banner JS or Google Adsense code
ar: الصق الشعار الخاص بك شبيبة أو شفرة غوغل أدسنز

en: JS or Google AdSense Code
ar: جس أو شفرة غوغل أدسنز

en: Do not display the title
ar: لا تعرض العنوان

en: HOUZEZ: Contact Us
ar: هوزيز: اتصل بنا

en: Contact us widget
ar: اتصل بنا القطعة

en: Contact us
ar: اتصل بنا

en: Address:
ar: العنوان:

en: Phone Number (Text|Number):
ar: رقم الهاتف (نص | الرقم):

en: Fax:
ar: فاكس:

en: Link:
ar: حلقة الوصل:

en: HOUZEZ: Featured Properties
ar: هوزيز: خصائص مميزة

en: Show featured properties
ar: عرض الخصائص المميزة

en: Maximum posts to show:
ar: الحد الأقصى للمشاركات المطلوب عرضه:

en: Display Properties as Slider
ar: خصائص العرض كما المنزلق

en: Display Properties as List
ar: خصائص العرض كقائمة

en: HOUZEZ: Flickr
ar: هوزيز: فليكر

en: Show photos from Flickr.
ar: عرض الصور من فليكر.

en: Flickr ID
ar: معرف فليكر

en: What's my Flickr ID?
ar: ما هو معرف فليكر الخاص بي؟

en: Example ID: 23100287@N07
ar: مثال إد: 23100287 @ N07

en: Number of photos
ar: عدد الصور

en: Thumbnail width
ar: عرض الصور المصغرة

en: Thumbnail height
ar: ارتفاع الصورة المصغرة

en: Houzez: Instagram Slider
ar: هوزيز: إنستاغرام سليدر

en: A widget that displays a slider/thumbs with instagram images
ar: عنصر واجهة مستخدم يعرض شريط تمرير / إبهام مع صور instagram

en: Instagram Slider
ar: إنستاغرام المنزلق

en: Instagram user ID:
ar: إنستغرام معرف المستخدم:

en: Instagram access token:
ar: إينستاجرام الوصول الرمز المميز:

en: Images Layout
ar: تخطيط الصور

en: Slider - Overlay Text
ar: شريط التمرير - نص تراكب

en: Thumbnails
ar: الصور المصغرة

en: Link Images To:
ar: ربط الصور إلى:

en: Instagram Image
ar: صورة إينستاجرام

en: Instagram Profile
ar: ملف إينستاجرام

en: Number of Images to Show:
ar: عدد الصور المراد عرضها:

en: ( max 20 )
ar: (بحد أقصى 20)

en: HOUZEZ: Login
ar: هوزيز: تسجيل الدخول

en: houzez login widget
ar: هوزيز القطعة تسجيل الدخول

en: Log out
ar: الخروج

en: HOUZEZ: Image Banner 300x250
ar: هوزيز: بانر صورة 300x250

en: Add image banner 300x300 or 300x250
ar: أضف بانر مصور 300 × 300 أو 300 × 250

en: Image Banner URL:
ar: عنوان ورل لراية الصور:

en: Image Banner Link:
ar: رابط بانر الصور:

en: HOUZEZ: Latest Posts
ar: هوزيز: آخر المشاركات

en: Show latest posts by category
ar: عرض آخر المشاركات حسب الفئة

en: Category:
ar: الفئة:

en: HOUZEZ: Mortgage Calculator
ar: هوزيز: حاسبة الرهن العقاري

en: Add a responsive mortgage calculator widget
ar: إضافة استجابة قطعة (widget )  آلة حاسبة الرهن العقاري

en: Loan Term (Years)
ar: مدة القرض (سنوات)

en: Bi-Weekly
ar: مرة كل أسبوعين

en: Weekly
ar: أسبوعي

en: Principal Amount:
ar: المبلغ الأصلي:

en: Years:
ar: ‫%s سنوات:

en: Balance Payable With Interest:
ar: الرصيد المستحق الدفع مع الفائدة:

en: Total With Down Payment:
ar: الإجمالي مع الدفعة المقدمة:

en: HOUZEZ: Recent View Properties
ar: هوزيز: الأخيرة عرض الخصائص

en: Show properties Recently viewed properties
ar: عرض الخصائص التي تم عرضها مؤخرا

en: HOUZEZ: Properties
ar: هوزيز: خصائص

en: Show properties
ar: عرض الخصائص

en:  - All -
ar:  - الكل -

en: Property Label filter:
ar: فلتر تسمية الموقع:

en: HOUZEZ: Property Taxonomies
ar: هوزيز: تصنيفات الممتلكات

en: Show property type, status, features, cities, states
ar: عرض نوع الخاصية والحالة والميزات والمدن والدول

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Property Neighbourhood
ar: الملكية الجوار

en: Count
ar: عد

en: Show Count
ar: إظهار العدد

en: Hide Count
ar: إخفاء عدد

en: Child
ar: طفل

en: Hide Child
ar: إخفاء الطفل

en: Show Child
ar: إظهار الطفل

en: Number of Records:
ar: عدد السجلات:

en: Top Menu
ar: القائمة العلوية

en: Main Menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Menu Left
ar: القائمة اليسرى

en: Menu Right
ar: القائمة اليمنى

en: Mobile Menu Header 6
ar: رأس قائمة الجوال 6

en: Footer Menu
ar: تذييل القائمة

en: Default Sidebar
ar: الشريط الجانبي الافتراضي

en: Widgets in this area will be shown in the blog sidebar.
ar: سيتم عرض الأدوات في هذه المنطقة في الشريط الجانبي للمدونة.

en: Property Listings
ar: قوائم العقارات

en: Widgets in this area will be shown in property listings sidebar.
ar: سيتم عرض الأدوات في هذه المنطقة في الشريط الجانبي لبيانات الممتلكات.

en: Search Sidebar
ar: شريط البحث الجانبي

en: Widgets in this area will be shown in search result page.
ar: سيتم عرض الأدوات في هذه المنطقة في صفحة نتائج البحث.

en: Single Property
ar: عقار واحد

en: Widgets in this area will be shown in single property sidebar.
ar: سيتم عرض الحاجيات في هذه المنطقة في الشريط الجانبي الخاص بالممتلكات الفردية.

en: Widgets in this area will be shown in page sidebar.
ar: سيتم عرض الأدوات في هذه المنطقة في الشريط الجانبي للصفحة.

en: Agency Sidebar
ar: وكالة الشريط الجانبي

en: Widgets in this area will be shown in agencies template and agency detail page.
ar: سيتم عرض الأدوات في هذه المنطقة في نموذج الوكالات وصفحة الوكالة.

en: Widgets in this area will be shown in agents template and angent detail page.
ar: سيتم عرض الحاجيات في هذه المنطقة في قالب وكلاء وصفحات التفاصيل الزائدة.

en: Custom Widget Area 1
ar: منطقة القطعة المخصصة 1

en: You can assign this widget are to any page.
ar: يمكنك تعيين هذه القطعة في أي صفحة.

en: Custom Widget Area 2
ar: منطقة القطعة المخصصة 2

en: Custom Widget Area 3
ar: منطقة القطعة المخصصة 3

en: Footer Area 1
ar: منطقة التذييل 1

en: Widgets in this area will be show in footer column one
ar: سيتم عرض الأدوات في هذه المنطقة في عمود التذييل الأول

en: Footer Area 2
ar: منطقة التذييل 2

en: Widgets in this area will be show in footer column two
ar: سيتم عرض الأدوات في هذه المنطقة في عمود التذييل الثاني

en: Footer Area 3
ar: منطقة تذييل الصفحة 3

en: Widgets in this area will be show in footer column three
ar: سيتم عرض الحاجيات في هذا المجال في العمود تذييل الثلاثة

en: Footer Area 4
ar: منطقة تذييل الصفحة 4

en: Widgets in this area will be show in footer column four
ar: سيتم عرض الحاجيات في هذا المجال في العمود تذييل أربعة

en: Error whilst getting template
ar: خطأ أثناء الحصول على النموذج

en: Close
ar: إغلاق

en: Search Templates:
ar: قوالب البحث:

en: Loading
ar: تحميل

en: Sending user info, please wait...
ar: جار إرسال معلومات المستخدم، يرجى الانتظار ...

en: We didn't find any results
ar: لم يتم العثور على أية نتائج

en: Processing, Please wait...
ar: جارى المعالجة .. انتظر من فضلك...

en: Prev
ar: السابق

en: Searching...
ar: البحث ...

en: Connecting to paypal, Please wait...
ar: الاتصال ب بايبال، يرجى الانتظار ...

en: Monthly Payment
ar: الدفع الشهري

en: Weekly Payment
ar: الدفع الأسبوعي

en: Bi-Weekly Payment
ar: الدفع نصف الأسبوعي

en: Please create page using compare properties template
ar: يرجى إنشاء صفحة باستخدام نموذج خصائص مقارنة

en: Maximum item compare are 4
ar: الحد الأقصى للمقارنة بين العناصر هو 4

en: Valid file formats
ar: تنسيقات الملفات الصالحة

en: Please enter only digits
ar: الرجاء إدخال أرقام فقط

en: Are you sure you want to do this?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد القيام بهذا؟

en: Delete
ar: حذف

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Submitting, Please wait...
ar: جار الإرسال، يرجى الانتظار ...

en: Are you sure you want to make this a listing featured?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد جعل هذه القائمة مميزة؟

en: Are you sure you want to remove this listing from featured?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إزالة هذه القائمة من المميز؟

en: Are you sure you want to relist this property?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد اعادة تسجيل هذا العقار؟

en: Are you sure you want to delete?
ar: هل أنت متأكد من حذف ذلك ؟

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
ar: لقد استخدمت جميع القوائم "المميزة" في الحزمة الخاصة بك.

en: Sent for Approval
ar: تم إرساله للموافقة

en: Please Agree GDPR
ar: الرجاء الموافقه على GDPR

en: Activate Now
ar: نشط الآن

en: Activating...
ar: جاري التفعيل .

en: Activated!
ar: مفعل!

en: Installing...
ar: جاري التثبيت...

en: Installed!
ar: المثبتة!

en: Failed!
ar: فشل!

en: by
ar: بواسطة

en: at
ar: في

en: Go to Dashboard
ar: الذهاب إلى لوحة القيادة

en: Read More
ar: اقرأ أكثر

en: Follow us
ar: تابعنا

en: Back to Homepage
ar: العـودة الى الصفحـة الرئيسيـة

en: Agent License
ar: رخصة الوكيل

en: Agents:
ar: وكلاء:

en: Properties listed
ar: العقارات المدرجة

en: Submit
ar: خضع

en: Join The Discussion
ar: اشترك في النقاش

en: Your Name
ar: اسمك

en: Your Email
ar: بريدك الالكتروني

en: State/County
ar: ولاية / مقاطعة

en: Zip/Post Code
ar: الرمز البريدي / الرمز البريدي

en: Time Period
ar: فترة زمنية

en: Unlimited Listings
ar: قوائم غير محدودة

en: Featured Listings
ar: إعلانات مميزة

en: Tax
ar: ضريبة

en: Get Started
ar: البدء

en: Save this Search?
ar: احفظ هذا البحث؟

en: Sort by:
ar: ترتيب حسب:

en: Direct Bank Transfer
ar: تحويل مصرفي مباشر

en: Order Number
ar: رقم الأمر

en: Total
ar: مجموع

en: Search Listing
ar: قائمة البحث

en: View All Results
ar: عرض جميع النتائج

en: Listings found
ar: تم العثور على القوائم

en: We didn’t find any results
ar: لم يتم العثور على أية نتائج

en: View Listing
ar: عرض قائمة

en: Listing
ar: قائمة

en: Search Invoices
ar: فواتير البحث

en: Total Invoices:
ar: إجمالي الفواتير:

en: Start date
ar: تاريخ البدء

en: End date
ar: تاريخ الانتهاء

en: Package
ar: صفقة

en: Listing with Featured
ar: إدراج مع مميز

en: Upgrade to Featured
ar: الترقية إلى مقاطع الفيديو المميزة

en: View Details
ar: عرض التفاصيل

en: Payment details
ar: بيانات الدفع

en: Total Price:
ar: السعر الكلي:

en: Customer details:
ar: تفاصيل العميل:

en: Name:
ar: اسم:

en: Enter agency name
ar: أدخل اسم الوكالة

en: Enter agent name
ar: أدخل اسم الوكيل

en: Search Agent
ar: وكيل البحث

en: Search Agency
ar: البحث عن وكالة

en: All Categories
ar: جميع الفئات

en: You don't have any saved search
ar: ليس لديك أي بحث محفوظ

en: You don't have any properties yet!
ar: ليس لديك أي خصائص حتى الآن!

en: You don't have any favorite properties yet!
ar: ليس لديك أي خصائص مفضلة حتى الآن!

en: This email address is already registered
ar: هذا البريد الالكتروني مسجل سابقا

en: Please install and activate Houzez theme functionality plugin
ar: الرجاء تثبيت وتنشيط هوزيز وظيفة البرنامج المساعد

en: View
ar: رأي

en: Views
ar: الآراء

en: Visits
ar: الزيارات

en: Unique
ar: فريد

en: Schedule a tour
ar: حدد موعدًا لجولة

en: Request Info
ar: اطلب معلومات

en: Download
ar: تحميل

en: Updated on
ar: تحديث في

en: Favorite
ar: مفضل

en: Share
ar: شارك

en: Powered by
ar: بدعم من

en: This listing expired
ar: انتهت صلاحية هذه القائمة

en: To view this listing please <a class="hhh_login" href="#" data-toggle="modal" data-target="#login-register-form">sign in</a>.
ar: لعرض هذه القائمة الرجاء <a class="hhh_login" href="#" data-toggle="modal" data-target="#login-register-form">تسجيل الدخول</a> .

en: To view this listing please sign in.
ar: لعرض هذه القائمة الرجاء تسجيل الدخول.

en: Don’t you have an account? <a class="hhh_regis" href="#" data-toggle="modal" data-target="#login-register-form">Register</a>
ar: ليس لديك حساب؟ <a class="hhh_regis" href="#" data-toggle="modal" data-target="#login-register-form">يسجل</a>

en: Active Life
ar: نشاطات متنوعة

en: Arts & Entertainment
ar: فنون&ترفيه

en: Automotive
ar: السيارات

en: Beauty & Spas
ar: الجمال &المنتجعات الصحية

en: Education
ar: التعليم

en: Event Planning & Services
ar: تخطيط الأحداث والخدمات

en: Financial Services
ar: الخدمات المالية

en: Food
ar: طعام

en: Health & Medical
ar: الصحة والطب

en: Home Services
ar: الخدمات المنزلية

en: Hotels & Travel
ar: الفنادق والسفر

en: Local Flavor
ar: نكهة محلية

en: Local Services
ar: خدمات محلية

en: Mass Media
ar: وسائل الإعلام الجماهيرية

en: Nightlife
ar: حياة الليل

en: Pets
ar: الحيوانات الأليفة

en: Professional Services
ar: خدمات احترافية

en: Public Services & Government
ar: الخدمات العامة والحكومة

en: Real Estate
ar: العقارات

en: Religious Organizations
ar: المنظمات الدينية

en: Restaurants
ar: مطاعم

en: Shopping
ar: التسوق

en: Transportation
ar: وسائل النقل

en: Please supply your API key
ar: الرجاء كتابة مفتاح API

en: Click Here
ar: اضغط هنا

en: reviews
ar: استعراض

en: More
ar: المزيد

en: Continue Reading
ar: أكمل القراءة

en: %s ago
ar: ‏%s قبل

en: ,
ar: ،

en: Prev Post
ar: المشاركة السابقة

en: Next post
ar: المشاركة التالية

en: Related posts
ar: الوظائف ذات الصلة

en: Add New Agent
ar: اضف وكيل جديد

en: View All
ar: عرض الكل

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Category
ar: التصنيف

en: Password
ar: كلمه السر

en: Send the new user an email about their account.
ar: أرسل رسالة إلكترونية جديدة للمستخدم حول حسابه.

en: Save
ar: حفظ

en: All Agents
ar: كل الوكلاء

en: Actions
ar: الإجراءات

en: You don't have any agent listed.
ar: ليس لديك أي وكيل مدرج.

en: Add a new agent
ar: إضافة وكيل جديد

en: <strong>Received a new rating</strong> from
ar: <strong>حصل على تصنيف جديد</strong> من

en: <strong>New lead</strong> from
ar: <strong>عميل محتمل جديد</strong> من

en: <strong>New lead</strong>
ar: <strong>عميل جديد</strong>

en: Desired tour date
ar: موعد الجولة المطلوب

en: &raquo;
ar: &laquo;

en: Don't have any activity at this moment.
ar: ليس لديك أي نشاط في هذه اللحظة.

en: Contact Name
ar: اسم جهة الاتصال

en: New Lead, Meeting Scheduled, Qualified, Proposal Sent, Called, Negotiation, Email Sent
ar: عميل متوقع جديد ، اجتماع مجدول ، مؤهل ، إرسال الاقتراح ، تم استدعاؤه ، تفاوض ، إرسال بريد إلكتروني

en: Next Action
ar: الإجراء التالي

en: Qualification, Demo, Call, Send a Proposal, Send an Email, Follow Up, Meeting
ar: تأهيل ، عرض ، اتصال ، إرسال عرض ، إرسال بريد إلكتروني ، متابعة ، اجتماع

en: Action Due Date
ar: تاريخ استحقاق الإجراء

en: Select a Date
ar: اختر التاريخ

en: Deal Value
ar: قيمة الصفقة

en: Last Contact Date
ar: تاريخ آخر اتصال

en: Add New Deal
ar: أضف صفقة جديدة

en: Active Deals
ar: الصفقات النشطة

en: Won Deals
ar: صفقات ناجحة

en: Lost Deals
ar: الصفقات المفقودة

en: Group
ar: المجموعة

en: Enter the deal title
ar: أدخل عنوان الصفقة

en: Enter the deal value
ar: أدخل قيمة الصفقة

en: Add New Inquiry
ar: إضافة استفسار جديد

en: Contact*
ar: اتصل*

en: Inquiry Type*
ar: نوع الاستفسار*

en: Purchase, Rent, Sell, Miss, Evaluation, Mortgage
ar: الشراء ، الإيجار ، البيع ، Miss، التقييم ، الرهن العقاري

en: Property Type*
ar: نوع العقار*

en: Min
ar: الحد الأدنى

en: Max
ar: الحد الأقصى

en: Postal Code / Zip
ar: عنوان البريد / الرمز البريدي

en: Enter the zip code
ar: أدخل الرمز البريدي

en: Streat Address
ar: عنوان الشارع

en: Enter the streat address
ar: أدخل عنوان المكان

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Inquiry Type
ar: نوع الاستفسار

en: Listing Type
ar: نوع القائمة

en: Built-up Area
ar: المساحة المبنية

en: Don't have any inquiry at this moment.
ar: ليس لديك أي استفسار في هذه اللحظة.

en: Matching Listings
ar: مطابقة القوائم

en: Send Via Email
ar: إرسل عن طريق البريد الإلكتروني

en: Type your note here...
ar: أكتب ملاحظتك هنا...

en: Add Note
ar: إضافة ملاحظة

en: You Don't have permission to access this inquiry.
ar: ليس لديك إذن للوصول إلى هذا الاستفسار.

en: Inquiry Detail
ar: تفاصيل الاستفسار

en: Inquiries found
ar: العثور على الاستفسارات

en: Events
ar: الأحداث

en: Listings Viewed
ar: القوائم المعروضة

en: Add New Event
ar: إضافة فعالية جديدة

en: You Don't have permission to access this lead.
ar: ليس لديك إذن للوصول إلى هذا العميل المحتمل.

en: Work
ar: العمل

en: Realtor
ar: سمسار عقارات

en: No record found.
ar: لا يوجد سجلات.

en: Add New Lead
ar: إضافة عميل محتمل جديد

en: Results Found
ar: نتائج البحث

en: You don't have any contact at this moment.
ar: ليس لديك أي اتصال في هذه اللحظة.

en: Title*
ar: العنوان*

en: Mr, Mrs, Ms, Miss, Dr, Prof, Mr & Mrs
ar: السيد، السيدة، السيدة، الآنسة، الدكتور، البروفيسور، السيد والسيدة

en: Full Name
ar: الاسم بالكامل

en: Enter your full name
ar: أدخل اسمك الكامل

en: Enter your first name
ar: أدخل اسمك الأول

en: Lastname
ar: الاسم الأخير

en: Enter your lastname
ar: أدخل الاسم الأخير

en: Enter user type (buyer, agent etc)
ar: أدخل نوع حساب المستخدم (مكتب عقاري ، مشتري ، وسيط عقاري،...إلخ)

en: Enter the email
ar: أدخل البريد الإلكتروني

en: Enter the mobile phone number
ar: أدخل رقم الهاتف المحمول

en: Enter the home phone number
ar: أدخل رقم هاتف المنزل

en: Enter the work phone number
ar: أدخل رقم هاتف العمل

en: Enter the address
ar: أدخل العنوان

en: County / State
ar: مقاطعة / دولة

en: Enter the county/state
ar: أدخل المقاطعة / الولاية

en: Website, Newspaper, Friend, Google, Facebook
ar: موقع الكتروني ، جريدة ، صديق ، جوجل ، فيسبوك

en: Enter facebook profile url
ar: أدخل فاسيبوك بروفيل ورل

en: Enter twitter profile url
ar: أدخل عنوان ورل لملف تعريف تويتر

en: Enter linkedin profile url
ar: أدخل رابط ملف تعريف LinkedIn

en: Search Parameters
ar: معايير البحث

en: Records Found
ar: السجلات التي تم العثور عليها

en: Items per page
ar: مواد لكل صفحة

en: Print Invoice
ar: فاتورة طباعة

en: Go back
ar: عُد

en: Offline
ar: غير متصل

en: Online
ar: عبر الانترنت

en: The message has been sent.
ar: تم إرسال الرسالة.

en: Oopps some thing getting wrong, please try again!
ar: أوبس بعض الشيء الحصول على الخطأ، يرجى المحاولة مرة أخرى!

en: Reply Message
ar: رسالة الرد

en: Type your message here...
ar: اكتب رسالتك هنا...

en: Attachment
ar: المرفق

en: Me
ar: أنا

en: You Don't have permission to access this message.
ar: ليس لديك إذن للوصول إلى هذه الرسالة.

en: Last Message
ar: اخر رسالة

en: You don't have any message.
ar: ليس لديك أي رسالة.

en: Draft Saved
ar: تم حفظ المسودة

en: You have successfully saved your listing as draft
ar: لقد نجحت في حفظ قائمتك كمسودة

en: Continue
ar: استمر

en: Delete account
ar: حذف الحساب

en: Delete My Account
ar: احذف حسابي

en: About Agency
ar: عن الوكالة

en: Title / Position
ar: العنوان / المنصب

en: About me
ar: عني

en: Enter your last name
ar: أدخل اسمك الأخير

en: Select Your Public Name
ar: الاسم كما سيظهر في الموقع للزوار

en: Enter your title or position
ar: أدخل لقبك أو منصبك

en: Enter your license
ar: أدخل الترخيص الخاص بك

en: Enter your mobile phone number
ar: أدخل رقم الهاتف المحمول الخاص بك

en: Enter your whatsapp number with country code
ar: أدخل رقم whatsapp الخاص بك مع رمز البلد

en: Enter your tax number
ar: أدخل رقمك الضريبي

en: Enter your phone number
ar: أدخل رقم هاتفك

en: Enter your fax number
ar: أدخل رقم الفاكس

en: English, Spanish, French
ar: الإنجليزية، الإسبانية، الفرنسية

en: Enter your company name
ar: أدخل اسم شركتك

en: Update Profile
ar: تحديث الملف

en: Change Password
ar: تغيير كلمة المرور

en: New Password
ar: كلمة السر الجديدة

en: Enter your new password
ar: ادخل كلمه المرور الجديدة

en: Confirm New Password
ar: تأكيد كلمة المرور الجديدة

en: Enter your new password again
ar: أدخل كلمة المرور الجديدة مرة أخرى

en: Update Password
ar: تطوير كلمة السر

en: Update Profile Picture
ar: تحديث صورة الملف الشخصي

en: Minimum size 300 x 300 px
ar: الحجم الأدنى 300 × 300 بكسل

en: View Public Profile
ar: مشاهدة الملف الشخصي الكامل

en: Account Role
ar: دور الحساب

en: Enter the Facebook URL
ar: أدخل رابط الفسيبوك

en: Enter the Linkedin URL
ar: أدخل رابط Linkedin

en: Enter the Instagram URL
ar: أدخل عنوان URL الخاص بـ Instagram

en: Enter the Youtube URL
ar: أو, أدخل رابط يوتيوب

en: Enter the TikTok URL
ar: أدخل عنوان URL لـ TikTok

en: Enter the Pinterest URL
ar: أدخل رابط ال Pinterest

en: Enter the Vimeo URL
ar: أدخل عنوان URL الخاص بـ Vimeo

en: Enter your Skype ID
ar: أدخل معرف Skype الخاص بك

en: Thumbnail
ar: صورة مصغرة

en: Approved
ar: تمت الموافقة

en: PAID
ar: دفع

en: NOT PAID
ar: لا تدفع

en: Expiration:
ar: انتهاء الصلاحية:

en: View Stats
ar: عرض الاحصائيات

en: Duplicate
ar: مكرر

en: Put On Hold
ar: وضعت على الانتظار

en: Go Live
ar: الذهاب للمباشر

en: Pay Now
ar: ادفع الآن

en: Re-List
ar: إعادة قائمة

en: Set as Featured
ar: تعيين كميزة مميزة

en: Remove From Featured
ar: إزالة من مميز

en: Reactivate Listing
ar: إعادة تنشيط القائمة

en: Last 24 Hours
ar: آخر 24 ساعة

en: Last 7 Days
ar: آخر 7 أيام

en: Last 30 Days
ar: اخر 30 يوم

en: Devices
ar: الأجهزة

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Filter by Listing
ar: فرز بالقائمة

en: Referrals
ar: الإحالات

en: Won
ar: فاز

en: Lost
ar: خسارة

en: Top Browsers
ar: أهم المتصفحات

en: Top Countries
ar: أعلى البلدان

en: Top Platforms
ar: أفضل المنصات

en: Unique Views
ar: مشاهدات فردية

en: Do you have an account?
ar: هل لديك حساب؟

en: If you don't have an account you can create one below by entering your email address. Your account details will be confirmed via email. Otherwise you can
ar: إذا لم يكن لديك حساب يمكنك إنشاء واحد أدناه عن طريق إدخال عنوان البريد الإلكتروني الخاص بك. سيتم تأكيد تفاصيل حسابك عبر البريد الإلكتروني. وإلا يمكنك

en: Enter your username
ar: أدخل اسم المستخدم

en: Enter your email address
ar: أدخل عنوان بريدك الالكتروني

en: Select your account type
ar: حدد نوع حسابك

en: Enter Your Username
ar: أدخل اسم المستخدم

en: Enter Your Password
ar: ادخل رقمك السري

en: You don't have any package! You need to buy your package.
ar: لم يكن لديك أي حزمة! تحتاج إلى شراء الحزمة الخاصة بك.

en: Get Package
ar: الحصول على حزمة

en: Your current package doesn\'t let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
ar: الباقة الحالية لا تسمح لك بنشر المزيد من العقارات! تحتاج إلى ترقية عضويتك.

en: Upgrade Package
ar: ترقية الحزمة

en: Updated successfully.
ar: تم التحديث بنجاح.

en: Submitted successfully.
ar: تم الإرسال بنجاح.

en: <strong>Error!</strong> Please fill out the following required fields.
ar: <strong> خطأ! <strong> يرجى ملء الحقول المطلوبة التالية.

en: <strong>Error!</strong> Upload at least one image.
ar: <strong> خطأ! <strong> حمل صورة واحدة على الأقل.

en: You are not logged in or This property does not belong to logged in user.
ar: أنت غير مسجل الدخول أو هذه الخاصية لا تنتمي إلى المستخدم الذي قام بتسجيل الدخول.

en: This is not a valid request
ar: هذا ليس طلبا صالحا

en: Reset Marker
ar: إعادة تعيين العلامة

en: <strong>Login Required:</strong> Please login to submit property!
ar: <strong>تسجيل الدخول مطلوب:</strong> الرجاء تسجيل الدخول لتقديم الملكية!

en: Menu
ar: القائمة

en: Step
ar: خطوة

en: Of
ar: من

en: Google +
ar: جوجل+

en: No results found
ar: لا يوجد نتائج

en: Compare listings
ar: مقارنة العقارات

en: Thumb
ar: صورة

en: Compare
ar: قارن

en: No listing found.
ar: لم يتم العثور علي إعلانات.

en: Price - Low to High
ar: السعر- من الأدنى إلى الأعلى

en: Price - High to Low
ar: السعر - من الأعلى للأدنى

en: Featured Listings First
ar: القوائم المميزة أولاً

en: Date - Old to New
ar: التاريخ - من القديم إلى الجديد

en: Date - New to Old
ar: التاريخ - من الجديد إلى القديم

en: Please quote property reference
ar: من فضلك اقتبس مرجع الملكية

en: Username or Email
ar: اسم المستخدم أو البريد الالكتروني

en: Remember me
ar: تذكرنى

en: Lost your password?
ar: فقدت كلمة المرور الخاصة بك؟

en: Continue with Facebook
ar: تواصل مع Facebook

en: Sign in with google
ar: الدخول مع جوجل

en: Reset Password
ar: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
ar: الرجاء إدخال اسم المستخدم أو عنوان البريد الإلكتروني. ستتلقى رابطا لإنشاء كلمة مرور جديدة عبر البريد الإلكتروني.

en: Enter your username or email
ar: أدخل اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: Get new password
ar: احصل على كلمة سر جديدة

en: Retype Password
ar: أعد إدخال كلمة السر

en: I agree with your <a target="_blank" href="%s">Terms & Conditions</a>
ar: أوافق على <a href="%s">الشروط والأحكام</a>

en: User registration is disabled for demo purpose.
ar: تم تعطيل تسجيل المستخدم لغرض العرض.

en: Roadmap
ar: خريطة الطريق

en: Satelite
ar: الأقمار الصناعية

en: Hybrid
ar: هجين

en: Terrain
ar: تضاريس

en: Fullscreen
ar: تكبير الشاشة

en: Already have an account?
ar: هل لديك حساب بالفعل؟

en: Username *
ar: اسم المستخدم *

en: Enter username
ar: ادخل اسم المستخدم

en: Email *
ar: البريد الإلكتروني *

en: Password *
ar: كلمه السر *

en: Confirm Password *
ar: تأكيد كلمة المرور *

en: Confirm Password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: Images
ar: الصور

en: Paypal
ar: باي بال

en: Set as recurring payment
ar: تعيين كدفعة متكررة

en: Stripe
ar: شريط

en: Bank Transfer
ar: تحويل بنكي

en: Payment by bank transfer. Use the order ID as a reference
ar: الدفع عن طريق التحويل المصرفي. استخدم معرف الطلب كمرجع

en: Complete Membership
ar: العضوية الكاملة

en: By clicking "Complete Membership" you agree to our <a target="_blank"  href="%s">Terms & Conditions</a>
ar: بالنقر على "عضوية كاملة" ، فإنك توافق على  <a target="_blank"  href="%s"> البنود والشروط </a>

en: You have already used your free package, please choose different package.
ar: كنت قد استخدمت بالفعل الحزمة المجانية، الرجاء اختيار حزمة مختلفة.

en: Complete Payment
ar: دفع كامل

en: By clicking "Complete Payment" you agree to our <a target="_blank"  href="%s">Terms & Conditions</a>
ar: بالنقر على "إتمام الدفع" ، فإنك توافق على <<a target="_blank"  href="%s"> البنود والشروط</a>

en: Pay Listing
ar: قائمة الدفع

en: Featured Fee
ar: رسوم المميزة

en: Total Price
ar: السعر الإجمالي

en: Submission Fee
ar: رسوم التقديم

en: Make Featured
ar: جعل مميز

en: Membership Package
ar: حزمة العضوية

en: Package Name
ar: اسم الحزمة

en: Listing Included
ar: وشملت القائمة

en: Featured Listing Included
ar: وشملت قائمة مميزة

en: Change Package
ar: تغيير الحزمة

en: Result Found
ar: تم العثور على النتيجة

en: Hi %s, I saw your profile on %s and wanted to see if i can get some help
ar: مرحبًا %s ، لقد رأيت ملفك الشخصي على %s وأردت معرفة ما إذا كان بإمكاني الحصول على بعض المساعدة

en: Submit Review
ar: إرسال مراجعة

en: Update Review
ar: تحديث المراجعة

en: Review this listing <a class="hhh_login" href="#" data-toggle="modal" data-target="#login-register-form">sign in</a>.
ar: مراجعة هذه القائمة <a class="hhh_login" href="#" data-toggle="modal" data-target="#login-register-form">تسجيل الدخول</a> .

en: To review this listing please sign in.
ar: لمراجعة هذه القائمة الرجاء تسجيل الدخول.

en: Enter a title
ar: ادخل عنوان العرض

en: Review
ar: إعادة النظر

en: Write a review
ar: اكتب تقييم

en: Leave a Review
ar: اترك تقييمك

en: out of
ar: بعيدا عن المكان

en: Previous
ar: السابق

en: Sort by
ar: ترتيب حسب

en: Rating (Low to High)
ar: التصنيف (من الأقل إلى الأعلى)

en: Rating (High to Low)
ar: التصنيف (من الأعلى إلى الأقل)

en: Square Feet
ar: قدم مكعب

en: Square Meters
ar: متر مربع

en: Toggle navigation
ar: تبديل الملاحة

en: Oops something went wrong.
ar: تبا شيء ما حدث بشكل خاطئ.

en: Session key expired.
ar: انتهت صلاحية مفتاح الجلسة.

en: Password has been changed, you can login now.
ar: تم تغيير كلمة المرور، يمكنك تسجيل الدخول الآن.

en: Log in | Register
ar: تسجيل الدخول | تسجيل

en: You are already logged in!
ar: تم تسجيل دخولك مسبقا!

en: Account Information
ar: معلومات الحساب

en: Please install and activate Houzez CRM plugin.
ar: الرجاء تثبيت وتفعيل البرنامج المساعد Houzez CRM.

en: You don't have any favorite listings yet!
ar: ليس لديك أي قوائم مفضلة حتى الآن!

en: An email will be sent to the user at this email address asking them to verify the request.
ar: سيتم إرسال بريد إلكتروني إلى المستخدم على عنوان البريد الإلكتروني هذا يطلب منه التحقق من الطلب.

en: Select your request*
ar: حدد طلبك *

en: Export Personal Data
ar: تصدير البيانات الشخصية

en: Remove Personal Data
ar: إزالة البيانات الشخصية

en: Your email address*
ar: عنوان بريدك  الإلكتروني*

en: Send Request
ar: ارسل طلب

en: Please install and activate Favethemes Insights plugin.
ar: الرجاء تثبيت وتفعيل البرنامج المساعد Favethemes Insights.

en: You Don't have permission to access this page.
ar: ليس لديك إذن للوصول إلى هذه الصفحة.

en: Select a date
ar: حدد التاریخ

en: Change Membership Plan
ar: تغيير خطة العضوية

en: Done: Subscription will be cancelled at the end of current period
ar: تم: سيتم إلغاء الاشتراك في نهاية الفترة الحالية

en: Cancel Stripe Subscription
ar: إلغاء الاشتراك الشريط

en: Cancel PayPal Subscription
ar: قم بإلغاء اشتراك PayPal

en: You don't have any membership.
ar: ليس لديك أي عضوية.

en: Get Membership Plan
ar: الحصول على خطة العضوية

en: You don't have any property listed.
ar: ليس لديك أي ممتلكات مدرجة.

en: Create a listing
ar: إنشاء قائمة

en: You don't have any saved search.
ar: لم يكن لديك أي بحوث محفوظة.

en: Username or email
ar: اسم المستخدم أو البريد الالكتروني

en: Shop order
ar: طلب شراء

en: Sale!
ar: خصم!
